2020 ULUSLARARASI BİTKİ SAĞLIĞI YILINA ANLAM KAZANDIRACAK KONGRE; 3.BİTKİ ISLAHI VE GENETİĞİ ÖĞRENCİ KONGRESİ

Bu yıl üçüncüsü 9-10 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi, dünya ve ülkemizin tarımsal sorunlarıyla birlikte bitki ıslahı ve genetiği konularında çözümler üretecek.Bu yılın ” Uluslararası Bitki Sağlığı yılı ( IYPH ) ” olması nedeniyle kongrede gerçekleşecek çalışmaların, bitkilerin önemi konusunda farkındalık yaratması bekleniyor. Kezâ bitkiler yediğimizin gıdaların %80’lik kısmını teşkil etmektedir ve soluduğumuz oksijenin büyük çoğunluğunu üretmektedir.Yine bakıldığında, erken ölüm nedenlerinin arasında yetersiz meyve sebze tüketimi gelmektedir.Tüm bunları düşündüğümüzde, 3.Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi tarım içi ve tarım dışı herkes için büyük önem arz etmektedir.

 

Röportajımıza geçmeden evvel, şu bilgileri de eklemek isteriz;

ÖZET GÖNDERİM TARİHİ 2 MART 2020

ERKEN KAYIT ÜCRETİ 100 TL ( 18 MART 2020 )

GEÇ KAYIT ÜCRETİ 150 TL ( 27 MART 2020 )

İRTİBAT NO : 0388 225 44 68

 

1. Kongrenizi yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresinin nasıl başladığı, tarihçesi hakkında genel bilgiler verebilir misiniz?

Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi, ilk kez 2018 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenmiştir. Bu yıl da yine bölümümüz tarafından üçüncüsü düzenlenecek kongremizin başlama hikâyesi, ülkemizde ve dünyada tarım alanında karşılaşılan sorunlara, bitki ıslahı ve genetiği çerçevesinde çözümler üretme fikriyle ortaya çıkmıştır.

Kongremiz, Türkiye’nin farklı üniversitelerinde Ziraat Mühendisliği, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik,  Tarımsal Biyoteknoloji gibi Bitki Islahı ve Genetiği ile ilgili bölümlerde eğitim gören öğrencileri bir araya getirerek hem sosyal hem de akademik anlamda bilgi alışverişinde bulunulmasına olanak sağlamaktadır. Her yıl kongremize ayrıca alanında uzman öğretim üyeleri ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan konuşmacılar da davet edilmektedir.

 

2. Kongrelerin arkasında her zaman büyük bir emek ve ekip işi vardır.Düzenleyici yönetim ekibinizi tanıma şansımız var mı?

Kongre düzenlemek büyük özveri ve sorumluluk gerektiren bir ekip işidir. Bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz kongremizde ekip ruhunu koruyarak daha önceki Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongrelerinde kazandığımız bilgi ve tecrübeden faydalanacağız. Kongremizin onursal başkanı, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin ÇALIŞKAN, düzenleme kurulu başkanı ise Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ufuk DEMİREL’dir. Düzenleyici yönetim ekibimiz ise bölümümüz araştırma görevlileri koordinatörlüğünde, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşmaktadır.

3. Kongrenin ana temasını belirlediniz mi? Bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

Bitki Islahı, insanoğlunun ihtiyacı doğrultusunda bitkilerin özelliklerini geliştiren bilim ve sanattır. Kongremizin ana teması da;

“Bilim ve Sanatın Buluştuğu Yer: Bitki Islahı” olarak belirlenmiştir.

4. Kongrenizle ilgili henüz paylaşmadığınız ayrıntılar var mı? Bunlardan bahsetme şansınız var mı ?

Kongremize katılımlar devam ettiği için henüz kongre programımız hazırlık aşamasında. Son katılım tarihinden sonra kongre programını tamamlayıp kongremiz internet sayfası olan https://www.ohu.edu.tr/bigok adresinden duyuracağız.

5. Kongre logonuzu çok beğendik. Logonuzu nasıl belirlediniz ? Logonuzu kimin hazırladığını söyleme şansınız var mı ?

Kongre logomuz, bölümümüzün ismi ve kongremizin ana temasıyla uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır. Logomuzda yer alan çift sarmal yapı bitki ıslahı sürecinde yürütülen moleküler çalışmaları, çift sarmal yapının üzerinden yükselen bitki ise çalışmalar sonucunda geliştirilen bitkileri temsil etmektedir.

6. Kongrede gerek sosyal programlar gerekse de diğer programlar olsun bizi neler bekliyor ?

Kongremizde Bitki Islahı, Bitki Moleküler Genetiği ve Biyoteknolojisi, Bitki Islahında Biyoinformatik, Bitki Islahında Tarımsal Gen Kaynakları, Çeşit Adaptasyonu ve Fenotipleme, Bitki Islahında Doku Kültürü, Islahçı Hakları ve Etik alanlarında hem sözlü hem de poster sunumları yapılması beklenmektedir. Ayrıca bilimsel programımıza ek olarak III. Bitki Islahı ve Genetiği Öğrenci Kongresi kapsamında 10 Nisan 2020 tarihinde  Niğde Kalesi, Gümüşler Manastırı, Tyana Su Kemerleri ve Roma Havuzu’na gezi düzenleyerek il dışından gelen katılımcılara Niğde ilini tanıtmayı hedefliyoruz.

KONGRE DUYURULARI İÇİN LİNKE TIKLAYIN; 

https://www.instagram.com/bigok2020/

 

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM HESABI

 https://www.instagram.com/cevrimiciciftci_com/

 

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …