ÖĞRENCİNİN SESİ; ZOOTEKNİ ÖĞRENCİSİ HARUN KAYACI İLE RÖPORTAJIMIZ

Ziraat  Fakültesi öğrencileri yarının tarımının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de çiftçilerimize ilham olacaktır.Bu röportajlarla amacımız; öğrencileri tanımak, tez konularını öğrenmek ve hedeflerini hayata geçirmelerinde yardımcı olmaktır.

1. Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Merhabalar; İsmim Harun KAYACI. Konya Derbent çiftliközü mahallesinde doğdum.Orta okula kadar köyümde okuduktan sonra Beyşehir de lise eğitimimi tamamladım. Üniversiteyi başka şehirde okumak istemedim çünkü şehir hayatını hiç sevemedim. Şehirin bana göre olmadığını anladım ve hafta sonları kafamı dinlemek  için köyüme giderim diye düşünerek şehir değiştirmemeye karar verdim.Şunu söylemeden de geçemeyeceğim ben bir köy aşığıyım. Köyde yaşamak kolay değil sosyal hayat, eğitim, sağlık ve birçok konuda dezavtajları var ve günlük olarak çok yorucu geçiyor. Köyde büyüdüğümden mi bilmiyorum ama her ne olursa olsun sebze, meyve veyahut hayvanlarla ilgilenmek sesimi duymamalarına rağmen sanki sohbet edercesine sevgi dolu hislerle gözlerimin taa derinlerine bakıyor gibi hissetmek bütün yorgunlukları, huzursuzlukları, derdi kederi unutup baharın çoşkusu olan kuşların sesine,  korda kaynamakta olan çayın sesine, damla damla akan alın terinde kaybolup gitmek…

Sakinliği, sessizliği, birliği, beraberliği, huzuru, motivasyonu, sevgiyi, ilgiyi, bereketin ne olduğunu, paranın değerli mi değersiz mi olduğu, sadakati,Yaradanın nimetleri oluştururken huşu içinde seyre dalmayı,  bakmaktan öte görmeyi fark edilen yerin adıdır KÖY. Bana kendini anlat diyenlere köyüm diyorum bazıları tarafından tebrik edilsem de bazılarının gözünde sıradan çiftçilik köyde ezilecek para kazanamayacak gibi sözler duysam da bunlar beni pek alakadar etmiyor.

Mutlu isem paranın ne önemi var rızka Allah kefilken bundan nasıl edişe duyarım. Sıradan diyenlere ise köyün kaderini değiştirmeyi Davam olarak nakşettim bütün benliğime ben köyüm için çalışıyorum ya siz ne için çalışıyorsunuz? Bir davanız var mı?

Şuan öğrenciyim  hayvanlar benim için çok değerlerdir. Son sözüm olarak  kendi üreten ve kendi tüketen millet olmaktan mutlu oluyor,herşeye rağmen üreten toplum olmaktan gurur duyuyorum.

2.Şuanda erken bir soru ama, gelecek hedeflerinizi belirlediniz mi ?

Erken değil hatta geç bi soru bence, üzülerek söylüyorum; gerek arkadaşlarım gerekse de kuzenlerim gençlik olarak karar verilemeyen ve akışa göre meslek seçme alışkanlığımız gün geçtikçe artıyor. Hedef belirleme noktasında büyük zaaflarımız oluyor ve hep son noktada karar veriliyor. Son anda yapılan kararlar ise pek de sağlıklı olmuyor. Yukarıda anlattığım üzere köy hayatını seven biri olarak az çok hedeflerimi tahmin etmişsinizdir. Allah nasip ederse KAYACI ORGANİK TARIM İŞLETMESİ kuracağım ve daha çok süt sığır yetiştiriciliği üzerine büyük bir çiftliğim olacak inşallah. Bu hayalim üniversite 1.sınftan beri süregelen bir hayaldir. Elime çayımı alıp gelecekteki işletmeyi düşünmek hayallere dalıp gitmek muazzam bir duygu olsa da hayallerin için çok çalışmamın gerektiğini biliyorum  ve bu hayal için de elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Ekipman fiyatları ne kadar, nasıl bir yol çizmeliyim, sürü yönetim sistemi nasıl olması gerektiği,sermayeyi nasıl kazanıp nasıl harcanması gerektiğini üreticilerimize, hocalarıma kendini bu mesleğe adamış abilerimden ablalarımdan nasihatler dinliyor yanımda olmalarından memnuniyet duyuyorum.

