” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de tarımın içerisinde olan herkese ilham olacaktır.Bu röportajlarla amacımız; öğrencileri tanımak, tez konularını öğrenmek ve hedeflerini hayata geçirmelerinde yardımcı olmaktır.

Bu röportajı cevrimiciciftci.com ailesi adına Fırat ÖLÇER gerçekleştirmiştir

1 ) Röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz öncelikle.Amacımız genç öğrencilerin sesine daha fazla kulak vermek.Sizi tanıyarak röportajımıza başlayabilir miyiz ?

Benimle röportaj yaptığınız için ben teşekkür ederim. Benim adım Gamzenur Sude GÜNAYDIN. Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Aslen Malatyalıyım

Hayatta ön planda olan iki tane amacım var. Birincisi elimden geldiği kadar iyi bir insan olmak, ikincisi ise vatana millete hayırlı bir birey olmak. Birincisini ne kadar yapa biliyorum bilmiyorum ama ikincisi için yaptığım en güzel şey, en iyi bir şekilde yapa bileceğimi düşündüğüm bir mesleği seçmek oldu. Galiba hayatımda verdiğim en doğru karar bu oldu.

 

2 ) Veteriner hekimliğini tercih etmenize ne sebep oldu ? Bu konuda ailenizde veteriner ya da hayvancılıkla uğraşan var mı ?

Beni Veteriner Hekim olmaya yönlendiren şey hayatın kendisiydi. 12. Sınıf öğrencisiydim ve gireceğim sınavdan dolayı küçük bir buhran geçiriyordum, aynı zamanda okul değiştirdim ve yalnız kaldım. Benim gibi sınava hazırlanan çok sevdiğim arkadaşlarımın ve çok sevdiğim diğer insanların yanımda olmadığını ya da olamadığını gördüm. Insanların ister istemez kendi uğraşları için sevdiklerinden uzaklaşmak zorunda kaldıklarını gördüm ve toplumdan biraz uzaklaştım. Tabi bunlar yaşanırken bir meslek seçimi yapmam gerekiyordu ve gerçek sevginin olduğu bir meslek olmalıydı çünkü benim ihtiyacım olan tek şey gerçekten sevilmekti. Sonra düşündüm. Kim gerçekten sever? Kimin sevgisinden şüphe etmem?… Aklımda buna benzer bir sürü soru vardı ve her sorunun cevabı, iki ayağı üzerinde duramayan hayvanlara çıkıyordu.

Hiçbir köpek senden çıkar sağlamak için sürtünmez bacağına. Ya da hiçbir insan, insan gibi sevdiğini söylemez sevdiğine. “Ben seni köpek gibi seviyorum.” der çünkü insanın sevgisi hafif kalır bir köpeğin sevgisinin yanında. Ben gerçekten sevilip gerçekten sevmek için Veteriner Hekim olmaya karar verdim.

Akrabalarım içerisinde hayvancılıkla uğraşan ve  Veteriner Hekim olan da var. Teyzemin birkaç tane ineği var. Ineklerinden her gün sağdığı süt ile kendisine peynir yapıyor ve hayvanların gübresini bahçelerimizde kullanıyoruz. Aynı zamanda Veteriner Hekim olan Levent amcanın da bir hayli fazla büyük baş hayvanı var. Kendisi mesleğini severek ve ona gereken değeri vererek yapan bir insan. Levent amcanın mesleğine verdiği değeri taktir ediyor ve onu kendime idol olarak görüyorum. Ben de onun gibi vicdanlı ve gönlü bol bir Veteriner Hekim olmak için elimden geleni yapacağım.

 

3 ) Veterinerlik hekimliğe yönelik gelecekteki hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Gelecekte ki hedeflerimin çoğunun mesleğimle ilgili olduğunu söyleyebilirim. Mesleğimi hayatımın merkezine koyup planlamalarımı öyle yapıyorum.

 Mezun olduktan sonra ya da mezun olmaya yakın bir zamanda çiftliğim için ilk adımları atmayı ve meslekte yol kat ettikçe çifliğimi daha da geliştirmeyi düşünüyorum. Maddi durumumu düzelttikten sonra çifliğimin etrafında alabildiğim kadar arsa alıp oralarıağaçlandırmayı, aynı zamanda diktiğim ağaçların etrafına kulübeler yapıp oralarda da yaralı sokak hayvanlarını tedavi etmeyi düşünüyorum. Hayvanları tedavi ettikten sonra sahiplendirebildiklerimi sahiplendireceğim, sahiplendiremediklerimi ise gönüllü olarak sokak hayvanlarını besleyen insanlara yönlendireceğim. Aynı zamanda bu insanlara elimden gelen her desteği vermeye çalışacağım.

