Fatma “Ziraatçilerin Mekanı” Gündüz ile Röportajımız

Sosyal Medya üzerinden severek takip ettiğimiz sayfaların arkasındaki insanları ister istemez merak ediyoruz.Tanımadan yorumlaştığımız, ve bazen de yardım istediğimiz bu insanların hedefleri, hayalleri neler ? O sayfalardan biri olan @ziraatcilerin_mekani_ sayfasının arkasındaki geleceğin mühendisiyle tanışın…

Bu röportajı cevrimiciciftci.com ailesi adına Veysi Topkaç gerçekleştirmiştir.

1) Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Merhaba ben Fatma Gündüz, 1998 tarihinde Adıyaman merkezde  doğdum . ilkokul, Ortaokul ve Liseyi Adıyaman’da okudum. Üniversite olarak 2016 yılında ilk üniversite sınavına girip Adıyaman üniversitesi hemşirelik bölümü kazandım. Bölümü sevmediğim için ilk yıl bırakıp tekrar sınava girip Çukurova üniversitesinde 2017 yılında Bitki koruma bölümünü kazandım. Böylelikle ilk ziraat alanına girmiş oldum. Şuan hem üçüncü hem dördüncü sınıf olarak okuluma devam etmekteyim. Ayni zamanda Adıyaman’da Bereket Tarım da ziraat mühendisi olarak çalışmaktayım.

2) Gelecek hedefleriniz nelerdir? Bunları gerçekleştirmek için şuanda hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz?

Şuan genel olarak üzerinde çalıştığımız biyoçar çalışmamız mevcut. Bu çalışma ile organik yer fıstığı kabuğundan gübre elde edip mısırda bakteri durumlarını incelemekteyiz .ileri ki zamanlarda uygun laboratuvar ve çalışma ortamında daha iyi ve geniş çalışmalara devam edeceğiz. Şuan bu çalışmayı uygulamalı olarak arazi denemeleri üzerinde çalışıyoruz.

3) Akademisyen olmak sizin için neden önemli ?

Akademisyen olmak benim çocukluk hayalim desem yeridir. Çünkü küçüklükten beri amcamı örnek almışımdır.Şuan kendisi Başkent üniversitesinde sosyoloji üzerinde Prof. olarak çalışmakta.Ondan gördüğüm kadarıyla elindeki en kötü şartlarda bile bilime katkı sağlamak için çabaladığına şahit olup onun izinden gidip ziraat üzerine bilime yeni çalışmalar yapıp gelecek nesillere bir ilim bırakmak için akademisyen olmak istiyorum.

4) Yayınladığınız makale var mı ? Varsa kısaca çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

İkinci ürün yer fıstığı yetiştiriciliğinde bazı herbisitlerin yabancı ot kontrolündeki etkinliğinin araştırması ve mısırda biyoçar çalışmasının verim üzerine etkisi gibi konuları üzerinde makalelere dahil oldum.

 

5) Ziraat Fakültesini seçmenizde neler rol oynadı? Ziraat Fakültesinde okuduğunuz için mutlu musunuz ?

Ziraat fakültesinde olmamın en büyük etki sahibi şuan yanında çalıştığım bereket tarımın sahibi Ziraat mühendisi Abdulgani Bereket yani aile dostumuz amam gibi  gördüğüm baş öğretmenimdir alanında. Uzman olması ve çalışmalarını görüp insanların çiftçilerin kazandığını görüp o masum yüzlerdeki gülme sebebi olduğunu gördükten sonra ziraat mühendisi olmaya karar verdim. İstediğim bir bölüm olması ve yaptığım işlerin neticesini aldıktan sonra iyi ki seçmişim bu bölümü dediğim çok oldu.

6) Okul dışında aile veya iş olarak aktif tarım yaşamınız var mı ?

Okul dışında annem de babam da çiftçi çocukları olduklarından arazimiz var ve şuan babam devlet memuru olmasına rağmen Adıyaman’da her yıl 60 dekar alan üzerine tütün yetiştiriciyi yapmaktadır. Genel olarak tütün dışında arazimizin olması sebebi ile buğday ,arpa, nohut gibi bakliyat ürünleri yetiştiriciliği de yapmaktayız.

7) İnstagram sayfanızı kurma süreciniz nasıl gerçekleşti ?Sayfanız üzerinden gerçekleştirdiğiniz proje var mı ?

İnstagram üzerinde gördüğümüz bir çok sayfanın etkisinde kalıp sayfayı açtık desek yalan olmaz sayfayı yöneten  benden hariç bir ziraat mühendisi arkadaşımızın üzerine açıp genel bir kitle kurup bizim yörelere yani bölgelere ait yetiştiricilik ve hastalık zararlılar paylaşımı yapmaya başladık.Diyer adminimiz ziraat müh. Zeliha Turgut tarım ekonomisi mezunu olup 15.10.2019 tarihinde vefat etti genç yaşta bizi bu yolda yalnız bırakması bizi çok üzdü. Asil sayfayı kuran kurulması için teklif eden kişi Zeliha arkadaşımız şuan olmadığından sayfayı tek başıma yönetmekteyim.

8) Ziraat fakültesi öğrencilerinin sayfa kurmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Ziraat bölümü mezunları kendi alanlarında genel bilgi vermek amaçlı sayfa açmaları benim için kötü karşılanacak bir durum değildir .Aksine bunu mantıklı görüp açan sayfanın yanlış bir bilgi vermemek için ve kitlesine doğru bilgiler vermek için araştırma yapıp kendisini de geliştirdiği düşüncesindeyim.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.