KATILIMCILAR

Berfin ERDEM

1998 de Adıyaman ‘ın Kahta ilçesinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Narince ilköğretim okulunda tamamladıktan sonra Kahta Anadolu Lisesinde lise eğitimimi tamamladım. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra halen okumakta olduğum Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma bölümünü kazandım. Kazandığım ilk günden bu yana çeşitli tarım topluluklarının etkinliklerinde görev aldım. Mesleğimi seviyorum ve bunun yanında kendimi geliştirmek adına kongre, çalıştay, fuar, seminer ve konferanslara katıldım ve katılmaktayım.

Büşra ASLAN

Ben Büşra Aslan.Aslen Konyalıyım.Memur bir ailenin en büyük çocuğuyum. İlköğretim ve lise eğitimlerimi  Konya’nın Beyşehir ilçesinde tamamladım.Daha sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Bahçe Bitkileri bölümünü okumaya hak kazandım.Dört yıllık eğitim hayatımın ardından 2018 Haziran ayında mezun oldum.

 

Büşra KARASOY

Ben Büşra karasoy aslen Eskişehirliyim. Sehir hayatını bırakıp 3 sene once köye yerleştim. Hayvancılığa ve tarıma merakım vardı. Herseyi Dogal organık yetıstırmek istiyordum. Koye geldıgmde hıcbır bilgim yok hıc hayvanımda yoktu herkes sen yapamazsın geri don sehıre dediğinde. Aksine azimle calısıp pes etmedim suan 4 adet buyuk bas 75 kucuk başım var. Hepsi sıfırdan baslayan koca bir EMEK.. suan hala devam ediyorum daha da fazlasını yapmak daha fazla ogrenmek ıcın. En tatlı ekmek EMEK. 

Fatma ERDEM

Ben Fatma Erdem. 1996 yılında  Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdum. İlköğretim ve lise eğitimlerimi  Adana’nın Seyhan ilçesinde tamamladım.Üniversite olarak Bülent Ecevit Üniversitesi Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı Myo Tıbbi ve Aromatik Bitkiler  bölümünden Ziraat Teknikeri olarak  mezun oldum.

Soner MEŞE

1985 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde dünyaya geldim. İlkokulu bitirdikten sonra imkânsızlıklar sebebi ile okuyamadım. Ortaokul ve liseyi açıköğretim ile bitirdikten sonra 2018 yılında MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü kazandım. Kazandığım Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü üzerine kendimi geliştirmek için stajımı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi bitkiler şübesinde yaptım. 2020 yılında mezun oldum.

Yusuf TUTUŞ

1978 Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme alanında yaptım. Şuan Sabancı Üniversitesinde Biyoloji bölümünde, Bitki besleme, Bitki fizyolojisi ve Buğday Islahı alaninda proje gorevlisi olarak calışmaktayım. 2011 yılında Meksika’da düzenlenen Bitki Islahı ve buğday hastalıkları konusunda eğitim aldım, halen Sabancı Üniversitesi ve Sakarya Tarımsal Araştırma Enstütüsü ile yürütülen Islah programında Buğday ıslahçısı olarak yer almaktayım. Tescil edilmiş MirSa ekmeklik buğdayı ve Durusa makarnalık buğdayının ıslahçıları arasında yer almaktayım. Ayrıca Tescil süreci devam eden 1 adet makarnalık buğday çeşidi adayım bulunmaktadır. Buğday ıslahının yanı sıra tarla ve sera denemeleri kurulmasında ayrıca labaratuvar analizlerinin yapılması ve değerlendirmesini yapmaktayım. Tübitak kompost, Tübitak Selenyum ve DPT Yabani bugday genotiplerinin bitki besin elementlerince zenginleştirilmesi, Bor mineralinin tarımda kullanımı isimli projelerde görev aldım ve almaya devam etmekteyim.

Firdevs DEMİRKOL

Merhabalar
Ben Firdevs Demirkol
Şanlıurfalıyım.Harran Üniversitesi Bitki Koruma bölümü mezunuyum. Şu an Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bitki Koruma Fitopatoloji Anabilim dalında master yapıyorum.
Lisans döneminde bir çok kongrelere katıldım. Stajda alanım ile tanıştım.Son sınıfta iş başı eğitimi ile bir distribütör ilaç firmasında aktif rol alarak öğrenimimi tamamladım. Akabinde hemen yüksek lisansa başladım. Okurken aldığım formasyon sertifika ile bir zamanlar ziraat mühendislerinin öğretmenlik yaptığı gibi özel bir eğitim kurumunda sınıf öğretmenliği yaptım. Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği Yeryüzü Bize Emanet projesinde Ziraat Atölyesi için eğitmenlik yaptım. Yazılıma bilişime hep bir merakım vardı. Daha sonra yakın arkadaşımın teşvikiyle Turkcell Geleceği Yazanlar tarafından Mobil Programlama Android eğitimi aldım. Öğrendiklerimi mesleğimle entegre etmek için sabırsızlanır ken proje fikrimle Geleceği Yazanlar projesinde yerimizi aldık. Bu sırada girişimcilik programlarına katıldım. Gİ-GAP(Gazelle İnovasyon Girişimcilik ve Araştırma Programı) katıldım. İş fikrinin hayata geçirilmesi, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir olması için eğitimler verilip mentorluk sağlandı. Proje yazma tecrübesi edindim. Master,öğretmenlik, girişimcilik derken aşırı verimli bir dönem içindeydim. Geleceği Yazanlar projesinde ilk olarak il finalini geçip, yarı finale yükseldik. Geliştirdiğimiz proje ile finale seçilen 10 proje arasına girmeyi başarıp şehrimizi (Şanlıurfa’yı) temsil ettik. TechnoPlant Android uygulaması Google store da mevcut incelemek isteyenler olabilir.
‌UNDP tarafından SDG İmpact accelerator davet edildim. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri için muhteşem bir etkinlikti. İyilik İçin Mardin Fikir ve Yazılım Geliştirme kampına katıldım. Gönüllü olarak katılan 50 yazılımcı Mardin ile ilgili proje fikirleri hayata geçirdi. Ekip arkadaşlarımla Mardin güneşi diye bir gezirehberi uygulaması geliştirdik. App ve Google store da mevcut. Technoplant projesi için yapay zeka ile ilgileniyorum. Gelişen Dünya teknolojisinde tarım da yerini almalı diye düşünüyorum. Şu an yüksek lisansa devam ediyorum. Medium platformunda yazılar yazmaktayım. Master için konuşulacak çok şey var aslında ama yazıyı daha fazla uzun tutup sizi sıkmak istemiyorum. Yakın arkadaşımla birlikte yürüttüğümüz instagram “fitopatolojii” hesabından merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Teşekkürler

Yusuf DAĞ

1993 Adana doğumlu olup Üniversite kadar Adanada eğitimini tamamlayıp Üniversite eğitimini Yozgat / Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde tamamladım. Mecburi yaz stajımı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsünde yaptım bunu dememdeki amaç benim
dönüm noktam olması çünkü aldığım eğitimin tüm inceliklerini burda öğrendim. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji A.B.D da Yüksek Lisans Eğitimimi Tamamladım.
İki farklı firmada iş imkanı buldum üretim ve pazarlama departmanlarında görev aldım. Şuan Denizbank Tarım bankacığı alanında görev almaktayım. Bir bankacıdan ziyade bir ayağım hep sahada ve çiftçilerle birlikte.İşim dışında yüreğimle çiftçi çevreme destek olmaya çalışıyorum.Tarıma ve Doğaya aşığım yaptığımız işin maddiyattan öte gönüllülüğe esas olduğuna inanıyorum.
Çünkü ; Çiftçi=Tarım=Geleceğimiz

Miraç YILMAZ

Merhaba adım Miraç Yılmaz. Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde doğdum. İlkokul ve lisemi burada tamamladım. Şimdi ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Bitki Koruma bölümünde okumaktayım. Bu alanda kendimi geliştirmeyi ve yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum 🙂

Tuğba ÇALIM

Ben Tuğba Çalım.  1995 yılı Kadıköy/İstanbul doğumluyum. Aslen Dursunbey/Balıkesirliyim. İlk ve ortaöğretimimi Dursunbey’de tamamladım. Mustafa Korkmaz Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 2013 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Tarımsal Biyoteknoloji bölümüne girmeye hak kazandım. 2016 yılında yaz stajımı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Biyoteknoloji Araştırma Merkezi  ve Türkiye Tohum Gen Bankası gibi hem dünyada ve hem de ülkemizde önemli bir yere sahip olan birimlerde ve Tarım Bakanlığı Haymana arazilerinde tamamladım. 2016-2017 yıllarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  Eğitim Fakültesinde Pedagojik  Formasyon Eğitimi aldım. 2017 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldum.  Mezuniyetimin ardından özel eğitim kurumlarında bitki biyolojisi öğretmeni olarak dersler verdim. Öğretmenliğin ardından Gönen/ Balıkesir’de İlkay Tarım adında bir Zirai Bayide Ziraat Mühendisi olarak çalıştım. İlkay Tarımda bitki koruma, bitki besleme ürünleri ve gübreleme ile ilgili alanlardan, meyve bahçeleri danışmanlığında (budama, ilaçlama) aktif olarak görev alma imkanına  kadar pek çok konuda bilgi edinme ve tecrübe kazanma şansım oldu.

Eğitim ve çalışma sürecim boyunca aldığım teorik, arazi ve laboratuvar bilgilerini, bireysel araştırmalarımla ve çalıştığım kurumlarda elde ettiğim imkanlarla hayata geçirip harmanlayarak,  yüzyılımızın en kritik noktası olan tarımsal üretimi;  laboratuvar ortamında , biyoteknolojik bitki ıslah çalışmaları, transgenik bitki üretimi gibi alanlardan, arazi şartlarında ilaçlama, gübrelemeye kadar birçok alanda yeni çözümler üretebilmek ve ülkemizi tarımsal alanda daima ileriye götürebileceğim başarılı işler yapmak, kariyer hedeflerimin en üst basamağını oluşturmaktadır.

Cevdet GART

1999 yılında Denizli’nin Güney ilçesinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Belki de bu benim yapacağım iş için büyük bir avantajdı. İlköğretim eğitimimi Güney ilçesinde tamamladım daha sonra da lise eğitimimi Denizli Cumhuriyet Anadolu Lisesinde tamamladım. Ailemin mesleğinden de etkilenerek şuan hala okumakta olduğum Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünü kazandım. Tarımın içinde olduğum için bu sektörü seviyor ve ilgi duyuyorum şuanda hedeflediğim tek şey Üniversite öğrenimimi tamamlar iken girişimci ruhu ile tarım sektöründe kendimi geliştirmek yeni fikirler üretmek ve ülkeme yararlı olmayı hedefliyorum.

Rasim SEVİNÇ

1998 Yılında Bursa Osmangazi’ye bağlı Mürseller Köyünde o zamanlar çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim.İlk ve ortaokulu Faik Yılmazipek İlköğretim okulunda tamamladım.Lise eğitimimi de Tophane Anadolu Teknik Lisesi Elektrik-Elektronik (Endüstriyel Bakım Onarım) bölümünden mezun oldum.Lise stajımı yaptığım firmanın  sayesinde  Ziraat Mühendisliği okumaya karar verdim.Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümünü kazandım.Kendimi geliştirmek adına kongreler,çalıştaylar,fuarlar olmak üzere birçok etkinliğe katıldım.2019 Yılında  kurduğumuz  fakültemizdeki ilk öğrenci topluluğu olan Ekoloji ve Tarım Kulübünün kurucu başkanlığını yapmaktayım.Organik Tarım,Permakültür ve Koyunculuk üzerine eğitimler aldım.

Check Also

1.ULUSAL ONLİNE TARIM ÇALIŞATAYI TARİH VE YERİ

11 Haziran 2020 tarihinde saat 19.00’da Google Meet üzerinden gerçekleşecek