” SAYFANIN ARKASINDAKİ MÜHENDİS ” TARIMDAN NOTLAR SAYFASIYLA TANINAN NURSENA FİDANEL İLE RÖPORTAJIMIZ

Sosyal Medya üzerinden severek takip ettiğimiz sayfaların arkasındaki insanları ister istemez merak ediyoruz.Tanımadan yorumlaştığımız, ve bazen de yardım istediğimiz bu insanların hedefleri, hayalleri neler ? O sayfalardan biri olan TARIMDAN NOTLAR sayfasının arkasındaki geleceğin mühendisiyle tanışın…

1. Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Bu röportajımı okuyan herkese öncelikle merhaba demek istiyorum. Ben Ziraat Mühendisi adayı Kadriye Nursena Fidanel. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünde 4. Sınıf öğrencisiyim. İlkokul, ortaokul ve liseyi memleketim Malatya’da okudum. Ben esnaf kızıyım ve üniversiteyi kazanana kadar ailemin tarımla hiç bir ilgisi yoktu ve bu durum mesleki açıdan bir katkı sağlamadı. Çünkü arazi deneyimim ve bir hayvancılık deneyimim yoktu fakat Ankara Üniversitesi hepsini uygulamalı olarak çiftliklerinde gösteriyor ve öğrencilerinin donanımlı olması için tüm olanakları sunuyor. Birebir sahada öğreniyorum mesleğimi günden güne değerli bilgileri öğrendikçe tarıma daha çok bağlanıp mesleğimin hakkını vermek için gayret gösteriyorum. Mesleğimi yapmak için can atıyorum diye bilirim.

2. Tarım sayfası yönetiyorsunuz.Gelecek hedeflerinizde tarımsal medyanın içerisinde olmak mı var yoksa bunun dışında bir çalışma mı düşünüyorsunuz ?

Tabi ki tarımsal medyanın içerisinde olmayı istiyorum bunun yanında bana ait tarım ve teknolojinin birleştiği bir çiftlik  hayalim var. Günümüz de teknoloji hızla ilerliyor bir yerden teknolojiyi yakalamak ve gelişen teknolojiyi tarım ile bütünleştirmek istiyorum. Medya da bu durumun en büyük destekçilerinden.

3. Malatyalı olduğunuzu biliyoruz.Kayısı üzerine üretimi artırıcı ya da ürün verimi üzerine bir proje/çalışma yaptınız mı ya da yapmayı düşünüyor musunuz ?

Kayısı yetiştiriciliği üzerine bir çalışma yapmadım ve yapmayı da düşünmüyorum.

4. Eğitim gördüğünüz süre boyunca hangi dersin içeriğini çok beğendiniz ?

Toprağın dünyası ile tanıştığım ders diye bileceğim “Toprak Kimyası” dersi. İçeriği toprağın kimyasal yapısını, kolloidlerini, iyon değişimini, organik maddesini, fosfor fiksasyonunu, oksidasyonunu ve redüksiyonunu ve daha fazlasını öğreten açıkçası toprağın en ince detaylarını öğrendiğim bir ders.

5. Ülkemizin tarımsal üretimin artması için yürütülmesi gerek çalışmalar neler olmalı sizce ?

Öncelikle köylerden şehirlere göçlerin durdurulması gerekiyor aşırı göç veriyoruz. Şehirlere gelince de iş imkanımız kısıtlı oluyor ve işsizlikten yakınıyoruz. Oysa ki köylerde böyle bir durum söz konusu olmuyor. Bunun önüne geçilmeli ve tarım kalkınmalı. Çiftçi destekli olunmalı, teşvikler olmalı. Çiftçi emeğinin karşılığını almalı. Çünkü biz sanayi ülkesi değil tarım ülkesiyiz sanayileşmek yerine tarıma destek verilmeli. Ayrıca dört mevsim yaşayan bir ülkedeyiz bitkisel ve hayvansal çeşitlilik olarak zenginiz bu kaynaklarımızı mühendislikle birleştirip tarımda çok iyi yerlere gelebileceğimize inanıyorum.

6. Sayfayı açmanızın en büyük nedeni ne oldu ?

Sayfam henüz çok yeni  ben bu kadar talep olacağını beklemiyordum doğrusu talep oldukça daha çok istekle devam ettim. Sayfamda önceliğim güncel tarım, akademik bilgi yerine tarımı ilgilendiren daha genel bilgiler, ilginç bitkiler, nerede en çok ne üretiliyor gibi. TARIMDAN NOTLAR sayfamı açmamın en büyük nedeni lisans eğitimimin okulda ki derslerle sınırlı olmaması gerektiğini ve kafama takılan bir konuyu araştırıp veya öğrendiğim yeni bir bilgiyi başka insanlara duyura bilmek için açmış olduğum bir sayfa.

7. Genel olarak tarım sayfalarını beğeniyor musunuz ?

Kesinlikle çok beğendiğim sayfalar mevcut. Her sektörde olduğu gibi yanlış bilgiler veren sayfalara da denk geldiğim oluyor. Bu durum çiftçilerimizi yanlışa yönlendirebiliyor. Bundan dolayı daha bilinçli ve detaylı araştırmalar yapılıp paylaşılması.

TARIMDAN NOTLAR İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

 

Check Also

” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de …