HAFTASONU RÖPORTAJLARI.@ZİRAATMUHENDİSİYİZ SAYFASIYLA RÖPORTAJIMIZ

Sosyal Medya sayfaları ve kanalları sadece gönderi paylaşmakla kalmıyor, birçok çalışmanında içerisinde yer alıyor.Bu yapılan çalışmalar mesleki açıdan önem arz ediyor ve öğrencilerle birlikte mezunlara da yeni ufuklar açıyor.Ziraat Mühendisiyiz sayfasıyla yaptığımız bu röportajımız da, sayfayı tanıma fırsatı yakaladığımız gibi, hedeflerini öğrenme imkânı yakaladık.

1 ) ” Ziraat Mühendisiyiz ” sayfasının kuruluşunu çoğu takipçiniz gibi bizlerde çok merak ediyoruz.Sayfanızın kuruluşundan ve bu süreçte sayfanızın hedeflerinden bizlere bahseder misiniz ?

“Ziraat Mühendisiyiz” sayfamız 23 Mayıs 2017 tarihinde ilk olarak Instagram sosyal medya platformunda kurulmuş olup ilk gönderisi “Sirken yabancı otu” dur. Sonrasında ise Facebook &Twitter ‘dan da hizmete başlamış olup ziraat ile ilgisi olan tüm takipçilere ulaşmayı amaçlamıştır. Sayfamızın ilk kuruluş amacı yalnızca Bitki Koruma Bölümü öğrencileri ve mezunlarına hitap etmekti. Bu yüzden ilk gönderilerimiz bitkilerde görülen hastalık, zararlı ve yabancı otlar olmuştur. Sonrasında ise sayfamızın gerek isminden dolayı gerekse yalnızca Bitki Koruma Bölümü değil diğer bölümlere de hitap edebilmek için farklı paylaşımlarda bulunmayı amaçlamıştır. Takipçilerimizden gelen paylaşımları da gönderilerimizde paylaşmaya başlamıştık. Şuanda ise takipçilerimizden gelen paylaşımları hikaye (story) kısmında 24 saat boyunca geçici olarak “Sizden Gelenler” bölümü olarak paylaşmaktayız. Ziraat ile ilgili gündeme gelmiş haberleri de elimizden geldiği kadarıyla paylaşmaya çalışıyoruz. Kısaca amacımız; Tüm Ziraat Mühendisleri, Ziraat Mühendisi adayları, Ziraat Teknikeri, Çiftçiler ve tarımcılığı merak eden tüm sosyal medya kullanıcılara hitap edebilecek şekilde olmasıdır.

2 ) Tarım sayfaları gönderiler dışında birçok projenin de içinde bulunmakta.Sayfanızın içerisinde olduğu projeler var mı ? Bize bunlardan bahseder misiniz ?

Sayfamız “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı” için WhatsApp grubu kurmuş ve grupta üyelerine ücretsiz olarak yaklaşık 1 ay boyunca günlük deneme sınavı soruları hazırlayıp paylaşmıştır. Şuanda ise “Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı” için deneme grubu oluşturmuş ve sınava katılacak olan grup üyelerine cüzi bir miktar karşılığında düzenli olarak deneme soruları paylaşmaktadır. (Covid-19 nedeni ile sınav ertelendiği için şuanlık deneme sınavında da aksaklıklar oluşuyor)

Son olarak ise yine WhatsApp üzerinde ülkemizin tüm bölgelerine hitap edebilecek şekilde “Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu olarak 7 tane farklı ZMB grupları kurulmuştur. Bu gruplarda yer alan Ziraat Mühendisi ve Ziraat Mühendisi adayları bölgeleri ile ilgili sorunları birbirleri ile paylaşıyor ve tartışabiliyorlar. Yine “Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı” için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bitki Sağlığı Kliniği Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu ile sınav ile ilgili proje kapsamında 2 günlük kurs düzenlenmiştir ve açılan YouTube kanalında kurs videoları ücretsiz olarak paylaşılmıştır. Yeni ve faydalı olabilecek projeler düşünüyoruz ve proje ile ilgili tekliflere de açığız 🙂

3 ) Sayfanızın kuruluşundan beri birçok güncel konuyu ele aldınız.Bunlardan son dönemde hayatımızı en çok etkileyeni COVİD-19.Bu sürecin tarıma yansımaları neler olabilir ve nasıl önlemler almalıyız ?

Covid-19 ’un Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi” olarak ilan edilmesi sonucunda insanların endişe ile marketlerden en fazla stoklamış olduğu ürünler arasında gıda birinci sırada yer almaktadır. Gerek Covid-19 olsun gerekse buna benzer sorunlar sonucunda insanlığın öncelik olarak stok ve ihtiyaç hedefi daima gıdadır. İnsanın en temel 3 ihtiyacı arasında beslenme yer almaktadır. Beslenmek ve gıda temin edebilmek için ise üretim şarttır. Pandemik sorun hala daha devam ettiği için şuanlık tarıma bir katkısı olduğunu düşünmüyorum fakat bu sorun bittiğinde birçok ülke gıda üretimi yönünden daha fazla ne yapabileceğini düşünecek ve tarım ile ilgili üretimlerini geliştirmek için kollarını sıvayacağını düşünüyoruz. Umuyoruz ki ülkemizde bu ülkeler arasında yerini alır ve bu geçirmiş olduğumuz zor zamanlardan ders çıkararak sorun ortadan kalktığında üretime gereken önemi verir ve ithalatcılıktan sıyrılır.

4 ) Bitki Koruma Ürünleri ve Bayilik sınavı konusunda sayfanızın birçok çalışması oldu.Bayilik sınavı konusunda ne gibi düzenlemeler yapılarak ziraat fakültesi mezunlarına sınavın faydası artırılabilir ?

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı ‘na ziraat mühendisleri, ziraat teknikerleri, eczacı ve kimyagerler girebilmektedir. Sınavın bu kuralı ile ilgili her ziraat mühendisi ve teknikeri gibi bizim de şikâyetçi olduğumuz konu eczacı ve kimyagerlere en azından eczacılara bu hakkın verilmemesi gerektiğidir. Sınavdan sorumlu tutulan 6 ciltlik Teknik Talimatlar bölümünün azaltılması ve önemli olan hastalık, zararlı ve yabancı otlardan adayların sorumlu tutulması hem bayilik sınavı için hem de sınavda başarılı olan adayların bayilerini açtıktan sonra karşılaşacakları sorunlar için daha verimli olabileceğini düşünmekteyiz. Şuan ki durumda ekonomik öneme sahip olmayan ya da yaygın olarak görülmeyen sorunlarla ilgili de sınavda sorular gelmekte ve bu sorunların çoğu bayi açtıktan sonra adaylar için işe yaramayacak duruma gelebilmektedir.

5 ) Mayıs ayında Ziraat Mühendisleri ve teknikerlerine yapılacak atamalar konusunda düşüncelerinizin neler olduğunu öğrenebilir miyiz ?

Atama sayılarını çok az buluyoruz ama bu müjdenin bile verildiği için şükür ediyoruz. Şimdiden atanacak olan tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Atamaların gelecekte daha fazla yapılması ziraata olan değerin artmasını ve tüketen ülkeden çok üreten bir ülke olmamızı diliyoruz.

6 ) Son olarak tarım sayfalarını başarılı buluyor musunuz ? Tarım sayfaları arasında tarımın gelişmesi açısından ne tür işbirlikleri yapılmalı ?

Tarım sayfalarını genel olarak kendi sayfamızda dâhil olmak üzere başarısız bulmaktayım. Sayfalarımızın amacı genel olarak ziraat ile ilgili bilgiler vermektir. Fakat bu teorik bilgileri zaten ziraat mühendisleri üniversitede almaktadır. Tarımın gelişimini sağlayabilmek için mesleğimizdeki en büyük sıkıntının örgütlenememe olduğunu düşünüyorum. Burada da özellikle yüksek takipçilere sahip olan ziraat sayfaları başta olmak üzere tüm ziraat sayfalarına büyük iş düştüğünü herhangi bir sorun, problem veya tartışma konusunda ziraat mühendislerinin fikir ve görüşlerinin alınabileceği sorunlara karşı birlik oluşturulabilecek bir ortam sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Sayfalar birleşerek yılda en az 1 kez kongre benzeri düzenlemeler yaparak ziraat mühendisleri ile bir araya gelebilir ve ziraat ile ilgili sorun ve problemleri tartışabilir farklı bölgelerden gelen ziraat mühendislerinin sorunlarını birbirleri ile buluşturabilir.

Bu Röportajın düzenlenmesinde emeği geçen tüm görevlilere çok Teşekkür Ediyorum.

ZİRAAT MÜHENDİSİYİZ İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …