Genç TARSİD ile Röportajımız

GÜLAN ATA (Genç TARSİD Basın-Medya Sorumlusu)

1) Kısaltması TARSİD olan Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinin Genç kolu olan Genç TARSİD’den genel olarak bahseder misiniz ?   

TARSİD (Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) aslında Genç TARSİD üyelerine danışmanlık yapıyor. Öğrenci arkadaşlarımıza mezuniyetten sonra hangi sektörde, hangi iş kolunda çalışmaları gerektiğine dair yardımcı oluyor. Yani bizler mezun olduğumuzda hangi iş kolunda çalışmamız gerektiği konusunda bizlere yol gösteriyor. Bunu açmak gerekirse, Bahçe Bitkileri Bölümünde okuyan bir arkadaş mezun olduğunda üretimde mi, tohum ıslahında mı, pazarlamada mı, yaş sebze meyve ihracatında mı çalışmalı? gibi soruları olan öğrenci arkadaşların hangi sektörde çalışmasının daha uygun olacağına yardımcı oluyor. Çalışmak istediğimiz sektörle bizi buluşturuyor. Ayrıca iş konusunda da bizlere bağlı olarak ve isteklerimize göre de yardımcı oluyor. Öğrenci arkadaşların kendilerini keşfetmelerine ve gelecek yıllarına daha sağlam ve emin adımlarla ilerlemelerine yardımcı olmak için varız.     

2) Başarılı çalışmalarınızı İnstagram’dan devamlı görüyoruz.Bunun arkasındaki başarılı yönetim kurulunuz kimlerden oluşmaktadır ?

Genç Tarsid Başkanı M.Sedat Kolcuoğlu’nun öncülüğünde sağlam ve disiplinli bir yönetimimiz bulunmakta. Öğrenci odaklı genç bir oluşum olduğumuz için ,yönetim kurulumuzda Ziraat Fakültemizde bulunan her bölümden bir öğrenci bulunmakta.  Aynı zamanda bu öğrenci arkadaşlar,  bölüm temsilcilerimizi  oluşturmakta. Bölümdeki diğer üye olan meslektaşlarımızın sesini duyurmak ve daha iyi bir gelecek  için temsilcilerimiz ellerinden gelen her  şeyi yapıyorlar. Disiplin ve sorumluluk bilincine sahip  olan yönetim kurulumuz, üyelerimize daha iyi imkanlar sağlamak için hızla çalışmalara devam etmektedir.

3) Genç TARSİD olarak şu anki ve gelecek hedeflerinizden bahseder  misiniz ?

GENÇ TARSİD’i tüm Ziraat Fakültelerinde hayata geçirmek, GENÇ TARSİD üyelerini okudukları Ziraat Fakültelerindeki iş sektörü ile buluşturmak, iş sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, Ziraat Fakültesi öğrencileri eğitim alırken, hangi sektörde çalışacağına karar vermesine yardımcı olmak. Öğrenci arkadaşların gelecek kaygılarını azalttığımız gibi daha bilinçli ve kendinden emin adımlarla ilerleyen,  ülkemizin tarım ve hayvancılık anlamındaki geleceği için de başarılı ve bilinçli ziraat mühendisleri yetiştirmeyi hedefliyoruz.

4. Üyelik sisteminizden genel olarak bahseder misiniz ? Üye kartı veriyor musunuz ? Kimler üye olabilir ? gibi detaylardan bahseder misiniz ?

Ziraat Mühendisliği okuyan tüm öğrencilerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Şu anlık üye kartımız mevcut değildir.

5. Meslektaşlarımız neden sizi seçmeli ? Sizi diğer kurumlar/organizasyonlardan farklı kılan nedir ?

Bizim asıl amacımız yukarıda da belirttiğimiz gibi öğrenci odaklı ve sorunları çözmek için her türlü yardımı yapacak olmamız.  Meslektaşlarımız gelecek kaygısı yaşayıp “Mezun olunca ne yapacağım? , bölümümde hangi alana yönelmeliyim?” gibi soruları olan ve sektörü daha iyi anlayıp , daha öğrenciyken tanımak istiyorlarsa bizi seçebilirler. TARSİD’in bir alt oluşumu olduğumuz için resmi ve realist bir oluşumuz. Bu sebeple üyelerimizin kaynaşması için yapacağımız sosyal ve eğlenceli aktiviteler dışında asıl amacımız olan iş insanları ve sektörü öğrencilerimizle buluşturuyor olmamız bir diğer sebeptir.  Meslektaşlarımızın, eğitim-öğretim hayatına devam ederken stres ve kaygıdan uzak ,daha emin ve mutlu ilerlemelerini istiyoruz.

6. İsminize ithafen bu soruyu soruyorum.Size üye bir meslektaşımıza, iş bulmak ya da iş insanlarıyla görüştürmek gibi iş hayatında yardımcı oluyor musunuz ?

Biz öğrenciye al bu iş senin demiyoruz.Kendimden örnek vermem gerekirse; bende hala eğitim- öğretim gören bir öğrenciyim. Yönetim ekibinde basın-medya sorumlusuyum ve bölüm temsilcisi olarak üyelerin sorun ve isteklerini yönetimime taşıyıp çözüm bulmak için varım. Öğrencilerin  önce kendisini keşfetmesi ve hangi alan ilgisini çekiyor, hangi alanda ilerlemek istiyor bunu anlamasını sağlıyoruz. Bunun bilincinde olan öğrenci arkadaşların, gerçekleştireceğimiz geziler, sektör buluşmaları ve  iş adamlarıyla olan görüşmelerimizde birebir iletişim halinde olmalarını ve bu imkan dahilinde iş bulmalarını kolaylaştırıyoruz.

GENÇ TARSİD İNSTAGRAM HESABI : https://www.instagram.com/genctarsid/

İNSTAGRAM HESABIMIZ : https://www.instagram.com/cevrimiciciftci/

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …