@bay__hekim SAYFASIYLA BİLİNEN VETERİNER FAKÜLTESİ 4. SINIF ÖĞRENCİSİ ÖKKEŞ DOĞAN İLE RÖPORTAJIMIZ

Sosyal Medya üzerinden severek takip ettiğimiz sayfaların arkasındaki insanları ister istemez merak ediyoruz.Tanımadan yorumlaştığımız, ve bazen de yardım istediğimiz bu insanların hedefleri, hayalleri neler ? O sayfalardan biri olan @bay__hekim sayfasının arkasındaki geleceğin hekimiyle tanışın…

Bu röportajı cevrimiciciftci.com ailesi adına Veysi Topkaç gerçekleştirmiştir

1) Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Merhabalar ben Ökkeş Doğan , 24 yaşındayım Fırat üniversitesi Veteriner fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim . Kahramanmaraş’lıyım , Kahramanmaraş’ ın merkeze bağlı köyü olan DADAĞLI köyünde ikâmet ediyorum . Geniş bir aile yapısına sahibiz , hem çiftçilik hem hayvancılık hemde esnaflık yapıyoruz . Üniversite hayatıma Gaziantep üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu laborant ve veteriner sağlık bölümü ile başlayıp bitirdikten sonra DGS ile Fırat üniversitesi Veteriner fakültesine geçiş yaptım.

2) Gelecek hedefleriniz nelerdir ? Bunları gerçekleştirmek için şuanda hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz ?

Her veteriner fakültesine giden öğrencinin ya hedefi olur yada hayali bazıları da ailesinin zoru ile gelir. Benim ise hem hayalim hem hedefim var . Hayal dememin sebebi; mezun olduktan sonra kendimi geliştirip bir hayvan hastanesi açmak tabi bunun için de gerekli akademik kariyer belli bütçe ve iyi bir ortam gerekir. Bu yüzden bu düşünce benim için biraz hayal oluyor Hedeflerimden bir tanesi ise tabi ki hayalimin peşinden koşmak ve gerçekleştirmek . Diğer hedeflerimin arasında Sahada çalışmak ve kaliteli besicilik yapmak , halk bilgilendirme projelerinde yer almak ve en önemlisi de koruyucu hekimlik yapmak , çünkü veteriner hekimliği sadece hasta olan hayvanları tedavi eden bir meslek olarak gören o kadar çok insan var ki , halbuki veteriner hekimlik  ikiye ayrılır .İnsan veya hayvan vücudunun sağlıklı işleyişi, binlerce denge ve savunma sistemi üzerine kuruludur. Bu denge ve sistemlerin bozulmasına engel olmaya yönelik atılan her adım ve çalışma KORUYUCU HEKİMLİK alanına girer.Koruyucu hekimlik tıbbın yarısıdır ve diğer yarısı da TEDAVİ HEKİMLİĞİDİR. Şuan bu hedeflerimi gerçekleştirmek için elimden geldiğince kendimi geliştirmeye ve bol bol okumaya çalışıyorum .

3) Hayvan sağlığına olan ilginiz ne zaman başladı ?

Çocukluktan bu yana hayvancılık yaptığımız için kendimi bildim bileli hayvana olan ilgim alakam vardır.Hayvan sağlığına olan ilgim ile laborant ve veteriner sağlık bölümüne gitmemin rolü büyük .

4) Uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlediniz mi ?

HAYVAN BESLEME VE BESLENME HASTALIKLARI üzerine uzmanlaşıp kendimi geliştirmek istiyorum.Karşılaştığımız çoğu hastalıklar beslenmeye bağlı sebeplerden meydana gelmektedir. Gerek ruminant besiciliği veya süt işletmesinde gerekse pet hayvanlarında beslenme ve beslenmeyle ilgili çoğu kişinin aklında belirsizlikler vardır. Bu belirsizlikler kısa süreli veya uzun süreli problemlere dönüşür ve bu problemler de besicilik yapan birisi için ette kilo/kalite kaybı , süt işletmesi için süt veriminde/döl veriminde düşüş  , kedi veya köpek sahibi olan birisi için de hayvanlarda metabolik hastalıklara ve bunun sonucunda da ölümle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle beslenme hayvan sahibi için kilit rol oynamaktadır. İnsanlarımız bu yönden bilgilendirilmeli ve eksikliklerin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum , bir hekim olarak da bu alanda elimden geleni yapmak istiyorum.

5) Yer aldığınız makale, proje var mı ?

Yer aldığım herhangi makale proje yok , Meslek hayatıma geçtiğimde bu yönde düşüncelerim var .

6) İnstagram sayfanızı kurma süreciniz nasıl gerçekleşti ?

Takip ettiğim bazı sayfalar dışında diğer sayfaları pek başarılı bulmamamla başladı . Çünkü insanlara ya komik olsun diye yada duygusal bir farkındalık yaratmak için kurulduklarını düşünüyorum. Daha sonraları kendim böyle bir sayfa açmam gerektiğini düşündüm. @bay__hekim Instagram hesabı ile ilk başlarda ırk paylaşımı yapıyorum daha sonraları hastalık , tedavi , koruyuculuk ,beslenme ,bilgilendirme gibi bazı eksik gördüğüm şeyleri paylaşmayı düşünüyorum . İnsanların bazı ırklar hakkında bilmediği çok şey olduğunu fark ettim ve ırk paylaşımı ile başladım çünkü bir ırkı tanımadan o ırka minimum şartları saglamamız mümkün değil veya hastalıkta teşhis ve tadavi yapılması kolay değil . Takip etmenizi tavsiye ederim 😊.

7) Genel olarak tarım veya veteriner sayfalarını başarılı buluyor musunuz? 

Bu sorunun cevabını üst tarafta verdiğimi düşünüyorum , bununla birlikte ben ülkemizdeki hayvancılık faaliyetlerinin pek iç açıcı olmadığını düşünüyorum , zengini gittikçe zenginleştiren fakiri de gittikçe fakirleştiren bir sistem var. Öyle ki herhangi bir destek alabilmek için belli bir bütçen olması ve bazı şartlara uymak gerekiyor . Önceden köydeki her evde mutlaka bir sığır veya keçi vardı tarlalar ekilir harmanlar verilirdi şimdi ise çoğu evler boş ve ekim yapan insan sayısı azaldı bunun nedeni şartların ağır olması . Bu durumun düzeltilmesi için bireysel birşey yapılamaz bunun farkındayım , genel olarak bilinçlendirilip yapılan yanlışların farkına varılması gerekiyor . Bu konu hakkında yapılacak şeyler tabiki tartışılır biz Elele verip elimizden geleni yapmalıyız ki bu durumu düzeltelim. Bana bu röportajı yapmamı sağlayan çevrimiçi çiftçi ailesine teşekkür ediyorum ve paylaşımlarını severek takip ediyorum . Konuşmama İsmet İnönü’ nün şu sözü ile son vermek istiyorum“Denilebilir ki ; insan hekimliği , veteriner hekimliği yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir “.

ÖKKEŞ DOĞAN ( @bay__hekim – Sayfa için üstüne tıklayın – )

Fırat Üniversitesi, Veteriner Fakültesi

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.