Bir diğer çalışmam ise tam teşekkürlü bir hayvan hastanesi açmak. Hastanede her bölümden kendisini geliştirmiş doktorlar olacak, aletlerin olabildiği kadar çeşitli ve yararlı olmasına dikkat edilecek.

 Peki ben bu paraların hepsini çiflikten nasıl kazanacağım? Bu kadar işe nasıl yetişeceğim? Öncelikle hastahane projesinde ki amaç büyük paralar değil hayvan refahını sağlamak olacak. Hastahane kendisini döndürecek kadar para kazansa bizim için yeterli olacaktır.

 Hayvanların insanlardan korkmadığı bir Türkiye için elimden geleni yapacağım. 

4 ) Yazın aradaki boşluğu geliştirmek için veterinerlik kliniklerinde ya da hayvancılık işletmelerinde çalışmayı düşünüyor musunuz ?

1.sınıf öğrencisi olduğum için saha eğitimleri almıyorum ama ben yinede bir veteriner hekimin yanında zaman geçirmenin benim için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu durum benim hayvanlarla daha çok zaman geçirip onları ve en çok yakalandıkları hastalıkları daha kolay anlayabilmemi sağlayacaktır. Biraz da olsa hastalıklara kulağım aşina olacak ve bu da eğitim hayatımda bana yardımcı olacaktır.

Şuanda gündemde olan covid-19 virüsü beni bu konuda biraz tedirgin ediyor. Umarım en kısa zamanda virüsü atlatırız ve benim de Malatya’da ki at çifliğinde zaman geçirme ihtimalim biraz da olsa artar. Olurda at çiftliğine gönüllü çalışmak için kabul edilmezsem, Levent amcanın yanında büyük baş hayvanlarla zaman geçirmeyi ya da Kocaeli, İstanbul civarlarında bir klinikte gönüllü çalışmayı düşünüyorum.   

Tercih olarak ilaç satmayı değilde hayvanları tedavi etmeyi hedefleyen hekimlerin yanında gönüllü olarak çalışacağımı da belirtmek istiyorum. O yüzden daha önce ziyaret ettiğim ve kendisinin nasıl bir veteriner hekim olduğunu az çok bildiğim bir hekimin yanında gönüllü olarak çalışamam gerekecektir.

5 ) Eğitiminizde yabancı dil çok önemli.Makalelerin çoğu İngilizce.İngilizce ve diğer dil eğitimine başladınız mı ?

Bu konu benim için çok önemli bir konu. 4. sınıftan itibaren almaya başladığımız ingilizce dersleri maalesef ki bana hiç birşey katmadı. Yani benim ingilizcem şuanki haliyle tam yeterli değil diyebiliriz. Dediğiniz gibi ingilizce bana çok lazım olacak gerek makaleler için gerek  doktora eğitimim için. En uygun zamanda bir ingilizce kursuna gidip gerekli eğitimleri alacağım. Yeni bir dil öğrenmek konusunda çok kötüyüm ama İnilizce ve hatta olabilir ise Almanca da öğenmeyi düşünüyorum.

Aynı zamanda şuan aldığımız veteriner hekim eğitimlerinde bütün kelimelerin ve hatta cümlelerin  latince olduğunu da belirtmek istiyorum.

6 ) Mesleğinizle ilgili instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını takip ediyor musunuz ? Bu sayfalar hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz ?

Başta sizin sayfanız olmak üzere bir çok instagram hesabını takip ediyorum. Bu hesapların içerikleri ya bilimsel ya da çiftçilerin ve veteriner hekimlerin kullandığı alet edevatların tanıtıldığı hesaplar oluyor. Bu tarz hesapları takip ediyorum çünkü benim kişisel gelişimimde önemli rol aldığını düşünüyorum. Mesela ameliyat videoları paylaşan hesapları takip ediyorum ve kendimi bu duruma alıştırmaya çalışıyorum. Hayvanlarda sık rastlanılan hastalıkları tanıtan hesapları da takip ediyorum. biyolojizm diye bir sayfayı takip ediyorum ve orada farklı canlıların değişik özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyorum. Farklı bilgiler öğrenmek herkes gibi benim de ilgimi çekiyor. Kendimi her türlü geliştireceğim hesapları takip etmeye çalışıyorum.    

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

FIRAT ÖLÇER İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

GAMZENUR GÜNAYDIN İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN     

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …