SAYFANIN ARKASINDAKİ MÜHENDİS; @RemedyPlants olarak bilinen Fatime Cemaloğlu Röportajı

Sosyal Medya üzerinden severek takip ettiğimiz sayfaların arkasındaki insanları ister istemez merak ediyoruz.Tanımadan yorumlaştığımız, ve bazen de yardım istediğimiz bu insanların hedefleri, hayalleri neler ? O sayfalardan biri olan @RemedyPlants’ın arkasındaki mühendisle tanışın…

NOT: BU RÖPORTAJI CEVRİMİCİCİFTCİ.COM AİLESİ ADINA VEYSİ TOPKAÇ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

1)Bize kendinizden bahseder misiniz?

Efendim bendeniz Fatime Cemaloğlu, Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden geçtiğimiz haziran ayında mezun oldum. Lisansüstü eğitime hazırlandığım şu günlerde gerek TÜBİTAK projeleri gerek danışanlarımla pratiğimi ilerletme yolunda adım adım ilerliyorum.

2)Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Zamanın ne getireceği bilinmez ama aldığım ıslah eğitiminin verdiği doğrultuda, ülkemizin de ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için; yerli tohum üretimine yönelik çalışma yapmak isterim. Sonuçta unutmamalıyız ki “Milli ekonominin temeli tarımdır”.

3)Okul dışında aile veya iş olarak aktif tarım yaşamınız var mı?

Özel danışanlarım, akademik çalışmalarımız doğrultusunda kurduğumuz denemelerimizin ve kurduğum RemedyPlants ( Üstüne tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz ) isimli sayfam sayesinde tarımla iç içe olduğum söylenebilir.

4)Okul yaşamınızda içerik olarak en sevdiğiniz ders hangisi oldu?

Genel ve Özel Bağcılık derslerinin yeri bende çok ayrıydı, hala da öyle.

5)Lisans tez konusunu neye göre seçtiniz?

Aldığım ilk bağcılık dersinde üzümün ve üzümden elde edilen ürünlerin insan sağlığına etkilerine değinen hocamın sayesinde bir süreç başlatmış oldum. Bu süreç beni fenolik bileşikler üzerinde çalışmaya yönlendirdi. Sonuç olarak; “Asmadan Elde Edilen Biyoaktif Bileşenler ve Ürünleri” isimli bir tez ortaya çıktı.

6)Sayfayı kurma süreciniz nasıl gelişti? Bu süreçte pes ettiğiniz veya vazgeçtiğiniz anlar oldu mu?

Pes eden bir yapıya sahip olmadığım için hiç vazgeçmedim. Ancak zorlandığım kısımlar tabii ki oldu. Çünkü bir şeyler yapıyorduk ama insanlara aktif olarak bir yardımımız olmuyordu ve artık insanlara daha kolay ulaşmanın bir çaresini bulmalıydık. İnsanlara ulaşma yolunu ben seçtiğim için sayfayı ben kurdum ama görünmez kahramanlarım da yok değil.

7) Ziraat fakültesi öğrencilerinin sayfa kurmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence oldukça güzel hareketler bunlar. İşi gerçekten bilenler sahneye çıkmadığı sürece, işten hiçbir şey anlamadığı halde bu işin piyasasını yürüten kötü niyetli mühendislerin ve karşısına çıkan her mühendisin bilgisini sorgulayan çiftçiler bize meydan bırakmayacaktır. Tabi bunu yapmak için gerçekten kendinize güveninizin ve donanımınızın olması da ilk şart. Demem o ki değerli meslektaşlarım; bizler iyi niyetini kaybetmemiş, vicdanını bir kenara bırakmamış ve kendini yetiştirmiş donanımlı birer mühendis olmalıyız ki artık perdeler bizim için açılsın, sahne bizim olsun.

Teşekkürler, sevgiler..

FATİME CEMALOĞLU ( REMEDYPLANTS )

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.