10.ULUSAL TARIM ÖĞRENCİ KONGRESİ’NİN ARKASINDA BÜYÜK BİR EKİP İŞİ VAR… 10.UTOK* RÖPORTAJIMIZ

31 Ağustos Cumartesi günü sosyal medya üzerinden UTOK10 Diyarbakır sayfasıyla irtibata geçip röportaj isteğimizi ilettiğimizde, kabul etmelerine çok sevindik. Bir gün sonra 1 Eylül Pazar günü, 10.UTOK Düzenleme kurulu başkanı Mazlum Şanlı ile buluştuk ve röportajımızı gerçekleştirdik. Şimdi bu röportajı yayınlamaktan cevrimiciciftci.com ailesi adına mutluluk duyuyoruz.

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM AİLESİ ADINA RÖPORTAJI GERÇEKLEŞTİREN: VEYSİ TOPKAÇ

1)UTOK hazırlıklarınız şuanda ne durumda?

Öncelikle size bilmeyenler için UTOK olarak kısalttığımız Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin ne  olduğunu, nasıl başladığını yani ana temamızda da olan ‘’Bilimin Işığında Geçmişten Geleceğe 10. Yıl’’ ı anlatmak istiyorum:

Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi İzmir Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin girişimleriyle  İzmir’ in ev sahipliğinde 2011 yılında gerçekleştirildi. Daha sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi ve geçtiğimiz yılda Bursa Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ziraat Fakültesi öğrencilerinin bilimsel çalışmalarını sözlü ve posterli bildiriyle sunacakları kongremize her geçen yıl gerek öğrenci arkadaşlarımızın gerekse özel sektörün, ilgili tarım kurum ve kuruluşların ve  üniversitelerin yoğun ilgisi ve katılımıyla artarak devam ediyor. Bursa da düzenlenen kongreye 850 ziraat fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  Bizlerde Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak Diyarbakır’da ev sahipliğimizde gerçekleştirilmesi için kongrede aday olduk seçim sonucunda tüm ziraat fakültesi öğrencilerinin desteği ile Diyarbakır da yapılmasına karar verildi. Bizlerde ilk günden hazırlık çalışmalarımıza başladık. Çünkü geleceğin mühendislerinin tarımın geleceğine yön verecek çalışmalarıyla çok güçlü bir kongreye ev sahipliği yapacağız. Topluluk temsilcileri, ZMO-GENÇ temsilcileri ve üniversite temsilcileriyle sürekli bir görüşme halindeyiz ve heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Gerek öğrenci arkadaşlarımız gerekse hocalarımız, Dekanımız Prof. Hamit Kavak, Dekan yardımcımız Dr. Ali Murat Tatar ve Doç. Dr. Aydın Alp’in destekleriyle Diyarbakır’a yakışır bir kongre düzenleyeceğiz. Onuncusunu düzenleyeceğimiz içinde sembolik olarak ayrı bir önem veriyoruz.

2) 10. Yıl özel kongre olarak özel detaylar düşünüyor musunuz?

Diyarbakır’ın da içinde bulunduğu Mezopotamya bölgesi verimli hilal olarak adlandırılan topraklara sahip bulunmaktadır. İnsanlık tarihinde avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik hayata geçilen topraklardan söz ediyoruz. Tarım tarihinde tarımın ilk kez yapıldığı birkaç yerden olan Ergani/Çayönü olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyarbakır’ın on bin yıllık bir tarım geçmişi var. Bu anlamda kongremizin onuncu kez  Diyarbakır’da ev sahipliğimizde gerçekleştirileceğinden  dolayı ayrıca büyük bir mutluluk duymaktayız. Temamızı da bunun üzerine kurguladık. ‘’Bilimin Işığında Geçmişten Geleceğe 10. Yıl’’ olarak isimlendirdik. Çünkü tarihi topraklarda  geleceğin mühendislerinin projeleri ve çalışmalarıyla  tarıma yön verecek bir kongreden söz ediyoruz. Ziraat fakültesi öğrencileri bilimsel çalışmalarıyla geleceğe dair tespitlerini göreceğiz. Bizimde katılımcı arkadaşlarımıza bir çok sürprizimiz var. Bunların hepsini kongre düzenleme kurulu  arkadaşlarımızla tartışıyoruz. Tamamını yakın zamanda düzenleyeceğimiz kongremizin tanıtım toplantısıyla ilan edeceğiz. Kongre heyecanını da arttırmak amacıyla sürprizlerimizi ve kongre detaylarını açıklamak için tanıtım toplantısını bekleyeceğiz.

3) Ödül töreni ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Geçmişte yapılan bazı kongrelerimizde de sözlü ve posterli yapılan çalışmalar ödüllendiriliyordu. Bizler de içinde büyük sürprizlerin olacağı kongre değerlendirme kurulumuz tarafından başarılı çalışmaları ödüllendirmeyi planlıyoruz. Vereceğimiz ödülden ziyade ziraat fakültesi öğrencileri için büyük bir önem taşıyan kongrede orada çalışmalarını sunmak ve sadece kongreye katılarak geleceğe yön verecek mühendislerin arasında bulunmayı bile son derece önemli görüyoruz. Ama rekabeti ve çalışmalarındaki özveriyi de arttırmak için değerlendirme kurulunun tespiti sonucunda bunlara karar verilecek ve kongre sonunda dereceye giren katılımcılara ödüller verilecek.

4) Kongre tarihiniz belli oldu mu ?

Ülkemizdeki kırk farklı ziraat fakültesinden katılımın olmasını bekliyoruz. Bunun için kırk farklı üniversitenin akademik takvimini inceliyoruz. Geçmiş kongrelerimiz hep nisan ayında düzenlendi; biz de bu geleneği sürdüreceğiz. Bu sene nisan ayının son haftasında ramazan ayı başlıyor, ramazan ayı başlamadan ve diğer üniversitelerin akademik takvimine uygun bir zaman dilimi tespit ettik. Üniversitemiz ve fakültemiz tarafından henüz bir resmiyet kazanmadığı için net tarihi az önce de bahsettiğim gibi 10 . Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Tanıtım Toplantısında açıklayacağız.

5) Kongrenizde sosyal programlar olacak mı?

Kongremizin ilk gününün akşamında arkadaşlarımızın doyasıya eğleneceği bir ortam sağlayacağız ikinci gününde ise gala gecesine Diyarbakır kültürünü de içine katarak adeta bir sıra gecesine dönüştüreceğiz. Coğrafi işaretleri Diyarbakır’a tescillenen Diyarbakır ciğerini ve  burma kadayıfının lezzetini de tadacakları bir kongre gerçekleştireceğiz. Üçüncü gününde bilimsel çalışmalarımızın dışında ilimizin tanıtımını yapacağız. UNESCO tarafından tarihi kültürel ve miraslar listesinde yer alan Diyarbakır surlarını da gezme imkanı  bulacaklar. Aynı zamanda tarihi Ulu cami , Dört Ayaklı Minare , kiliseler ve müzelerimizi göreceğiz. Tarihi Ongözlü köprüsünde beraber halay çekeceğimiz eğlenceli bir kongre bizi bekliyor.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.