3. Zootekni okumanın size kattıkları neler oldu ?

Zootekni okumaya başlarken kendimi hep bir aşağı katagoride görüyor ve rahatsız oluyordum. 3.sınıfa doğru gelirken bunun yanlış olduğu meselenin talep ve merak etmekte olduğunu anladım ve öncelikle sahada daha fazla vakit geçirmeye başladım. Zootekni, bölümün bir sevda olduğunu ve kimse tarafından lafını ettirmeyeceğim bir meslek olduğunu anlattırdı. Zootekni ticari bir faaliyet der hocamız kesinlikle bir mühendis olarak karşılaştırma hesaplama yaparak ticari faaliyetin devamıdır sürdürülebilirliğidir. En büyük katkısı ise Entansif yetiştiricilikte üreticilerimizi aşağı sınıf insan olarak görmek hayvan yetiştiriyorsa sıradan biri olarak görmek değildir. Ülkemiz için çok büyük bir girişimci olduğunu göstermek adına programlar düzenlemek ve geleceğe sağlam adımlar atarak yeni bilgi inivasyon ve interaksiyonları üreticilerimize anlatarak ileriye dönük hedefler, planlar, projeler yaparak teknolojiyi çiftçilerimize kolaylaştırmaktır. Elbette imkan doğrultusu yapılması ve bu konu da üreticilerimize yardımcı olunması gerekir.Zootekni okumak hayvanlar da çok önemli olan sindirim konusunda büyük katkıları olduğunu da belirtmek isterim. Bu bölümü severek okumak bambaşkadır eğer bir merak ilginiz yoksa güzel yıllarınıza zulm etmeyin. İstemeyerek veya yanlışlıkla bölüme gelip bölüme hayran olanlar da var tabi kide.

.

4. Topluluk veya kulüplere üye misiniz ?

Üyeliğim var evet ama pek programlara gitmiyorum güzel programlar,  çalışmalar oluyor  lakin kendimi geliştirmek için gittiğim kurslardan gezilerden pek fırsatım olmuyor.

5. Kısa zamanda gerçekleştirmek istediğiniz bir proje var mı? Ya da içinde bulunduğunuz bir proje çalışması var mı ?

İçinde bulunduğum bir proje olarak, köyümüz adına büyük bir projede yer almaktayım. Köyümüzün idealist muhtarı sayın İbrahim bey ve arkadaşları ile başlattığımız projede kısmet olursa köyümüzde göçleri azaltarak daha çok istihdam sağlayarak eski günlere dönmeyi planlıyoruz. Ayrıca okulda hocalarımın projelerine yardım ediyorum. Kendimin de büyük çaplı projelerin aşamalarını tamamlayarak güzel yarınlara temenni ediyorum. Büyükbaş hayvanların ırklar arası melezleme ıslah etme çalışmalarını takip ediyor sektördeki değerli üreticilerimizin bilgilerini paylaştıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

6. Zootekni hanem sayfası başarılı bir girişim olarak göze çarpıyor. Sayfa kurma sürecinden bahseder misiniz ?

İlk olarak bu sayfayı kurmamdaki amacım üreticilerimize daha yakın olarak elimden geldiği kadar samimi olarak sorularını görüşlerini dertlerini sıkıntılarını rahatça sorabilmesi için ve üreticilerimize yalnız olmadıklarını yanlarında olduğumu göster için kurdum.

Sayfam herhangi bir kuruluş, cemiyet, siyasi kuruma bağlı değildir.

Konyanın bir köyünde büyüdüğüm ve üreticilerin halini daha iyi anlayacağım ve okulda ve pratikte öğrendiğim ve öğrenmeye devam ettiğim bilgileri paylaşarak mutlu etmek adına kurdum.

Acizane görüşüm Mutlu çiftçi demek mutlu ülke demektir.

Şuda bilinmesi ve kalbimizin derinliklerine işlenmesi gerekir ki bu toprakların için malını, sevdiğini, hayallerini, canını seve seve feda etmiş şehitlerimiz olduğudur.

Bu toprakların her karışında binlerce canlar onbinlerce hayatlar var.

Bu vatan uğrunda şehitlerimiz yaptığı fedakarlıkları boş çevirmek yakışmaz Biz başaracağız Biz çalışacağız Herşeyin üstesinden Biz geleceğiz.

İdeolum bu şekilde umarım daha güzel güncel konularla üreticilerimize daha faydalı oluruz.

Sayfayı açtığım günden beri tanıştığım yürekleri güzel insanlara da teşekkür ederim dileklerimi söylemden geçemedim.

7.Takip ettiğiniz veteriner veya tarım sayfalarını/gruplarını başarılı buluyor musunuz.                

Evet gayet başarılı buluyorum çok teşekkür ederim sayelerinde faydalı bilgiler öğreniyorum. Alanında uzmanlaşmak isteyen arkadaşlar için çok güzel bir fırsat hem öğreniyor hem öğretiyor olmak. 

Ayrıca röportajı bitirirken, tüm cevrimiciciftci.com ailesine beni dinledikleri için teşekkür ederim

ZOOTEKNİ HANEM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN 

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …