SİZ DÜNYALILAR! DÜNYA SU GÜNÜNDE SİZE ANLATACAKLARIM VAR! BEN BİR SUYUM!

YAZAR : GÜLAN ATA 

Herkese merhabalar, her gün benimlesiniz ve üstelik daha Dünyada değilken buluştum sizinle.Her gün uyandığınızda yeniden tanıştım sizinle.. Şu an bu yazıyı okuyan sen, evet seninle bile her gün birlikteyim.. Kimim ben?

“H2O” Ben bir suyum daima akarım. Sabırlı ve inançlı olursam bir taşı delecek kadar güçlüyüm!

Yenilikçiyim kendimi yenilerim senden ricam sende böyle ol ve daima keşfet!

Değişimden korkmam! Siz dünyalılar biraz korkuyorsunuz sanki ama emin olun değişim harikadır! Mesela ben bazen yağmurum bazen çamur bazen denizde tuzlu su bazen buhar..

Uyumluyum ama doğam hiç değişmez. Sen de uyumlu ol ama kendi doğanı kim olduğunu kabullen ve farklı uyumsuz kalıplara girmeye çalışma kendini kabullen ve kendini daima çok sev.

Ben kendimi akışa teslim ediyorum siz dünyalılar bunu pek uygulayamıyorsunuz! Hep kaygılı ve stresli görüyorum sizi.. Ben akıyorum daima ve bir gün okyanuslara, denizlere ulaşıyorum.. Sen de akışa teslim olursan, istediğin yere ulaşacaksın eminim!

Ben berrak ve safım! Olduğum gibiyim paylaşımcıyım, besleyiciyim.. Sende içindeki saflığı hep koru.

 “Su gibi aziz ol!” cümlesi şu an daha bir anlamlı sanki dünyalılar ne dersiniz?

Siz dünyalılardan şikayetçiyim! Bugün 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ! Yani benim günüm.. Sizlere biraz bahsedeyim bu günün öneminden ama şunu unutmayın ki tek bir gün değil her gün önemliyim..

 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1993’te bu günü “Dünya Su Günü” olarak kabul etti.  Büyüyen temiz su sorunu ve suyun korunması için önemli bir adım olacağını düşündüler. Çünkü, su krizinin artması, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit ediyordu.

Benim için siz dünyalılar “yaşamın temel kaynağı” diyor. Kesinlikle haklısınız, öyleyim ve insanlık için en önemli ihtiyaçların en başında yer alan bir gereksinimim! Sizin vücudunuzun %50-60’ını oluşturuyorum ve bebeklerde %78’e kadar çıkabiliyor oranım. İçinde yaşadığınız gezegeninizin ise %70 i benimle kaplı ve sizler sadece bu oranın % 0.3’lük miktarını tatlı su olarak kullanabiliyorsunuz çünkü %97 si tuzlu su , %2.7 ‘si buzullarla kaplı gezegeninizin. Siz dünyalılar her suyu içemiyorsunuz tatlı su olmam gerekiyor ve bunun içine önce yağmur olarak yeryüzüne oradan da toprakla buluşup minerallerle karışıp daha kaliteli ve içilebilir bir su oluyorum. Fakat yağmur olarak daha az yağıyorum son zamanlarda çünkü küresel iklimden belki de en çok ben etkilendim, üstelik çoğu yerde yok oldum örneğin kuruyan göleriniz..

Peki sadece siz dünyalılar için mi önemli ve ihtiyaç kaynağıyım ben?

 

Şüphesiz ki HAYIR! Bir Ziraat Mühendisi hayal edin. Mesleğinin en temel gereksinimi benim! Onun ektiği tohumla buluşup, büyümesini ve gelişmesini sağlıyorum hatta ve hatta ürünlerinizi yemeden önce bile yıkayıp temizlemek ve yemek yapmak  için yine benimle buluşuyorsunuz. Siz dünyalılar beni bitkilerinizi sulamak için farklı yöntemlerle  kullandınız. Tarımda sürdürülebilirlik açısından sulama çok önemli bunu hepimiz biliyoruz..

Fakat salma, tava ve geleneksel yüzey sulama yöntemlerinizle beni etkin kullanmadınız ve toprağa zarar bile verdim. Ülkenizdeki su oranının %72’si  tarımsal sulamada kullanılıyorken size önerim beni geleneksel yöntemlerle değil de, %60 tasarruf sağladığım basınçlı sulama sistemlerini kullanmanız böylece ben de toprağa zarar vermemiş ve tasarruf sağlayarak sizin geleceğiniz için size yardım etmiş olurum. Ülkenizde durum böyleyken, benimle hiç karşılaşmamış ya da beni çok az kullanan ülkelerde var Nijerya ve Etiyopya bunlara örnek..Gerçekten büyük üzüntü duyuyorum, orada yaşayan canlılar büyük bir kıtlık yaşıyor.. Sizler de bu kıtlığı yaşamamanız için birkaç öneride bulunmak istiyorum!

Beni israf etmeyin..

  • Öncelikle söylemeliyim ki, “su filtreleme ve temizleme teknolojisi” çok gelişmiş durumda. Özellikle atık sular temizlenebiliyor fakat çeşitli tabularınız nedeniyle bu teknolojiyi kullanmakta zorlanabiliyorsunuz.. İsrail atık sularının %86’sını bu teknoloji sayesinde tekrar kullanabiliyor.(Dünya birincisi)

 

  • Peki ya sen? Musluğu gereksizce açık bıraktığın oluyor mu? Bir düşün.. Mesela dişlerini fırçalarken, ellerini yıkarken ya da meyve ve sebzeleri yıkarken musluğun altında mı yıkıyorsun? Bunun yerine su dolu bir kaba yerleştirip temizlenmesini sağladığında yılda 18 ton su kurtarabilirsin, dişlerini fırçalarken gereksiz akan suyu kapattığında ise 48 ton su!

 

 

 

  • Peki ya mutfakta durum nasıl? Bulaşığı makinede yıkamak yerine elde mi yıkıyorsun? Ya da bulaşık makinesine yerleştirmeden önce tabakları sudan mı geçiriyorsun? Bulaşık makinesini kullanarak,yılda 26-40 ton gibi büyük bir su miktarını kurtarmak yine senin ellerinde.

 

 

  • Sürekli pıt pıt damlayan musluktaki suyu gördüğünde ne yapıyorsun? Eminim herkes bir kere bile olsa bu durumla karşılaşmıştır böyle bir durumda, muslukları tamir edelim! Bozuk musluklardan akan bir damla,yıl sonunda tonlarca suyu boşa akıtır. Ve bu durum beni çok üzer..

 

  • Çöplerinizi suya atmayınız ya da herhangi bir çöpünüzü özellikle plastik olanları.. Her yıl 5-15 ton plastik çöp, deniz ve ırmaklarla birlikte okyanusla buluşuyor ve yapılan araştırmalara göre 2050 yılında plastik ağırlığın, balıklardan daha fazla olacağı düşünülüyor bu korkunç bir olay!

 

Bilinçli olmak ve bunu etrafınızdaki insanlara da yaymak en büyük adımdır. Benim israf edilen bir damlama bile yıllar sonra hatta belki de çok yakın bir zamanda ihtiyaç duyabilirsiniz.

LÜTFEN TASARRUFLU OL VE BİLİNÇLİ DAVRAN.

Size anlatacaklarım şimdilik bu kadar lütfen beni israf etmeyin ve gerektiğinde gerekli miktarda kullanın! Aksi taktirde gelecek yüzyıllarda sizinle buluşamayabilirim ve üzülerek belirtmeliyim ki bu sonumuzu getirir. Biz birlikte yaşamalı ve gezegeninizi daha güzel bir yer haline getirmeye devam etmeliyiz. Sizi seviyorum lütfen sizde beni sevin ve gereken önemi gösterin.

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ KUTLU OLSUN!

 

Check Also

” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de …