CUMARTESİ RÖPORTAJI, ZİRAİ BİLGİLER SAYFASIYLA TARIM VE İNTERNET YAYINCILIĞI ÜZERİNE

Sosyal Medya sayfaları ve kanalları sadece gönderi paylaşmakla kalmıyor, birçok çalışmanında içerisinde yer alıyor.Bu yapılan çalışmalar mesleki açıdan önem arz ediyor ve öğrencilerle birlikte mezunlara da yeni ufuklar açıyor.Zirai Bilgiler sayfasıyla yaptığımız bu röportajımız da, sayfayı tanıma ve birçok konuda düşüncelerini öğrendik.Keyifli okumalar

 

 

1 ) Zirai Bilgiler sayfanızın kuruluşunu takipçileriniz gibi bizler de merak ediyoruz.Sayfanızın kuruluşundan ve bu kuruluşun arkasındaki meslektaşlarımızdan bahsetme şansınız var mı ?

Zirai bilgiler sayfasını 10 Mayıs 2018 tarihinde Çukurova Üniversitesi mezunu 3 arkadaşın iş birliğiyle kurduk. Sayfamızın ilk gönderisi Tozlanma ve Döllenme Biyolojisi ile ilgilidir. Bu sayfayı ilk kurduğumuzda sadece Bahçe Bitkileri bölümüne yönelik bilgi paylaşımı düşünmüştük ama daha sonra Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ve diğer bölümlerden bilgiler paylaşarak sayfamızın içeriğini zenginleştirdik. Sayfamız ayrıca güncel haberleri de takipçilerimizle paylaşmaktadır.Bugün ise Türkiye’nin birçok üniversitesinden ekip arkadaşımız bulunmaktadır.

2 ) Evde bulunduğumuz bu sürede yeni sayfa kurmak isteyen arkadaşlarımıza verebileceğiniz tavsiyeler ve tecrübeler nelerdir ?

Sosyal medyada halihazırda birçok tarım sayfası bulunmaktadır. Bunların birçoğu bir süre sonra ya kapatılmakta ya da kullanılmamaktadır. Sayfa açmak kolay ama bu sayfayı insanlara faydalı olacak şekilde yönetmek zordur. Bizler bunun zorluğunu takipçi sayımız ve gelen sorular arttıkça fark ettik. Ama yinede bu görevi üstlenmekten memnunuz. Sayfa açmayı düşünen kişilere öneri olarak insanlara ve ülkemiz tarımına fayda sağlayacak bilgileri paylaşmalarını tavsiye ederiz.

3 ) Üniversitelerde ziraat mühendislerine verilen eğitimi nasıl buluyorsunuz ve ülkemizin tarımsal üretimini arttırmak için ne gibi çalışmalar yapılabilir ?

Türkiye’nin köklü üniversitelerinde kaliteli, iyi bir eğitim verildiğini düşünüyoruz. Çünkü bu üniversitelerin laboratuvar, uygulama alanları ve derslerinin,akademik kadrolarının iyi olduğunu görüyoruz.

Eğitimdeki kaliteyi arttırmak için ise ziraat fakültesi sayısının ve öğrenci kontenjanlarının azaltılması gerekmektedir.

-Tarımsal araştırma enstitülerinin sayısının arttırılıp daha fazla bilimsel araştırmalar yapılmalı.

-Tarımsal üretim planlamalarına daha fazla önem verilmeli.

-Üreticiye verilen destekler arttırılmalı.

-Tarımsal girdi maliyetleri düşürülerek tarımsal üretimimiz arttırılabilir.

4 ) Biliyorsunuz koronavirüs sosyal hayatımız kadar meslek hayatımızı da etkiledi.Koronavirüsten sonra ziraat mühendislerinin iş hayatı olumlu veya olumsuz nasıl etkilenecek sizce ?

Covid-19 salgını gerek ülkemizde gerekse dünyada birçok meslek grubunu etkiledi. Bu meslek gruplarından bazıları işlerini online ortamda devam ettirdiler lakin biz ziraat mühendisleri olarak işlerimizi sanal ortamda yürütmemiz pek mümkün değil. Bu nedenle gerekli önlemlerimizi alarak tarımda sürekliliği devam ettirmek için işimize devam etmekteyiz. Bu salgın ile beraber besin maddelerinin önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu salgın bittikten sonra tarım işçilerine, çiftçilerimize, ziraat teknikerleri ve ziraat mühendislerine gereken önemin daha fazla verileceğini umuyoruz.

5 ) Bitki koruma ürünleri ve Bayilik sınavı konusunda ne gibi düzenlemeler yapılarak ziraat fakültesi mezunlarına sınavın faydası artırılabilir ?

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavına ziraat mühendisleri, ziraat teknikerleri, eczacı ve kimyagerler girebilmektedir. Eczacılara bu hakkın tanınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ve maalaef ziraat fakültelerinde son sınıfta okumakta olan öğrenciler bu sınava girememektedir. Bu hakkın öğrencilerimize tanınması gerekmektedir.Ayrıca bu sınavın tek merkezde yapılması yerine 7 bölgemizdeki belirli şehirlerde yapılması her yönüyle daha uygun olacaktır.

6 ) Özellikle teknolojinin tarımda kullanılmasıyla tarımsal üretimde birçok yenilik meydana gelmeye başladı.Sizin son dönemde dikkatinizi çeken girişimler var mı ? Varsa bize bunlardan bahseder misiniz ?

Evet var. Tarım sektörü her geçen gün gelişen ve büyüyen bir iş koludur. Bu nedenle tarımsal teknoloji buna paralel olarak gelişmektedir.

Dikkatimizi çeken girişimler şunlardır;

-Bitki fabrikaları kuruluyor ve bu fabrikalarda LED ışık altında ve steril ortamda seri bir şekilde sebze  üretimi yapılmaktadır.

-Dronelarla tarımsal ilaçlama yapılması,

-Robotların hasat işlemi gerçekleştirmesi,

-Sensörlü makineler yardımıyla meyvelerin paketlenmesi ,

-Akıllı tarım izleme ve yönetim sistemleri,

-Hidroponic, Aquaponic, Aeroponic gibi sistemler ile sudan ve gübreden tasarruf yöntemi uygulanması,

-Çölde bitki üretim projeleri dikkatimizi çeken başlıca örneklerdir.

7 ) Son olarak tarım sayfalarını başarılı buluyor musunuz ? Tarım sayfaları arasında tarımın gelişmesi açısından ne tür işbirlikleri yapılmalı ?

Tarım sayfalarını, birkaçı haricinde başarılı bulmuyoruz. Çünkü özgün bilgiler paylaşmıyorlar.Birçoğu birbirinin kopyası niteliğinde.

Tarım sayfalarının işbirliği içerisinde olmamalarından dolayı tarımın ve ziraat mühendislerinin sorunları yöneticiler tarafından duyulmamaktadır. Bu nedenle sayfalar birleşerek en az yılda bir kere olmak üzere ulusal kongre düzenlenerek meslek kuruluşlarıyla,odalarla ve kooparatiflerle bir araya gelip ülkemiz tarımının ve meslektaşlarımızın sorun ve problemlerini tartışarak çözüm yolu bulabiliriz.

‘‘Milli ekonominin temeli ziraattır.’’

Teşekkür Ederiz.

ZİRAİ BİLGİLER İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …