ÖNDE GELEN TOPLULUKLARDAN BİRİ OLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TARIM TOPLULUĞU İLE RÖPORTAJIMIZ

Sosyal Medya üzerinden paylaşımlarına en sık rastladığımız topluluklardan biri olan Akdeniz Üniversitesi Tarım Topluluğu ile röportaj yapma isteği bizi fazlasıyla heyecanlandırdı.Ve kendilerine ulaşıp röportaj isteğimizi ilettik.Ve bu harika röportaj ortaya çıktı.

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM AİLESİ ADINA RÖPORTAJI VEYSİ TOPKAÇ YAPMIŞTIR.

1)Akdeniz Üniversitesi Tarım Topluluğunun kuruluşundan bahseder misiniz?

2009’da kurulan Akdeniz Üniversitesi Tarım Topluluğu; üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı diğer pek çok öğrenci topluluğuna göre daha mesleki odaklı bir topluluktur. Üyelerimizin büyük çoğunluğunu Ziraat Mühendisi adayları oluşturmaktadır. Dolayısıyla daha çok mesleki donanım ve tecrübe kazanabileceğimiz etkinlikler ve projeler gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz, ancak; mesleki etkinliklerimizin yanında bir aile gibi hep birlikte eğlenebileceğimiz, bize motivasyon sağlayacak etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiriyoruz.

2) Akdeniz Üniversitesi Tarım Topluluğu olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir ?

Öncelikli hedefimiz mesleğimize ve sektörümüze hem teknik donanımı yüksek hem de insan ilişkileri kuvvetli Ziraat Mühendisleri kazandırmaktır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Milli ekonominin temeli tarımdır.” sözünü rehber ediniyor ve ülkemizin yeniden tam anlamıyla bir ‘Tarım Ülkesi’ olabilmesi yolunda en büyük görevin biz Ziraat Mühendislerine düştüğünün bilincinde ilerliyoruz.  Mesleki anlamda kendimizi geliştirebileceğimiz her yolun, her projenin peşine düşüyoruz; her zaman daha iyisini daha fazlasını istiyoruz. Lisans eğitimini tamamlayıp Ziraat Mühendisi unvanını kazanan her bir üyemizi mesleğe en yüksek teknik donanım ve deneyimle uğurlamayı hedefliyoruz.

3) Bugüne kadar hangi projelerin içinde yer aldınız?

Önümüzdeki yıl 10. su Diyarbakır Dicle Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin üçüncüsü 2013 yılında o dönemki Yönetim Kurulumuzun büyük emekleriyle Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşmişti. Her yıl yüzlerce meslektaşımızla bir araya gelip birlikte hep bir adım daha ileriye gidebilmemiz için en güzel vesile olan kongremizin kurucu üniversitelerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca Tarım Topluluğu olarak 2014-2017 yılları arasında Antalya Ticaret Borsası’nın İş Geliştirme ve Çalışma Grubu faaliyetlerini yürüttük. 2016’da Antalya ili Döşemealtı ilçesine bağlı Kömürcüler Köyü İlkokulu’nda ve 2017’de Antalya ili Muratpaşa ilçesinde bulunan Dilşad Refizade Ana Okulu’nda olmak üzere iki yıl üst üste ‘Tarım ve Çocuk’ projemizi gerçekleştirdik. Bu projeye başlarken özellikle kırsal kesimde bulunan bir ilkokul seçtik çünkü hedefimiz, kırsal kesimde yaşayan çocukların aile mesleği olan çiftçilikten kaçmasını önlemek ve onlara Ziraat Mühendisi olarak daha gelişmiş, daha güncel yöntemlerle çiftçilik yapabileceklerini göstermekti. Bu anlamda projemizden gayet güzel sonuçlar ve geri dönüşler aldık.

