1.ULUSAL TARIM ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

29 Kasım – 1 Aralık tarihinde 1.Ulusal Tarım Öğrenci Çalıştayı gerçekleşti.Toplantının amacı;bireylerin ortak bir konu üzerinde çalışmalarını ve düşünmelerini sağlayarak problem çözmeye odaklı oturumlar düzenlemek, farklı şehirlerden ve alanlardan gelen öğrencilerin tartışma kültürü ve birbirini anlamasını sağlamak oldu.

Çalıştayın ana teması ise; ” Geleceğin Ziraat Mühendisleri Türkiye Tarımının Geleceğini Şekillendiriyor ” olarak belirlendi.

Bu oturumlar,düzenleme kurulu tarafından görevlendirilen moderatörler tarafından yönetildi ve raportörler  tarafından raporlandı. Moderatörlerin yönlendirilmesiyle önce sorular belirlendi, akabinde çözüm önerileri oluşturulmaya başlandı .Türkiye geneli Ziraat Fakültelerinden gelen Ziraat Mühendisi adayları katılım gösterdi.

Ayrıca Kayseri ZMO GENÇ, Bursa ZMO GENÇ , Konya ZMO GENÇ, Kahramanmaraş ZMO GENÇ, Antalya ZMO GENÇ ve topluluk olarak; Kahramanmaraş Üniversitesi Tarım ve İletişim topluluğu, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Topluluğu, Ankara Üniversitesi Tarımsal İletişim ve Gelişim Öğrenci Topluluğu başta olmak üzere büyük bir katılım gerçekleşti.

Kayseri ZMO GENÇ yönetimi adına Yasin KAYNAK internet sitemize yaptığı açıklamada; ” Bu çalıştay diğer çalıştayların aksine ilk ulusal Tarım Öğrenci Çalıştayıydı. Geleceğin Ziraat Mühendisleri Adayları için hem teknik alanda hem de sektör buluşması olarak çok başarılı bir çalıştay oldu. Birçok grupta sorunlar ve çözümler üzerine tartışıldı, çeşitli konular masaya yatırıldı ve raporlar yazıldı. Özellikle de Ziraat fakülteleri öğrencilerinin organize olarak aile bilincine sahip çıkmaları, ve bununla birlikte toplu hareket etmelerini  pekiştiren etkinliklerin daha sık olmasını bekliyoruz. Bu Çalıştay bunun için çok güzel ve başarılı bir etkinlikti. Growtech’te birçok arkadaşımız sektörden başarılı firma ve şirketlerle birebir tanışma, bilgilenme ve bilinçlenme şansı yakaladı. Emeği Geçen herkese sonsuz teşekkürler. Zmo Genç Kayseri ailesi olarak bizim adımıza başarılı ve dolu dolu bir Fuar Gezisi , Teknik gezi ve Öğrenci çalıştayı oldu.

29 Kasım günü Growtech Tarım Fuarı gezildi ve burada yeni tarımsal gelişmeler öğrenciler tarafından gözlemlendi.

30 Kasım günü ise öğrenciler 16 grup halinde çeşitli konular üzerinde masalara oturarak çözüm önerilerini konuştular.Bu kısım birçok yeni fikrin ortaya çıkmasına ve yeni çözümlerin oluşmasını sağladı.

Aynı gün gruplardan sonra Akdeniz Üniversitesi konferans salonunda meslekte önemli konumlarda olan ziraat mühendisleri tecrübelerini, fikirlerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Ayrıca 10.ULUSAL TARIM ÖĞRENCİ KONGRESİ tanıtım konuşmasını Berat ERDOĞMUŞ gerçekleştirdi.

14.ULUSAL ZOOTEKNİ ÖĞRENCİ KONGRESİ ve diğer konularla birlikte Abdullah Berk AKKAŞ konuşma gerçekleştirdi.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.