9.UTOK Ekibinden Yeni Kongre: 14.Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi

13.Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi katıldığımız ilk kongreydi ve harika geçmişti.Bugün 14.Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi için Abdullah Berk AKKAŞ ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajda, birçok yeni detayı da öğrenmiş olacağız.Ayrıca belirtelim, 9.Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin düzenleyen ekip bu kongrenin de mimarları.

1) Zootekni Öğrenci Kongresinin nasıl başladığı,tarihçesi hakkında genel bilgiler verebilir misiniz ?

2005 yılından beri Türkiye’deki Ziraat Fakültelerinin Zootekni bölümünde öğrenim gören öğrencileri bir araya getirerek hem sosyal hem de akademik anlamda bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla, her yıl farklı üniversitede gerçekleşen Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi’ne (UZOK) bu yıl da Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi-Zootekni Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanları ev sahipliği yapacaktır.

Gerçekleştirilen Kongreler:

 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Çukurova Üniversitesi-Adana, Mayıs 2005
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van, Mayıs 2006
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Sütçü İmam Üniversitesi-Kahramanmaraş, Mayıs 2007
 • lusal Zootekni Öğrenci Kongresi – 19 Mayıs Üniversitesi-Samsun, Mayıs 2008
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Gaziosmanpaşa Üniversitesi-Tokat, Mayıs 2009
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Selçuk Üniversitesi-Konya, Mayıs 2010
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Adnan Menderes Üniversitesi-Aydın, Mayıs 2011
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Harran Üniversitesi-Şanlıurfa, Mayıs 2012
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Atatürk Üniversitesi-Erzurum, Mayıs 2013
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Erciyes Üniversitesi-Kayseri, Nisan 2014
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Dicle Üniversitesi-Diyarbakır, Nisan 2015
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi – Süleyman Demirel Üniversitesi-Isparta, Nisan 2016
 • Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi –Akdeniz Üniversitesi- Antalya, Nisan 2018

2) Kongrelerin arkasında büyük bir emek ve ekip işi vardır .Düzenleyici yönetim ekibinizi tanıma şansımız var mı ?

Başarı ekip işidir inancına sahip biri olarak şunun bilincindeyim, her insana verilmiş özel yetenekler vardır ve her insan belli konularda kendini geliştirmiştir. İş,doğru malzemeleri doğru ortamda bir araya getirip onu en güzel şekilde ortaya koymaktır. Biz Büyük Bir Aileyiz düsturunu önce fakültemiz topluluklarında ve sonra fakültemizde hakim kılıp ulusaldaki diğer ZMO Genç ve tarım toplulukları başkanlarımızla tüm ziraat fakültelerinde bu anlayışın oturmasını sağlayan şahsım ve tüm dostlarımla Türk Tarım ve Hayvancılığı için ellerimizden gelenleri yapmaya devam ediyoruz. İşte bu kongre de bu çabalardan bir başkası.

Kongre düzenleme Kurulu Öğrenci Başkanlığını Şahsım yürütmekte olup kongre başkan yardımcılığını üniversitemiz Zootekni Topluluğu kurucu yöneticilerinden ve eski başkanlarından Umutcan Akerdoğan ve Topluluğumuz yeni dönem  başkanı Barış Güneş Üstlenmiştir.

Yazmanlığını Göktuğ Demirel, Saymanlıkta  Dilek Mert, Yönetim Kurulu Üyeliğinde İse Emre Kundeş arkadaşlarımız bulunmaktadır. Sunuculuğunu ise 9. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinde üstün başarılı ve aksamadan bir program akışı  sağlayan Pelin Usta ve  Göktuğ Demirel Arkadaşlarımız tekrar üstlenecekler. Bölüm Başkanımız Sn. Prof. Dr. Cengiz ELMACI’nın idaresi altındaki yönetim kurulumuz çalışmalarına son hızla devam etmektedir.

3)Kongrenin ana temasını belirlediniz mi ?

14.sünü yapacağımız olan bu ulusal kongrede, Ulu Önderin “Milli Ekonominin Temeli Ziraattır” ana teması ile tüm katılımcılarda bilimsel düşüncenin teşvik edilmesi, bilimsel araştırmalara daha çok katılımın sağlanması, bilimsel bir anlayışla hazırlanan çalışmaların katılımcılara ve meslektaşlara sergilenebilmesi için olanaklar sunulacaktır.

4) Sözlü ve Poster sunumlarının hangi konuları içereceğini belirlediniz mi ?

Hayvancılığın tüm yönleri ile ele alınması amaçlanan bu kongrede, başlıca konular; Hayvan Yetiştirme, Yemler ve Hayvan Besleme , Biyometri ve Genetik olmak üzere üç anabilim dalından  alt başlıklarda sözlü ve poster sunumları yer alacaktır. Akademik camia, özel sektör ve geleceğin üreticileri, araştırmacıları, bilim insanı adayı olan öğrenciler özgür bir ortamda bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacak ve karşılıklı fayda sağlayacaktır.

5) Kongre tarihi belli oldu mu ?

Kongremiz 4 – 5 Nisan 2020 Tarihlerinde Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete CENGİZ Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleşecektir.

6) Kongrede gerek sosyal programlar gerekse de diğer programlar olsun bizi neler bekliyor ?

Kongremiz  içerisinde farklı atölyelerin bulunacağı programımız akşam gala gecesi ve ertesi gün öğleden sonraki oturumlar sonrası Bursa Kültür Gezisi ile son bulacaktır. Gezi programı ve kongre takvimi internet sitemizden yayınlanacaktır.

Abdullah Berk AKKAŞ

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.