Nevin Kipel ve Akile Yıldırım ile Ziraat Mühendisliği Hakkında

Mesleğimize olan sevgimiz, meslektaşlarımıza olan saygımız ve daha güçlü bir sektörün içinde olabilmek için sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz ve çözümler üretiyoruz.Bu yüzden iki değerli meslektaşımızla, çözüm yollarımızı konuştuk.

Çıktıkları bir tarım programı sayesinde tanıdık Nevin ve Akile arkadaşlarımızı.Ziraat Mühendisleri Odasının Lisans öğrencilerini kapsayan Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Genç başkanı aynı zamanda Nevin Kipel. Akile Yıldırım ise yönetim kurulu üyesi.  Çok fazla  ayrıntı vermeden bu harika söyleşimize başlayalım.

1. Öncelikle geçen hafta çıktığınız program için tebrik ederiz.Severek izledik ve güzel bilgiler edindik.Tabi programı izlemeyenler ve sizleri tanımayanlar için bizlere kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

NEVİN : Öncelikle tebriklerinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Sizlerin beğenilerini kazanmak ve olumlu tepkiler almak bizi çok mutlu etti.Birazcık kendimden bahsedeyim, Nevin KİPEL ben Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı 4.sınıf öğrencisiyim.

AKİLE : Çok teşekkürler. Ben Akile Yıldırım, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Zootekni Bölümü öğrencisiyim.

2. Nevin hanım, Tarımsal Biyoteknoloji’nin ne yazık ki iş kolu anlamında mezunları çok mutlu değil.Aynı şekilde Akile hanımın okuduğu bölüm olan zootekni, akademi dışında ismen yeni yeni bilinmeye başlıyor.Bu iki konunun düzelmesi ve daha iyi yerlere gelmesi için neler yapılmalı sizce ?

NEVİN : Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kaliteli, yüksek verimli, dirençli ve ekonomik üretim materyallerini ileri teknik ve teknolojik yöntemler kullanarak üretimi yapılan ürünlerin geliştirilerek tarıma hız kazandırdığını görüyoruz. Teknoloji artık hayatımızın her yerinde, tarımı ileri seviyelere ulaştırmak için; tarımsal alandaki son teknolojiler ülkemize kazandırılmalı ve donanımlı laboratuvarlarda yaygın uygulamalı eğitimler verilmelidir. Bu şekilde iyi uygulamalar ile yüksek donanımlı öğrenciler yetiştirilerek bu bölümde okuyan öğrencilerin mezun olduğunda da iş kaygısının olmayacağını düşünüyorum.

 AKİLE : Haklısınız kesinlikle. Zootekni okuyorum dediğimde genellikle veterinerlikle karıştırılıyor ya da benzetilebiliyor. Hatta veterinerlik varken bu bölümün gereksiz olduğunu bile düşünenler var.Zootekni Bölümü Ziraat Mühendisliğinin bir alt dalı olup, hayvanların ve ürünlerinin verim olarak artırılmasını, ülke ve üretici ekonomisine en az masrafla en çok katkı sağlayacak şekilde kazandırılmasını amaçlar. Bizler bu bölümde hayvan refahını da göz ardı etmeden, hayvan ıslahı, beslemesi, sağlık koruma bakımından tutun da sofralarimiza gelinceye kadar geçen birçok aşamada yer alıyoruz.Aslında hayvan sağlığı ile ilgilenen veterinerlik ile ortak yanları oldukça az olan bir alan.Bölümümüzü tanıtmak aslında Zooteknist ziraat mühendislerinin alanda olmasına bağlı diye düşünüyorum. Ne kadar sahadaysak o kadar tanınırız. Ne kadar çözüm odaklı hareket edersek de o kadar sahada oluruz.

3. Ziraat Fakültesi öğrencilerinin kırsal kesimle arasındaki bağ hakkında neler düşünüyorsunuz ? Bu bağın güçlendirilmesi için neler yapmalıyız ?

NEVİN : Kırsalda yaşayan genç nüfusun kentlere göçü yoğun bir şekilde devam ediyor. Tarımsal üretimde girdilerin pahalılığı, üretilen ürünlerin gerçek değerinin çiftçilere değil aracı kişiler tarafından pay edilmesi tarımsal üretim ve kırsal yaşam için büyük engel oluşturuyor. Bu nedenle kırsalda yaşayan yada kırsala gidip çiftçilik yapmak isteyen gençlerin sayısı hızla azalıyor. Bu bağlamda da ziraat fakültesinde okuyan öğrencilerin akademik anlamda ve çiftçiler ile ve köyde yaşayan halk ile iletişime geçerek onların sorunlarını gözlemleyerekhenüz üniversitede okurken bu sorunlara nasıl çözüm getirebilirim diyerek araştırma yapmalıdır. Bir yandan da akademisyenlerimizin ve devlette görev yapan mühendislerimizin ziraat fakültesi öğrencilerini de yanına katarak kırsal kesimde yaşayan insanlara bilinçli tarımın anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde öğrencilerin  kırsal kesim ile arasındaki bağın kuvvetlenebileceği kanaatindeyim.

AKİLE : Ziraat Fakültesi öğrencilerinin kırsal kesimle bağının güçsüz olduğunu düşünüyorum. Çünkü akademinin genel olarak bağı güçsüz. Dolayısıyla bu durum bizleri alternatifler aramaya yöneltiyor. Mesela Ziraat Mühendisleri Odası’na bağlı olarak çalışan ZMO-Genç mesleği ile ilgili köylere ya da üretim yapan işletmelere teknik geziler düzenleyerek bu bağı güçlendirmeye çalışıyor. Yani üniversiteliler akademinin yetersiz kaldığı yerlerde kendi alternatifini yaratmanın peşinde.

4. Ziraat Fakültesi bölümlerini desteklemek için ÖSYM başarı-baraj- sıralamasının olmadığını biliyoruz. Bu durumun ziraat fakültelerini olumlu etkilediğini düşünüyor musunuz ? Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz ?

NEVİN : Eskiden öğrenciler ziraat fakültelerine girebilmek için çok çaba gösterirmiş hatta bu zamanlarda mezun olmuş mühendislerimizden dinlediğim kadarıyla öğrencilerin puanı hukuk fakültelerine yettiği halde ziraat fakültelerine girebilmek için tekrar sınava hazırlamışlarmış. Ziraat fakülteleri tıp ve hukuk fakülteleri ile yarışırmış. ÖSYM baraj puanının olmamasının olumlu bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Ziraat fakültesi eski rehavetine kavuşması gerektiğini ancak bu şekilde mezun olduktan sonra iş kaygısının en aza ineceğini düşünüyorum.

AKİLE : Baraj puanının olmaması aslında 1982’de kurulduğundan beri YÖK’ün ve ÖSYM’nin neo-liberal politikalarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Tarımsal üretimin ve kırsal alanda yaşamın bu denli azaldığı, dışa bağımlılığın bu kadar arttığı bir dönemde üniversitelerin de sayı olarak arttığı ancak nitelik olarak azaldığını gözlemliyoruz. Üniversitelerin sayısının artması taban puanlarının ve fakültelere yerleşen kişilerin niteliğinin azalmasının da bir sebebi aslında. Bu durumun önüne bazı bölümlerde baraj puanları koyarak geçmeye çalışılıyor. Ne denli başarılı olur bilemem tabi. Ziraat fakültelerine baktığımızda puanların düşüklüğüne rağmen birçok fakültede birçok bölümün kontenjanının dolmadığını görüyoruz. Baraj puanının olmamasını buna bağlıyorum aslında. Kontenjan doldurmak için niceliğe değil niteliğe bakılmalıdır. Bu yüzden Ziraat mühendisi yetiştiren ziraat fakülteleri diğer mühendislik programlarından ayrı tutulmamalıdir. Niteliksiz işsiz ordusu yaratmaktansa bazı bölümlerin kapatılması bile göze alınmalıdır. Ve başarı baraj uygulaması ziraat fakülteleri için de uygulanmalıdır.

5. Son olarak, bölümlerinizle ilgili kendi veya karşılaştığınız projelerden bahseder misiniz ?

NEVİN :Tarımsal Biyoteknoloji ; enzim, hayvan ve bitki biyoteknolojisi olarak üç ana dalda çalışmaktadır. Bitki biyoteknolojisi alanında yapılan birkaç çalışmadan bahsetmek istiyorum;

-Abiyotik stres koşullarına dayanıklılıkta rol oynayan genlerin bulunması ve fonksiyonlarının kanıtlanması örneğin; tuzlu ortamda bitkiye dayanıklılık sağlayacak genlerin aydınlatılması.

Bir diğer çalışma ise; yeni nesil genom düzenleme ile bitkilerde mutasyon oluşturma ve istediğimiz(Tarımsal anlamda işimizi kolaylaştıran) özelliklerde bitkilerin üretilmesi.

Ek olarak nazik davetinizden dolayı ve gençlere desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz. İyi günler

AKİLE : Samsun Türkiye’de en çok manda bulunan yer. Türkiye’de “Halk elinde hayvan ıslahı” projesinin alt dalı olan “Halk elinde manda ıslahı” projesini Samsun’da Zootekni Bölümü akademisyenlerinden Hüseyin Erdem hocamız yürütücülügünü yapıyor. Projenin amacı ise üreticiyi bilinçlendirmek, kayıt tutmasını sağlamak ve verim artırmak. Sonuçlar ise incelenmeye değer. Samsun üreticisi TAGEM, üretici birlikleri, akademi ortaklığı ile yürütülen projeye karşı çok ilgili ve önemsiyor. Biz öğrenciler de bu tür çalışmaları gördüğümüzde oldukça heyecanlanıyoruz. Bunun gibi çalışmaları daha çok görmek ve içinde bulunmak dileği ile. Üniversitelilerin düşüncelerini önemsediğiniz ve bizlere yer verdiğiniz için teşekkürler

 

Transgenik Hayvan Teknolojisi hakkında yazdığımız yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.