#HayatEveSığar DİYORUZ VE EVDEYKEN ALOE VERA BİTKİSİ YETİŞTİRİYORUZ.DETAYLAR YAZIMIZDA

YAZAR : FATİME CEMALOĞLU, Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri

Merhaba değerli okuyucular,

#EvdeKalTürkiye sloganının hayatımızın gündemine oturduğu şu günlerde madem evde oturuyoruz o zaman neden bilgilenmiyoruz diye düşündük ve salon bitkileri serimizin ikinci kısmını sizlerle paylaşmak istedik.

Bu yazımızda size hemen hemen hepimizin evinin bir köşesini süsleyen, bakım maskelerimizin onur konuklarından olan aloe vera bitkisinden bahsetmek istiyorum. Nasıl yetiştireceğinizden nasıl kullanacağınıza kadar birçok detayı bulacağınız bu yazıyı keyifle okumanız dileğiyle 

Aloe vera,Türkçe’de sarı sabır olarak anılan, yara ve yanık tedavilerinde iyileştirici özelliğini kanıtlamış bir bitkidir. İçerisinde bulunan antiseptik özellikleri sayesinde küf ve mantarı yok etmede oldukça başarılıdır.

Öyleyse gelin işe en temelden başlayalım 

Aloe vera toprağı nasıl olmalı?

Aloe vera için hazır bitki topraklarından kullanmanızda hiçbir sıkıntı yoktur ancak bir iki küçük dokunuşla toprağınızı çok daha besleyici ve kontrollü hale getirebilirsiniz. Mesela hepiniz duymuşsunuzdur perlit denen, saksı bitkileri yetiştirmede çokça tavsiye ettiğimiz maddeyi. Peki ne işe yarıyor bu perlit? Perlit volkanik bir kayaç türüdür ve toprakta havalandırmayı arttırmakla kalmaz aynı zamanda drenaj sağlar. Aloe vera, toprağı oksijen alabildiği ortamlarda güzel gelişim gösterir. Bu nedenle toprağına karıştıracağınız bir avuç perlit bitkimizin oldukça rahat bir gelişim göstermesini sağlayacaktır. Bir de üstüne yabani ot gelişimini de engellemenize olanak sağlayacaktır.

 

Aloe vera bitkisi nasıl bir ortam ister? Bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Aloe vera birçok salon bitkisi gibi 15-25 derece aralığında sıcaklığı ve mümkünse güneşi görebileceği ılıman ortamları sever. Normalde -4 dereceye kadar dayanabilir ancak düşük sıcaklıklarda gelişimi durma noktasına gelir. Eviniz güneş görüyorsa haliyle kışın bile ılık olan bir salonunuz varsa şanslısınız, değilseniz üzerini ve etrafını şeffaf naylonlarla çevreleyip küçük bir sera ortamı yaratıp, basit ama etkili bir çözüm bulabilirsiniz.

Saksı olarak kil saksı (kil saksı nemi tutmasını sağlar) kullanmanızda ve saksı boyutunu bitkinizin büyüklüğüne göre belirlemenizde fayda var. İlk zamanlarında küçük bir saksıyla işe başlayıp büyüdükçe saksı değişimi de yapabilirsiniz. Bu hem toprağının havalanmasına ve eğer gerekiyorsa toprağına ekleme yapmanıza da olanak sağlayacaktır. Tabi saksının alt kısmında drenaj delikleri olmasına dikkat etmeyi unutmayın. Toprak nemini kontrol etmeden sulama yapmayın, yaptıysanız fazla suyu mutlaka kurutun.

*** Aloe vera etli ve sulu bir bitkidir. İhtiyacından fazla verdiğiniz su birçok bitkide olduğu gibi aloe verada da bitkinin ölümüyle sonuçlanır.

 

Aloe vera nasıl çoğaltılır ?

Aloe vera bitkisi tohumla değil kök ile çoğalan bir bitkidir. İlk kez yetiştirecekler hazır fide alıp ya da bir aloe vera bitkisinden kök alıp uygun ortam oluşturup, köklendirerek işe başlayabilirler. Diyelim ki kök aldınız ve toprakla köklendireceksiniz. Toprağını mutlaka hava alacak şekilde hazırlayın ve dikimden sonra mutlaka üzerine biraz perlit serpiştirin. Dikimi yaparken köklerin zarar görmemesine dikkat etmeniz de oldukça önemli.

Dikimden sonra bir hafta boyunca kendi haline bırakın, toprağına alışması ve bünyesindeki suyu kullanmasına fırsat tanıyın. Bir hafta sonra haftada bir kez olacak şekilde sulama takvimi oluşturabilirsiniz. Kış aylarında aloe vera uyku döneminde olacağından sadece kök vermeye çalışacaktır bu dönemde sulama sıklığınızı iki haftada bir kez sulamaya düşürmeyi unutmayın.

Aloe vera gübrelemesi nasıl olmalı ?

Bitkinizin hızlı bir gelişim göstermesini istiyorsanız ilkbahar aylarında gübreleme yapabilirsiniz. Ancak bu gübrelemede dikkat edeceğiniz iki faktör var. Bunların ilki vereceğiniz gübre miktarının bir kola kapağını geçmeyecek miktarda olması, ikincisi ise azot ve potasyum oranı düşük fosfor oranı yüksek gübre kullanmanız.

*** Gübreleme için küçük bir tüyo: Fosfor ihtiyacını karşılamak için ilkbahar aylarında sulama suyuna kahve telvesi karıştırabilirsiniz. (200 ml’lik su bardağına 1 tatlı kaşığı kadar)

Aloe veranın en büyük düşmanlarından biri olan yabancı otları göz ardı etmeyin ve minik bir tırmık benzeri aletle etrafını mutlaka temizleyin.

Aloe vera çiçek açar mı? Açarsa bu çiçek kullanılır mı ?

Aloe vera yaprakları olan bir bitkidir. Kökten meyve şeklinde çıkan kenarları dikenli, içinde jelimsi yapı bulunan yaprak kısmı kozmetik sanayisinde kullanılan kısmıdır(Olası deformasyonlara sebep olmamak için bu yaprakların toprakla temas etmemesine dikkat edin). Aloe vera belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra kırmızı renkte, salkımlar şeklinde çiçek açar ancak bu çiçekler kullanılmaz.      

Aloe verada köklendirme nasıl yapılır ?

Saksısına sığmayan aloe vera yeni yumrular vermeye başlıyor demektir. Bu yeni yumruları mutlaka temizliğinden emin olduğunuz bir bıçak yardımıyla alın. Çünkü iyice dezenfekte edilmeyen bir bıçak kullanmanız hem anne bitkiyi hem de yavru bitkiyi birçok hastalığa açık hale getirecektir. Yumruları aldıktan sonra 1-2 gün kadar loş ortamda bekletin sonra köklerinden toprağa dikim yapın. Bu sırada toprağına perlit karıştırmayı unutmayın. Yine bir hafta kadar sulamadan kendi haline bırakın sonra nem durumuna göre sulama periyodu oluşturun.

***Bitkinizin dikimden sonra günde en az 6 en fazla 12 saat güneş almasına özen gösterin.

Aloe vera ihtiyaçlarını size nasıl anlatır?

“Anlarım bitkiden filan ama anlatamam toprağın güneşle konuşmasını” diyen şair misali hep söylerim bitkilerin bizimle konuştuğunu, verdikleri tepkilerle aslında bize ihtiyaçlarından bahsettiklerini. Öyleyse gelin son olarak aloe verayla aramızda geçecek muhtemel diyaloglara da bir göz atalım 

Aloe veranız sararmaya başladıysa; bu çok fazla su verdiğiniz anlamına gelir. Yani aloe veranız size fazla sudan oksijensiz kaldığını söylemeye çalışıyordur. Yapmanız gerekenler suyunu kurutmak ve çürümeye yüz tutmuş yaprakları bitkinizden uzaklaştırmaktır.

Aloe veranızın yaprakları incelmiş ve kıvrılmış ise; bu az suladığınız anlamına gelir. Bu durumda aloe veranız size su ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışıyordur.

Aloe veranızın yaprakları kahverengileşmeye başladıysa; bu aloe veranızın çok fazla güneş ışığına maruz kaldığını ve biraz gölgeye alınmak istediğini anlatır.

Aloe veranızın yaprakları yatık pozisyonda ise; bu aloe veranızın uzun süre ışıksız kaldığını ve güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu gösterir. Güneş alan bir yere taşımanız sorunu çözecektir.

***Aloe veranız yeteri kadar büyüklüğe ulaştığında toprağa en yakın kısmından yine temiz bir bıçak yardımıyla alarak içindeki jeli dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

NOT : YAZI SORUMLULUĞU YAZARA AİTTİR.SORULARINIZ İÇİN YAZARIN İNSTAGRAM ADRESİYLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

FATİME CEMALOĞLU İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ

GÖRSEL HAKLARI İÇİN TIKLAYINIZ

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …