2019 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yıl içerisinde ikincisi yapılacak olan tarımsal yayım ve danışmanlık sınavı, danışmanlık belgesi almak isteyenlerin merak ettiği bir konu oldu.Biz de sizin için derledik

Tarım ve Orman bakanlığının yayınladığı ek belgelere göre ; 16-26 Eylül 2019 tarihlerinde; Adayın, odeme.gazi.edu.tr adresinden T.C. Kimlik Numarasını girerek 80 TL sınav başvuru ücretini banka/kredi kartı ile (kart numarası girilerek) ödemesi veya  adaylar 80 TL sınav ücretini Halkbankası’nın herhangi bir şubesinden havale ücreti ödemeksizin Kurumsal Tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracaklardır. EFT, Havale ya da ATM aracılığı ile yatırılan ücretler dikkate alınmamaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Ücret yatırırken sorun yaşanması durumunda banko görevlisine “Ödeme ekranı, Kurumsal Tahsilat->Üniversiteler->Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı menüleri altında yer almaktadır” ifadesini iletiniz,

30 Eylül-14 Ekim 2019 tarihlerinde; Adayların sistem (e-devlet şifresi ile girilecektir)  üzerinden Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı başvurusu için formları doldurup, kendisi tarafından sisteme kayıt etmesi (Belirtilen link adresi ve sistem kullanım klavuzu bu tarihten önce www.tarimorman .gov.tr ve  https://egitim.tarimorman.gov.tr/utem internet adreslerinde yayınlanacak olup, sistem bu tarihler arasında kullanıma açılacaktır.)

30 Eylül-16 Ekim 2019 tarihlerinde; İl Tarım Orman Müdürlükleri ve Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğünde tarımsal yayım ve danışmanlık Sistem sorumlularının kendi illerinden ve müdürlüğünden sınava başvuru yapan adayların sınav başvurularına onay vermeleri.

15 – 23 Kasım tarihlerinde; Adayların Sınava Giriş Belgelerini, http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile almaları.

Sınav 23 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da yapılacaktır.

25 Kasım – 2 Aralık 2019 tarihlerinde Adayın Sınav sorularına ve sınavın uygulanmasına ilişkin itirazı.

24 Aralık 2019 tarihinde Sınav sonuçlarının http://www.tarimorman.gov.tr
http://gazisem.gazi.edu.tr ve https://egitim.tarimorman.gov.tr/utem adreslerinde yayımlanması. Adayların sınav sonuçları ayrıca posta ile gönderilmeyecektir.

25 Aralık 2019 -27 Ocak 2020 tarihlerinde;”Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavını kazanan adayın sınava başvuru yaptığı İl Müdürlüğüne Ek-3’te belirtilen başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne evraklarını şahsen getirmeleri (**Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı gerekli gördüğü taktirde bu süreyi uzatabilir.)
” Sınav sonuçlarına itiraz edip yapılan değerlendirme sonucunda durumu olumlu olanlar belirtilen evrakları, itiraz sonucunu aldıktan sonraki 30 gün içerisinde şahsen getirmeleri gerekmektedir.

24 Aralık 2019-07 Ocak 2020 tarihlerinde; Adayın sınav sonuçlarına ilişkin itirazı.

23 KASIM 2019 TARİHİNDE YAPILAN TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVINDA BAŞARILI OLAN ADAYLARDAN İSTENEN EVRAKLAR

  • İki Adet Biometrik Fotoğraf
  • Tarımsal Yayım Hizmetlerinde En Az 3 Yıl Çalıştığını Gösteren Belge
  • STK veya Özel Sektröde En Az 3 Yıl Süre ile Danışmanlık Yaptığına Dair

Öğrenim Durumunu Gösteren Belge

Tarımla ilgili lisans mezunları için lisans diploması esas alınır. Ancak tarımla ilgili lisans mezunu olup tarımla ilgili farklı bir bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlayan başvuru sahiplerinden lisansüstü bölümde sertifika talep etmeleri halinde lisans diploması ile birlikte lisansüstü öğrenim durumlarını gösterir belge esas alınır.Öğrenim durumunu gösteren belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenir.

İki Adet Biometrik Fotoğraf

Tarımsal Yayım Hizmetlerinde En Az 3 Yıl Çalıştığını Gösteren Belge (KAMU)

İl Müdürü veya çalışılan birimin en yetkili görevlisi tarafından onaylanmış olmalı.

STK veya Özel Sektröde En Az 3 Yıl Süre ile Danışmanlık Yaptığına Dair Belge

İş sözleşmesi ve ilgili döneme ait sigorta prim ödemelerini gösteren belge.

Uzman Tarım Danışmanı Sertifikası almak için İl Müdürü / çalıştığı birimin en üst amiri onaylı belge

Bakanlık, merkez ya da Taşra teşkilatlarında en az üç yıl süre ile tarımsal yayım hizmetinde çalışmış olup emekli veya istifa etmiş olanlardan.

İlk Kez Sertifika Düzenlenecek Kişiler İçin

Mezun olduğu fakültenin başka bir bölümünden sertifika almak isteyen adaylardan bu bölümde beş yıl süre ile çalıştıklarını gösteren belge; kamuda İl Müdürlüğü / çalıştığı birimin en üst amiri onaylı belge, kamu dışında ise çalıştığı kurum / kuruluş onaylı belge, iş sözleşmesi ve ilgili döneme ait Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini gösteren belge,

Sınav başvuru evrakları, asılları görülmek sureti ile Bakanlık merkez ve taşra birimleri tarafından onaylanır.

Sınava başvuru sırasında deprem, yangın doğal afet vb. olağandışı durumların vuku bulması halinde matbu başvuru formu hariç diğer evraklar İl Müdürlüğünce sınavdan sonra talep edilebilir.

KAYNAKLAR VE EK BELGELERE ULAŞMAK İÇİN;

https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1057/Tarimsal-Yayim-Ve-Danismanlik-Sinavi-23-Kasim-2019-Tarihinde-Ankarada-Yapilacaktir

#Not: Daha sonra yapılacak değişikliklerden haberdar olmak için Tarım Ve Orman Bakanlığı duyuru kısmını düzenli kontrol ediniz.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.