” Mesleğiniz çok ama çok değerli ” May Tohum İnsan Kaynakları Müdürü Sebla GÜL hanım ile söyleşimiz

“İcrası zor bir mesleğiniz olduğu konusunda size kesinlikle katılıyorum ancak bir o kadar da kıymetli ve ulvi bir mesleğe sahip olduğunuzu üzerine basa basa belirtmek isterim”

 

1 ) MAY Tohum’a stajyer olarak girip İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne kadar işinizde
yükseldiniz. İş hayatında kadın olmanın zorluklarını düşündüğümüzde oldukça önemli ve ilham verici bir detay bu. Bize bu başarı hikâyenizden bahsetmek ister misiniz?

Uludağ Üniversitesi İşletme bölümünün 2. sınıfını tamamlamak üzereydim. Mezun olduğumda iş hayatının kapılarını zorlayacak binlerce kişiden biri olacağımın farkındaydım. Önümdeki son iki sene içinde fark yaratacak bir şeyler yapmalıydım. En önemlisi de çok geniş yelpazeye sahip iş alanlarından hangisine yatkın olduğumu keşfetmeliydim.Tam da bu sırada MAY Tohum ile tanıştım. Staj için başvuru yaptım ve ısrarla stajımı İK’da yapmak istediğimi belirttim. 1 aylığına başladığım staj 3 aya, 3 ay sonunda tamamlanacak olan İK stajım, farklı bölüm stajları, geçici görevlendirmeler derken 2 yıl sürdü. Okulum bittiğinde hiçbir mülakat süreci geçirmeden MAY Tohum’dan iş teklifi aldım ve 2007’de İK Elemanı olarak bu ailenin bir parçası oldum.İK’nın farklı masalarında görev aldıktan sonra 2011 yılı sonunda İnsan Kaynakları Yöneticiliği görevine atandım ve halen çok büyük bir keyifle görevimi sürdürüyorum. Bu noktada genç arkadaşlarıma tavsiyem; mezun olduktan sonra deneye yanıla keşfetmek yerine, gönüllerinde hangi mesleğin olduğunu üniversite sıralarında tecrübe edinerek keşfetmeleri.
“Sevdiğiniz işi yaparsınız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” Konfüçyüs.

2) Bildiğiniz üzere ülkemizde de yayılan Covid-19 virüsü sebebiyle en çok etkilenen
kesimlerden biri de öğrenciler. Bu durumu Ziraat Fakültesi-MYO öğrencileri için azaltmak ya da önleme amacıyla MAY Tohum olarak yaptığınız bir projeniz var mı ?

Tam da bu aylarda birçok üniversitede Ziraat Mühendisi ve Ziraat Teknikeri adayı olan öğrenciler ile buluşmaya hazırlanıyorduk. Ama maalesef yaşadığımız olağandışı durum sebebi ile bu buluşmaları ötelemek zorunda kaldık.Yine de home office düzene geçmemize rağmen elektronik ortamda staj mülakatlarımıza devam ettik,
seçimlerimizi büyük ölçüde tamamladık. Diğer taraftan sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğimiz yayın ve bilgilendirmelerle öğrencileri projelerimiz ile buluşturmayı sürdürüyoruz. Herhangi bir mağduriyet yaşatmadan öğrencilerimizi yaz aylarında tecrübe ile buluşturabilmek için tüm hazırlıklarımızı yapmaya devam ediyoruz.

3) Her yıl devam eden AkadeMay, MayStaj ve İşteYetenek projelerinizin takipçisiyiz. Ancak takip edemeyen okuyucularımız için bu projelerden ve başvuru tarihlerinden söz eder misiniz ?

Ziraat Mühendisliği ve Ziraat MYO’nda eğitim gören tüm öğrencilerimizi, her sınıfta kucaklayan 3 büyük projemiz var. Bunlara öğrenci gelişim projesi demenin yetersiz kaldığı kanaatindeyim, bu projelerin tarımın geleceğine yapılan çok büyük yatırımlar olduğunu düşünüyorum.
İlgili programlara dair bir özet yaparsak;
AkadeMAY: Ziraat fakültelerinin 2. sınıf öğrencileri için kurgulanmış, 3 yıl devam eden bir programdır.Mülakat ile seçilen Ziraat Mühendisi adayları 3 yıl, 3 yaz döneminde(Haziran-Eylül), 3’er aylık periyotlarda, 3 farklı teknik departmanımızda (Ar-Ge/Üretim/Satış&Pazarlama) kendilerine atanan mentörler ile adeta bir mühendis gibi görev alırlar. Bu süreçte öğrencilere sigorta ve ücret ödemesi yapılırken buna ilave olarak konaklama, ulaşım, yemek vb. tüm masraflar da MAY Tohum tarafından karşılanır. Kış dönemi boyunca da gençlerimize karşılıksız burs ödemesi yapılır. Herkesin merak edeceği istihdam imkanı sorusuna gelirsek; AkadeMAY programından mezun olan gençlerimizin kurumumuzda istihdam oranı %93’tür.
MAYStaj: ZMO 1.-2. sınıf ve Ziraat Fakültelerinin 3. sınıfları için kurgulanmış, öğrencilerin zorunlu stajlarını gerçekleştirdikleri programdır. Mülakat ile seçilen Ziraat Mühendisi/Teknikeri adayları tanımlı sürelerde stajlarını kurumumuzda gerçekleştirirler. Bu süreçte performans değerlendirme sistemine tabi olurlar. MAYStaj projesinden mezun olan, kurumumuzda istihdam edilen ve çok iyi konumlarda görevini sürdüren birçok mühendisimiz ve teknikerimiz vardır.


İşTe Yetenek: Ziraat fakültelerinin/meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri için kurgulanmış, 3 ay süren (Haziran-Eylül) bir saha programıdır. Yine bu süreçte de öğrencilere sigorta ve ücret ödemesi yapılırken buna ilave olarak konaklama, ulaşım, yemek vb. tüm masraflar da MAY Tohum tarafından karşılanır. İş hayatına bir adım kala gençlere, teoriyi pratik ile buluşturma imkanı sağladığımız bir
gelişim programıdır.Her yıl yoğun emek ve bütçe ayırdığımız bu 3 projemizde de ortak amacımız; geleceğin Ziraatçilerine tecrübe imkanı sunarak, yatkınlıklarını keşfetmelerini ve bu sayede kendileri için doğru işi bulmalarını sağlamak, sektöre ilgilerini arttırmak, ne istediğini bilen, üretken bir nesil geliştirmek ve finalde sektöre nitelikli işgücü kazandırmaktır.
Tüm programlarımız için başvuruları Kariyer.net üzerinden topluyoruz. Son başvuru tarihimiz 3 Mayıs 2020’dir.

4) Ziraat Fakültesi’nin çok geniş ve farklı bölümlere sahip olduğu malumunuz. Stajyer,tekniker veya mühendis alımlarınızda öncelik verdiğiniz bölümler var mı yoksa tüm bölümler için birer planlamaya sahip misiniz?

Proje seçimlerinde de, işe alım görüşmelerinde de dikkate aldığımız öncelikli kriter adaylarımızın Ziraat ile akredite bir fakültede okuması ya da mezun olması bu bağlamda alt bölümleri çok dikkate almadığımızı belirtebilirim. Bizim için önemli olan bölümünden ziyade adaylarımızın tohumculuk işine gönül vermesi, sahada çalışmaya kendini adaması, işini ve kendini geliştirmeye açık olmasıdır.

5) Ziraat Mühendislerinin, ziraat teknikerlerinin hayatına yakından tanık olan insanlardan birisiniz. Bildiğiniz üzere her mesleğin olduğu kadar bizim de mesleğimizin özellikle uygulama alanında zorlu yanları var. Peki, May Tohum ’da Ziraat Mühendisi-Teknikeri olmak şirket için ne ifade ediyor? Ar-Ge, Üretim ve Satış-Pazarlama departmanları dışında çalışanlarınıza sağladığınız imkânlar neler ?

İcrası zor bir mesleğiniz olduğu konusunda size kesinlikle katılıyorum ancak bir o kadar da kıymetli ve ulvi bir mesleğe sahip olduğunuzu üzerine basa basa belirtmek isterim. Hepimiz yakından izliyoruz,küresel salgın sebebi ile dünyada hayat yavaşlamış, bazı noktalarda durmuş düzeyde. Tüm bu sıra dışı seyirde dahi kaç meslek bugün ve gelecek için çalışmaya, üretmeye devam ediyor? Şu çok net ki; “mesleğiniz çok ama çok değerli”.
Yalnızca ülkemizde bu mesleğin tualinin, boyalarının ve fırçalarının yenilenerek daha güzel resmedilmesi gerektiğini düşünüyorum.Daha az sayıda kontenjan, daha yüksek puanla fakültelere kabul, daha donanımlı eğitim, ziraati gönülden isteyen bilinçli, donanımlı, nitelikli işgücü.MAY’da Ziraat Mühendisi /Teknikeri konumlandırmasını uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Henüz öğrenci sıralarındayken kendileri için yatırım yaptığımız projeler ya da mezun olup firmamızda çalışmaya başladıktan sonra kendilerine sunduğumuz yurt içi/yurt dışı eğitim imkanları
ve kendilerine sunduğumuz kariyer fırsatları ziraatçilerimizi ne kadar odağımızda tuttuğumuzu anlatıyor. Teknik kadrolarımız ile destek kadrolarımız arasında tanımlı bir denge, ahenkli bir çalışma kültürümüz bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Yüksek kıdem yıllarımız da bunun bir göstergesi olsun.

 

 

6) Bildiğiniz üzere birçok firma ne yazık ki işe alım konusunda erkek mühendisleri tercih ediyor, sizin bu konuda kadın mühendis alımına dikkat ettiğinizi biliyor, teşekkürlerimizi iletiyoruz ☺ Bu konuda söylemek istedikleriniz neler? “Tarımda Kadın Olmak” sizin için neyi ifade ediyor ?

Birleşmiş Milletlerin oluşturduğu “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” içerisinde yer alan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” hedefi doğrultusunda birçok ülkede bu kapsamda gelişim çalışmaları başlatıldı. Son yıllarda ülkemizde de bu hedefe ilişkin çokça kamu & özel sektör & STK çalışması yürütülmekte.MAY Tohum olarak biz de bu gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.2016 yılında WEPs’e (Kadının Güçlenmesi İlkeleri) imza atarak, kadının toplumdaki yerinin güçlenmesi adına ve toplumsal cinsiyet eşitliği temel vurgusu ile birçok başarılı faaliyet gerçekleştiren tek Türk tohum markası olduğumuzu gururla belirtmek isterim. Yine MAY Tohum olarak “Bursa Kadının Güçlenmesi Platformunun” kurumsal üyesiyiz ve cinsiyet eşitliğine dair birçok başarılı etkinliğe imza
atıyoruz. Çünkü şunu biliyoruz ki iş hayatının güçlü kadınlara çok ihtiyacı var. En çok da erkek egemen mesleklerde eşitlik imkanlarının geliştirilmesine ihtiyacımız var. Bu mesleklerden biri de Ziraat Mühendisliği/Teknikerliği. Biz bu amaç için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yönetsel kadrolarda birçok noktada kadın yöneticilerimiz var ama istiyoruz ki sahada da çokça Ziraatçımız olsun,topraklarımıza daha çok güçlü kadın eli değsin.Nasıl ki bir tohuma uygun şartlar sağladığında, filizlenip içindeki potansiyeli tüm bereketiyle bize sunuyorsa, kadınlarımıza da içindeki gücü ortaya çıkartacak imkanları sağladığımızda, eşsiz varlığıyla topraklarımıza güç katacağına inancım sonsuz.

7) Son olarak; bildiğiniz üzere biz de dâhil olmak üzere birçok meslektaşım, mesleğimizin hak ettiği değeri görmediğinden yakınıyor. Bu anlamda yaptığınız çalışmalar ile
umutlarımızı yeşerttiğinize değinmeden geçemeyeceğiz ☺ Sizce yeni mühendislerimiz,
teknikerlerimiz ve adaylarımız, sektörde hak ettiği değeri görmek için neler yapmalı, nelere dikkat ederek ilerlemeli ?

Umuda katkı sunabilmiş olmamız çok sevindirici.Öncelikle Ziraat Mühendisi ve Teknikeri adaylarının, sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını doğru anlamaları ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini düşünüyorum.Bu ihtiyaçlar ve gelişmeler ışığında kendilerine hedef belirlemelerini ve bu hedefler doğrultusunda eğitim dönemleri boyunca kendilerini geliştirmelerini şiddetle öneriyorum.Şunu net olarak belirtebilirim ki sektörümüzün; yabancı dil seviyesi ileri, gelişim odaklı, araştırmacı ve
yenilikçi gençlere çok ihtiyacı var.Sektörü tek başımıza değil,tüm paydaşlarımızın; çiftçimizin, teknikerimizin mühendisimizin, üreticimizin,akademisyenlerimizin ve diğer tüm paydaşlarımızın gelişimi ile geliştirmemiz mümkün olacaktır.

SÖYLEŞİMİZİ CEVRİMİCİCİFTCİ.COM ADINA FATİME CEMALOĞLU GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

MAY TOHUM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

SEBLA GÜL HANIM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

FATİME CEMALOĞLU İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …