Öğrenme Felci Geçirme

Dört yıllık ayrıntılı bir akademik öğrenme aşamasından sonra meslek hayatımızda çoğu bilgiyi unuturuz.Kullandığımız bilgiler sıradanlaşır ve kalıplaşır.Kalıbın dışına çıkabilmek ise bazen ciddi riskler doğurabilir.Yanlış bir uygulama verim kayıpları olarak geri dönebileceği gibi ciddi bir verim artışı olarak CV’nize artı puan olarak yazılabilir. Akademi dünyasını işin dışında tutmak gerekirse, çoğu ziraat mühendisi mesleğinin ilk yıllarında öğrenme felci geçirmeye başlar.Bağlı bulunduğu işletmenin ekonomik gücüne bağlı olarak bu felç kalıcılaşır ya da bir süre sonra yok olur.Neden mi ? Yeni teknolojilere ve bilgilere uyum sağlayan işletmelerin sayısı çok düşüktür.Bilgiye ulaşım ve bilginin pratiğe dökülmesi ise bazen imkânsızlaşır.

Biz bu çıkmazda oluşan durumu öğrenme felci diye tanımlarız.Öğrenme ciddi seviyede aşağı iner, kalıplaşan bilgilerin dışına çoğu kişininçıkması zor olur.Hatta bazen bağlı bulunduğu alanın dışında işe girdiğinde, bu öğrenme felcinin sonuçları daha ağır olabilir.Çünkü kişi, diğer alanın kalıplaşmış bilgilerini bile bilmiyordur.

Bu durumdan kurtulmanın yollarından biri; meslek hayatında akademiden kopmamak ve bazı akademik araştırmaların içerisinde olmaktır.Akademi dünyası bu kalıpları yıkan yeğane alanlardan biridir.Ve sizi yeni bilgileri öğrenmeye teşvik eden insanlardan oluşur.

İkinci durum olarak; çalıştığınız işletme sistemi oturmuş büyük bir işletme ise, ilk zamanlarda yeni bilgileri öğrenirken, daha sonra sistemde kalıplaşan bilgilere sahip olursunuz.Çünkü herşey yerli yerinde ve sistematiktir.Bu noktada oluşturacağınız yeni bir çalışma alanı ile öğrenme felcini önleyebilirsiniz.Ekstradan danışmanlık hizmetleri ile öğrenme felcini önlemek elinizde.Durum ne olursa olsun, meslek hayatımızda yaşayacağımız durgunluklar geçicidir ve çabalarınızla yok olur.

NOT: Bu yazı herhangi bir bilimsel amaç taşımamaktadır ve yazarın kendi düşüncelerini oluşturmaktadır.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.