SADECE DIŞ GÖRÜNÜM ÖZELLİKLERİNE BAKILARAK HAYVAN SEÇİMİNİN SAKINCALARI

YAZAR : Erdoğan TANIŞ, Zootekni

Hayvan seçimi; işletme kurarken ve mevcut işletmemize hayvan alırken kazancımızı ve doğacak damızlıklarımızın genetiğini de etkileyen önemli bir konudur. Aldığımız hayvanları besi için kullanacaksak; genetik potansiyellerini bilmek, onların besi performansını tahmin etmemize, bu tahminlere göre beslememize ve kesime bu bilgiler doğrultusunda hazırlamamıza olanak sağlar. Genetik potansiyeli sınırlı hayvanlara fazla yemleme yapmak, yemlerin zayi olmasına ve verdiğimiz yem miktarına  karşılık et, süt, yumurta vb. verimleri istediğimiz düzeyde alamamamıza neden olur, haliyle kârlı bir iş yapmış olmayız. Sadece dış görünüşe bakılarak hayvan seçimi bizi yanıltabilir. İstediğimiz verim yönünde uygun hayvanları alabilmek, güvenilir satıcılardan almakla, işin uzmanı eğitimli kişilerle hayvan seçmekle ve  pedigrili hayvan tercih etmekle mümkün olacaktır. Ülkemizde ve dünyada en yaygın 2. ırk olan Simental’i (fleckvieh) örnek olarak ele alacak olursak; Simental ticareti son derece yoğun yapılmaktadır, Simental ırkına fenotipik (dış görünüş) olarak benzeyen birçok ırk vardır. Simental ırkının popülaritesi, verimi ve adaptasyon (uyum) kabiliyeti sebebiyle yeni ırklar oluşturmak için veya rastgele melezlemelerde çok kullanılması, Simental benzeri sığırları yaygın olarak görmemize neden olmaktadır. Genetik yapısını(genotip) bilmeden girdiğiniz alım işlerinde, başka ırkları ve kalitesiz melez hayvanları simental adıyla satmaları, sizin de Simental sanıp almanız muhtemeldir. Bu hayvanlar süt ve besi performansı olarak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

 

Simental’e çok benzeyen ancak süt performansı daha iyi olan Montbeliard ırkı, et verimi yüksek, süt verimi çok düşük Hereford ırkı ve fransızAbondance sığır ırkı en çok karıştırılan ırklardandır.

SİMENTAL, PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/B9ee46Ypxj5/?igshid=1jrfndfodsvq2 

Sizlere Simental ırkına benzeyen bazı ırkları resimleriyle derledik. Amacımız alım satım yaparken daha dikkatli davranmanızı sağlamak ve bu konuda size faydalı olmaya çalışmaktır.

Hereford. İngilterenin herefordshire bölgesine ait yüksek et verimine sahip ırktır sütü buzağıya bırakılır. 

PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/B22EMC1Hpxx/?igshid=1wiua1qnhbqxc 

Abondance ırkı, Fransa kökenli süt kalitesi ve peyniriyle ünlü kombine bir ırk .

PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/B5u5eo3F95p/?igshid=1vrsh2pui7px5 

Eastern Finncattle, Doğu Finncattle, doğu Finlandiya’dan bir sığır ırkıdır. Süt ve sığır eti üretiminde kullanılan çift amaçlı bir ırktır.

PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/BjvIZyMn0HD/?igshid=1lvpy5b3xl3ov 

Hinterwald sığır ırkı, Almanyanın küçük-orta boyutlu yerli ırkıdır .

PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/BkKmkH4nH19/?igshid=190wt0ch56ysa 

Vorderwald Irk, Almanya menşeilidir ve Almanca Vorderwälder Rind olarak da bilinir kombine verimlidir.

PİCTURE ( RESİM ) CREDİT : https://www.instagram.com/p/B-SnOs9HlfF/?igshid=uamk0e5a78op 

Görünüm olarak simental olan ancak verim olarak düşük verimli olan simental melezi.

Not : Yazı sorumluluğu yazara aittir.İnstagram hesabından soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz

ERDOĞAN TANIŞ İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN 

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN 

 

Check Also

” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de …