   İki yıl önce fakültemizden topluluğumuza bir arazi tahsis edilmesini talep ettik ve Tarım Topluluğu Uygulama Arazisi projemize başladık. Dönem boyunca gönüllü olan üyelerimizle birlikte üretiyor, denemeler kuruyor, birlikte öğreniyoruz. Bu projede amacımız hem derslerde yeterli olmayan uygulama eksiğimizi kapatmak hem de merak ettiğimiz bitkilerin deneme uygulamalarını yapmaktı. Bu yıl üçüncü dönem üretimini gerçekleştireceğimiz arazimizde toprağa emeğimizi sunuyor ve karşılığında çok güzel ürünler elde ediyoruz.

Dönem içerisinde sertifikalı eğitimler, sektör buluşmaları ve firma ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

2019-2020 eğitim dönemine yeni başladığımız şu günlerde ulusal çapta bir projenin hazırlığını yapmaktayız. Akdeniz Tarım Topluluğu olarak  29 Kasım-1 Aralık 2019 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ev sahipliğinde 1. Ulusal Tarım Öğrenci Çalıştayı’nı düzenliyoruz. Türkiye’nin 40 farklı Ziraat Fakültesi’nde okuyan meslektaşlarımızla bir araya gelerek mesleğimizde ve sektörümüzde gördüğümüz sorunlara çözüm önerileri üretebilmeyi ve sektördeki güncel gelişmeleri paylaşmayı hedefliyoruz. “Geleceğin Ziraat Mühendisleri,Türkiye Tarımının Geleceğini Şekillendiriyor” sloganıyla bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz çalıştayımızın güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyoruz.

4) Topluluğunuza katılım nasıl olmaktadır?

Her eğitim döneminin başında önce fakültemiz önünde daha sonra da üniversitemizin Topluluk Tanıtım Günleri’nde yeni üye kayıt stantlarımızı açıyoruz. Tanışma toplantımızın sonrasında kayıt günlerini kaçıran arkadaşlarımız için kayıt almaya devam ediyoruz.

 

5) Tarımsal üreticilerimizle görüşmeler gerçekleştiriyor musunuz?

Dönem dönem yürüttüğümüz projeler ve sektör gruplarımızın periyodik çalışmaları kapsamında üreticilerimizle görüşmeler sağlıyor, onlardan öğreniyor ve bize ihtiyaç duyduklarında yardımcı olabilmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki; ancak sektörün bütün paydaşları el ele çalışırsa yeniden tam anlamıyla bir ‘Tarım Ülkesi’ olabiliriz.

6) Tarımda topluluklar neden önemlidir ?

Topluluklar her şeyden önce öğrenciliğimiz süresince bizleri mesleğe ve sektöre hazırlıyor. Dersler dışında da mesleki donanım kazanıyor, tecrübe ve referanslar ediniyoruz. Akdeniz Tarım Topluluğu olarak her yıl katılım sağlamaya özen gösterdiğimiz Ulusal Tarım Öğrenci Kongre’mizde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce meslektaşımızla bir araya geliyoruz. Mesleğe başladığımızda birlikte çalışacağımız arkadaşlarımızı henüz öğrenciyken tanıma ve dolayısıyla ilişkilerimizi geliştirme fırsatı yakalıyoruz. Bildiklerimizi birbirimizle paylaşmayı ve birlikte daha sağlam ilerleyebileceğimizi öğreniyoruz.

   İçerisinde bulunduğumuz projeler ve etkinlikler sayesinde hem üreticiyi hem özel sektörü tanıma şansımız oluyor. Koordineli çalışmayı öğreniyoruz. Biz Ziraat Mühendisleri çiftçinin en yakın dostu, yol göstericisi olmak mecburiyetindeyiz.

   Tarım başlı başına bir sanattır ve yalnızca sektörün bütün paydaşları bir arada çalışırsa bu sanatı hakkıyla icra edebiliriz

 

Akdeniz Üniversitesi Tarım Topluluğu adına;

Elif Merve AYAS

Yönetim Kurulu Başkanı

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.