ÖĞRENCİNİN SESİ; ZOOTEKNİ BÖLÜMÜ 4.SINIF ÖĞRENCİSİ ERDOĞAN TANIŞ İLE RÖPORTAJIMIZ

Ziraat öğrencileri yarının tarımının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de çiftçilerimize ilham olacaktır.Bu röportajlarla amacımız; öğrencileri tanımak, tez konularını öğrenmek ve hedeflerini hayata geçirmelerinde yardımcı olmaktır.

Bu röportajı cevrimiciciftci.com ailesi adına Veysi Topkaç gerçekleştirmiştir.

1) Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Benim adım Erdoğan Tanış, Afyonkarahisarlıyım. Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Zootekni Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim . Boş vakitlerimi arkadaşlarımla , sporda ve internette araştırma yaparak ya da sosyal medyada geçiririm. Ülkemi , dinimi, ailemi ve doğayı olması gerektiği gibi çok severim.

2) Gelecek hedefleriniz nelerdir ? Bunları gerçekleştirmek için şuanda hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz ?

İlk hedefim vatanıma hizmet etmek, faydalı olabilmek ve ülke tarımına katkıda bulunmak . Bunları başarabilmem için gelişmeyi, daha çok öğrenmeyi ve çiftçimizle sürekli iletişim halinde olmayı hedefliyorum. Sonrasında inşallah öğrendiğim her şeyi paylaşarak ve arttırarak ilerlemek istiyorum . Hedeflerimi gerçekleştirmek için sürekli araştırıyorum, hocalarımıza sorular soruyorum , dünyada ki gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum ve derslerde anlatılanları öğrenmek için çabalıyorum .

3) Lisans tez konusunu belirlediniz mi ?

Evet. Anason bitkisinin besi sığırları üzerinde ki yem tüketimi ve et verimine etkisi konusunda çalışmaya başladık .

4) Ziraat Fakültesini seçmenizde neler rol oynadı ? Ziraat Fakültesinde okuduğunuz için mutlu musunuz ?

Küçüklüğümden beri hayvancılık konusunda okumak istiyordum veterinerlikten başka bir bölüm olduğunu bilmiyordum zootekniden ne yazık ki haberim yoktu. Arkadaşımın abisi söyledi araştırdım tam istediğim meslek olduğunu gördüm ve seçtim şükür ki okuyabiliyorum . Ziraat Fakültesinde okuduğum için kesinlikle mutluyum böyle olmasında hocalarımızın emeği ve payı çok büyük her zaman işimizin ehemmiyetini ve güzelliğini anlatıyorlar.

5) Okul dışında aile veya iş olarak aktif tarım yaşamınız var mı ?

Ailem tarımla geçinmekte, bölgemizde yetişen neredeyse bütün bitkilerden yetiştiriyoruz. Bunun yanında küçükbaş hayvancılık yapıyoruz. Üniversiteye kadar okul sonraları da dahil çobanlık yapıyordum, tarlaya gidiyordum şimdi sadece tatillerde gidebiliyorum

6) Ziraat fakültesi öğrencisinin sahip olması gereken becerilerin hangileri olduğunu düşünüyorsunuz ?

Öncelikle doğayı sevmeli ve saygı duymalıyız. Toprağı, hayvanları ve bitkileri sevmeli , onları sadece para kaynağı ya da makina gibi görmemeliyiz. Her zaman kazançtan önce çevreyi korumayı düşünmeli yoksa kazanırken kaybederiz.

7) İnstagram tarım sayfalarını genel olarak faydalı buluyor musunuz ? Eksik bulduğunuz yönleri neler ?

Genel olarak faydalı buluyorum. Bazı sayfa yöneticilerinin yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorum. Bu durum çiftçilerimizi yanlışa yönlendirebiliyor. Sorulan sorulara ve geri bildirimlere sizin sayfalarınız kadar hızlı dönüş olmuyor .

ERDOĞAN TANIŞ ( İNSTAGRAM HESABI İÇİN İSMİN ÜSTÜNE TIKLAYIN )

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.