KKÜ TARIM TOPLULUĞU BAŞKANI PERVİN DİRİ İLE ORGANİK TARIM ÜZERİNE SÖYLEŞİMİZ

“Organik tarım, eski taş devri insanlari tabiatta mevcut yenilebilir bitkileri toplayarak hayvanlari avlayarak başlar.Bunun yanında Avrupa ülkerinde tarımın kirlenmeye başlanmasından sonra insanlarda çevre ve sağlık ile ilgili endişelerin artması ve sosyo-ekonomik koşulların gelişmesi gibi faktörlerden ortaya çikmıştır”

1 ) Söyleşimize başlamadan önce sizi tanıyabilir miyiz ? Pervin hanım kimdir ?

Merhaba ben Pervin Diri . Kırıkkale Üniversitesi’nde Organik Tarım son sınıf öğrencisiyim.

 

2 ) Söyleşimiz tamamen Organik tarım üzerine.Bu yüzden Organik Tarım kavramı nasıl ortaya çıktı? Organik tarım nedir?  ve Organik Tarım yapmamızdaki amaç nelerdir? sorularıyla en temelden başlamak istiyoruz.

Organik tarım, eski taş devri insanları tabiatta mevcut yenilebilir bitkileri toplayarak hayvanlari avlayarak başlar. .Bunun yanında Avrupa ülkerinde tarımın kirlenmeye başlanmasından sonra insanlarda çevre ve sağlık ile ilgili endişelerin artması ve sosyo-ekonomik koşulların gelişmesi gibi faktörlerden ortaya çikmıştır

Peki Organik Tarım nedir?

 

  • Organik tarım üretimde kimyasal girdi kullanmadan,üretimden tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

Organik tarım yapmadaki amaç ise ;

 

  • Tüketiciye kalitali ve güvenli ürünler sunmak
  • İnsan bitki ve hayvan sağlığını korumak
  • Toprağın fiziksel,kimyasal ve biyolojik yapısını korumak ve geliştirmek.
  • Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak .
  • Çevre üzerine olumsuz etki yapmayacak yeni tarım teknıkleri geliştirmek

3 ) Ülkemiz organik tarım konusunda ne durumda ? Ve hangi şehirler organik tarım konusunda daha fazla üretim yapmaktadır ?

1990 lı yıllardan beri ülkemizde organik ürünler görülmeye başlanmıştır .Süper markatlerde, aktarlarda veya organik tarım dükkânlarında.Şimdiki zamana bakacak olursak son yıllarda son yıllarda organik tarımla ilgili projeler ve eğitim faaliyetleri yapılmaktadır. Bunun yanında ülkemizde son yıllarda üretilen organik tarım ürünleri giderek çeşitlenmektedir.Bunlar  taze meyve ve sebzeden baklagil,tarla bitkileri, kurutulmuş meyvelere kadar uzanmaktadır .Bunların yanında ülkemizde son zamanlarda organik bal, süt, yumurta,et ve balık yetiştiriciliği yapılmaktadır.

4 ) Özellikle organik tarım konusunda doğru bilinen yanlışlar çok fazla.Bunlardan bahseder misiniz ?

  • Organik tarım diyince herkesin aklına hemen ilaçsız veya gübresiz tarım geliyor bu en bilinen yanlışlardandır.Organik tarımda ilaç ve gübre kullanılır ama bunlar organiktır.

Organik tarım doğal veya geleneksel tarım olarak bilinir fakat organik tarıma da sertifika zorunlulugu bulunmaktadır.Bütün tarim sistemlerindearili ürünler organik sanılmasına rağmen ari sadece tozlaşmayı sağlar.

Kişi kendi ürettigi ürünleri organik olarak tanımlar  ama doğal ürünlerdir. Kurtlu veya şekli bozuk ürünler organik sanilir. Genelllikle en bilinen doğru bilinen yanlişlar bunlardır.

 

 

5 ) Organik tarım yapmak isteyenler hangi kriterleri karşılamalı ve bir ürünün organik tarım olup olmadığını nasıl anlarız ?

En başta organik tarım yapmak isteyenlerin kişiler organik tarim bilimlerine kayıt olmalari gerekli. Kimyasal gübre kullanmamalı, .kimyasal ilaç kullanmamalı, .Konvarsiyonel tarımla organik tarim birlikte yapılmamalıdır.Organik tohum kullanılmalı.Bir ürün organik olup olmadıgını sertifikasına bakarak anlarız.

6 ) Konvansiyonel tarım ve organik tarım ürünleri arasında besleyicilik ve diğer değerler arasında çok fark var mı ? Diğer taraftan çoğunluk organik tarım ürünleri tüketmek istiyor, peki organik tarım ile tüm dünyayı hızlı ve yeterli beslemek mümkün mü ?

Organik tarım ürünleri ile konvansiyonel tarım ürünler arasında çok fark vardır çünkü kimyasal ilaç ve gübre kullanımı yapılan tarim sistemidir.Organik tarım konvansiyonel tarıma göre sağlıklı ürünlerdır. Bunun yanında organik tarımın dünyayı besleme gibi bir amacı yoktur

7 ) Organik tarım ürünlerinin pazara sunulana kadar geçen ki süre konvansiyonel tarım ile aynı mı yoksa aralarında pazara sunulma hızları farklı mı ?

Organik tarım ürünleri denetçiler tarafindan denetlenip analiz edildikten sonra pazara sunulur böylece konvansiyonel tarımla arasında fark oluşur.

8 ) Organik gübreler konusuna değinebilir misiniz ?

Organik gübreler şunlardır: Çiflik gübresi, kanatlı hayvan gübresi,hayvanlarin sıvı dışkıları,solucan ve böceklerin kompostu ,guano,hayvansal kaynaklı ürünler veye yan ürünler (kan unu ,tırnak unu, kemik unu, balık unu, vb.)yeşil gübre bitkileri,dogal kaynaklı magnezyum ve kalsiyum karbonat,magnezyum sülfat ,kalsiyum klorür çözeltisi,gibi gübreler kullanılır.

KKÜ TARIM TOPLULUĞU İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN

PERVİN DİRİ İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

Check Also

” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de …