DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ÖZEL YAZIMIZ

Selamlar, kocaman sevgiler..

Bu özel ve bir o kadar da anlamlı günümüzde size buradan seslenmek bizim için tarif edilemeyecek kadar güzel bir duygu, iyi ki varsınız, iyi ki varız.

Evet evet tam da size sesleniyorum. Siz ki yaşamımızın her alanına elleriyle hayat veren, kimimizin annesi, kimimizin ablası, kimimizin hayatının aşkı olan o değerli kadınlarsınız. Unutmayın; bu dünyada var olan her şey sizin eseriniz. 

Bir söz vardır bilirsiniz; Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, çünkü güneşi kadınlar doğurur. Mesleğimi ve kadın meslektaşlarımı göz önüne aldığımda bu sözün bizim için fazlasıyla anlam kazandığını görmek mümkün. Bütün meslektaşlarım adınabir anımı sizinle paylaşmak istiyorum çünkü biliyorum ki hemen hemen her meslektaşım özellikle kadın meslektaşlarım benimle aynı şeyleri görmüş, hissetmişlerdir.

Eğer mühendisseniz ve işiniz tarım gibi önemli bir alansa, sabah çok erken evinizden çıkarsınız çünkü ziyaret etmeniz gereken sayısız çiftçi sizi beklemektedir. Ve bilirsiniz üretimin olduğu topraklarda gece gündüz ayrımı pek yoktur. Onlarla aynı sofraya oturur, aynı ekmeği bölüşürsünüz. Evinde ne olduğunun, sofrasında ne olduğunun hiç önemi yoktur, düşünmeden ortak eder sizi de ailesine. Hele Anadolu’da çalışıyorsanız bir de kadın mühendisseniz kimi kardeşi yerine koyar sizi kimi de kaybettiği kızının yerine. Hal böyle olunca emek vermek, o insanlara iyiliğinizin dokunduğunu bilmek mutlu eder sizi. Bilmediğinizi öğrenir, görünmeyeni görürsünüz.

Bazen düşünüyorum evet kadın olmak zor, çok zor. Ama sizi böylesine sahiplenen, yüreğini açan, değerinizi bilen Anadolu insanı oldukça çekilen zorluklar yerini sıcak bir tebessüme kolaylıkla bırakabiliyor. Unutmayın; kadın olmak, kadının değerinin bilinmediği topraklarda zordur.

Yeryüzünde sizin kadar güçlü tek bir canlı yoktur ki, bir yandan evini, çocuklarını idare edip, bir de evrak işleriyle, yazı işleriyle aynı anda uğraşsın bir de bunları mükemmel bir şekilde yapsın. Bir yandan araziye çıksın, bir yandan insanların bir tanesiyle ilgilenemediği çocukların birkaçıyla aynı anda ilgilensin, bir yandan gece sabaha kadar nöbet tutsun, uyumasın. Ve aslında bunları sadece güzel bir gelecek hazırlamak için yapsın, kendine, eşine, çocuğuna veya ailesine.

Şunu da unutmayın ki; sizler kadınlarsınız. Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz, en derin denizlerde yüzebilir en yüksek zirvelere tırmanabilirsiniz. Siz kelimelerle ifade edilenin çok daha üstünde varlıklarsınız.

Ne şekilde, hangi meslek grubunda olursa olsun kadınların var olmadığı bir dünya düşünülemez. Bu yüzden dilerim ki bu 8 Mart’ı ve sonrasını hak ettiğimiz saygıyı ve sevgiyi gördüğümüz, dilediğimizce özgür olabildiğimiz, verdiğimiz emeklerin karşılığını alabildiğimiz, haklarımızdan asla vazgeçmediğimiz ve toplumsal baskıların ışığımızı söndüremediği ve en önemlisi öldürülmediğimiz bir yıl olarak geçiririz.

Hepinize saygı ve selamlarımla..

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

Fatime CEMALOĞLU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1857 yılından itibaren kadınların özgürleşmek ve haklarını elde etmek için attığı tohumun bir ürünüdür. Bizlerde bu atılan bu tohumların ürününü daha iyi yerlere taşıyabilmek adına elimizden gelen her şeyi yapmakla yükümlüyüz. Dünya’nın neresinde olursak olalım emek veren tüm hemcinslerimin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Barış, adalet, sevgi ve saygı ile kalmayı becerebilmemiz umuduyla…

Büşra BAŞOL

8 Mart dünya kadınlar gününde halkın en fedakâr, çalışkan ve üreten bireyleri olan Türk ve dünya kadınlarına sağlık ve huzur dolu bir gelecek temenni ediyorum

Delal TOPRAK

Hani her 8 Mart geldiğinde “Onlar hayatımızın en özel varlıkları… Kimi annemiz, kimi hayatımızın en büyük aşkı, kimi arkadaşımız, kimi ise göz bebeği kızımız” denir ya… Peki gerçekten öyle mi? Tabi ki de öyle değil. Kadın olmak hayatın her aşamasında zor iken, mühendis olmak daha da zorlaşıyor. Kadın mühendisler sürekli olarak erkek meslektaşlarıyla aynı sorumlulukları alabileceğini, aynı işleri yapabileceğini kanıtlamak zorunda kalıyorlar. Kadın mühendis sahaya çıkmaz, masa başı işleri halleder gibi ön yargıları yıkmaya çalışıyoruz. Kadınlar birçok ayrımcılıkla mücadele ederek mezun olurlarken, onları iş hayatında bekleyen daha fazla ayrımcılık oluyor.

Hani dedim ya kadın mühendis olmak zor diye… Nerde kaldı anneniz nerde kaldı kardeşiniz, tüm bu kimlikler unutulup gider bir an…Oysa ki biz “Dünyada her şey kadının eseridir.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ve “Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız.” Diyen Hz. Muhammedin sizlere emanetleri değil miydik. Tüm kadın meslektaşlarım unutmayınız ki, her şeye rağmen aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz … En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız! Toplumun beklentilerinin ışığınızı azaltmasına izin vermeyin. Kendinizi sevin, sevgi ve ışığa layık olduğunuzu bilin ve sesinizin önemli olduğunu anlayın!

Kadınların özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğimle… Tüm kadınlarımızın dünya kadınlar günü kutlu olsun

Halime KURT

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü..

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren annemizle tanışırız. Anneler.. Koruyucu, öğretici, sevgiyi ve sevilmeyi sonuna  kadar hissettiren, her daim destekleyen eşsiz varlıklar.. Ablamız,kardeşimiz, arkadaşımız, halamız, teyzemiz,yengemiz.. Sıkıntılarımızı paylaşabildiğimiz zaman geçirdiğimiz ve yanlarında kendimizi güvende hissettiğimiz kadınlar..

Toplumda üzerlerine bir çok sorumluluğun yüklendiği ve bu sorumlulukları sorgulamadan yapan, yaptıkları işin hep en iyisini yapan, bazen ev geçindiren, bazen bir şeyler için çabalayan, bazen ülke yöneten, bazen çocuğu hastalanınca gece gündüz demeden başında bekleyen, bazen dua eden koruyan ve her zaman güçlü olmayı başaran kadınlar. Günümüz kutlu olsun.

Kadına olan şiddetin, baskının ve cinayetlerin hiç yaşanmaması, kadının değerinin daha iyi anlaşıldığı 8 Mart’lar dilerim..

Gülan ATA 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …