Stajdaki Tecrübe ve Düşüncelerimiz

Staj üniversite eğitimimiz boyunca karşılaşacağımız en önemli olaylardan biri. Kötü yapılan staj ise iş hayatımızı bazen olumsuz etkileyebilmektedir.Bu yüzden stajı yapılması gereken bir zorunluluk olarak değil, iş hayatına geçişte göreceği önemli bir bilgi ve tecrübe edinme kaynağı olarak görmek gerekir.

Bu yazımızda, dört yazarımızın staj tecrübelerine yer vereceğiz ve İnstagram anket üzerinden oy kullanan ve düşüncelerini paylaşan arkadaşlarımızın düşüncelerini paylaşacağız.

Stajdaki Tecrübe ve Düşüncelerimiz

Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Mezunu Fatime Cemaloğlu’nun Staj Tecrübesi;

Stajdaki Tecrübe ve Düşüncelerimiz

Selamlar, sevgiler…

Hepimizin mesleğe adım atmadan önce görmemiz, deneyimlememiz gereken, çoğu zaman ayak işleri diye tabir edilen işlerin yaptırıldığı, kimi zaman meslek seçimimizde bizi şüpheye düşüren bir süreç staj süreci. Bugün ise size bu anlamda kendi deneyimlerimi aktarmak ve naçizane görüşlerimi paylaşmak için bu yazıyı yazmış bulunuyorum.

Staj sürecinde kurum arayışı konusunda meslektaş adaylarımızın en çok kafalarını karıştıran detayla başlamak istiyorum. Özel sektörde mi devlete bağlı kurumlarda mı staj yapmak daha mantıklı?

Bu sorunun cevabı sizin ne istediğinize bağlı olarak değişebiliyor. Ancak bana sorarsanız hiç şüphesiz özel sektör derim. Çünkü ziraat sahada öğrenilen bir meslek. Teoride öğrendiğimiz her şeyi pratikte uygulayamadığımızı, bizim bilgilerimizin bitkiyi şekillendirmediğini aksine bitkinin gelişimine göre bilgilerimizin evirildiği gerçeğiyle yüzleşmek beni bir hayli şaşırtmıştı. Günümüzde tarımın devlet tarafından yönetilen kurumlarında daha çok işlerin yasal prosedürleri yürütüldüğünden saha kısmında ne yazık ki yetersiz kalıyor, haliyle desteklemeler, araştırmalar, Ar-Ge çalışmaları da bu anlamda yeterlilik sağlayamıyor.

Ancak sektörde varlığını belli eden, bilimin teknolojinin ışığında tarımı bir adım daha ileriye taşımak için canla başla çalışan şirketler de yok değil. Ben de stajımı May Tohumculuk’un Marmara ve Ege bölgelerindeki Ar-Ge istasyonlarında yapmıştım. Biraz reklama girmiş olacağım ama; Türkiye’de ıslah çalışmaları yapan, %100 yerli tohum üreten neredeyse tek firma olması bana mesleğimin ileri yıllarında belki de hiç göremeyeceğim kadar fazla deneyime çok kısa bir sürede sahip olmamı sağlamıştı. Bunun yanı sıra hem sahada hem laboratuvar ortamında işleyişi görmeme olanak sağladı. Temelde Ar-Ge departmanı olması ve haliyle çok fazla bölgede, farklı iklim ve toprak koşullarında çalışmalar yapılması sebebiyle de bölgelere göre değişen birçok hastalık etmenini, konukçusunu, zararlılarını, hangi melezlerin daha kaliteli döl verdiğini, birçok ilaçlama tekniğini, birbiri yerine kullanılan ilaçların etken maddelerini ve daha birçok detayı yerinde görmemi sağladı.

 

Teoride öğrendiğimiz birçok detay kaybolup gidebiliyor aklımızdan. Ancak gördüğümüz şeyler görsel hafızamıza kaydoluyor ve hiç beklemediğimiz anlarda kendini hatırlatabiliyor.  Sözü fazla uzatmadan, yine kararı size bırakarak görüşlerimi aktarabildiğimi düşünüyor, hepinize iyi günler diliyorum. Hoşçakalın, sevgiyle kalın

Remedy Plants İnstagram Hesabı

Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Mezunu Büşra Başol’un Staj Tecrübesi;


Eğitimim süresince aktif olarak sahada olmaya gayret gösterdim . Bu nedenle 1.sınıftan itibaren okulumuzun aktif olduğu dallarda özellikle Kanatlı Araştırma Biriminde rol oynadım. Ankara Üniversitesi’nde 2. Sınıf stajlarını okulun kendi bünyesine ait olan araştırma çiftliklerinden olan Haymana, Ayaş, Çifteler, Kalecik olmak üzere 4 biriminde de yıl içinde mesleki uygulamalar yaptık. Tabi bu süreç aslında çok kolay olmadı çünkü alışık olmadığım bir deneyimdi. Yabancı ot kontrolleri, budama yapma, bağ kurmak için asma dikimi gibi alanım dışında da bir çok işi yaptım. Sonuçta sektöre çıktığımızda insanlar Ziraat Fakültesinin dallara ayrıldığını bilmediği için ziraat adını duyduklarında tarlaya bahçeye, hayvan adını duyduklarında ise baytarsın deyip tohumlama ve hastalık ile alakalı sorular sormaktadırlar. İşte bu yüzdendir ki bizler kendimizi  yetiştirmeliyiz.2.sınıfın sonuna geldiğimizde 15 günlük bir staj deneyimimiz oldu. Bu stajı okulumuzun araştırma çiftliklerinde yaptık.

Staj yapılan çiftliklerde staj süresince kalmak için yerler bulunmaktadır. Sabah belli bir saatte işe başlayıp akşama kadar rutin tarla, bağ-bahçe ve hayvan bakımı yapmaktaydık.3. sınıfta ise 5 haftalık bir stajımız vardı ve bu asıl stajdı. Yani gerçek anlamda sahada olduğumuz bir çalışmaydı. Hepimiz istediğimiz alanlarda çalışabilecektik. Ben Kanatlı Araştırma Biriminde çalışmış olduğum için genelde tavuk üretimi yapan firmalarda staj başvurumu gerçekleştirdim ve Beypiliç Yem Fabrikası ve Kuluçkahanesinde staj yaptım. Broiler ya da damızlık kümeslerine şirketler çok fazla sokmamaktadır. Bunun nedeni tavukların oldukça hassas olmasından dolayı herhangi bir kontaminasyona neden olmamaktır. Bende bu nedenle yem üretimi yapılan kısımdaydım.

Hammadde kabulü, analizleri, pelet-granül-toz yem yapımı gibi faktörler gördüm ve çalıştım. Kuluçkahanede ise hayvanların yumurtadan çıkımından nakliyesine kadar işlenen prosedürlerin nasıl yapıldığını öğrendim. En başta da söylediğim gibi bizim mesleğimizin materyali canlı varlıklar ve öğreneceğimiz göreceğimiz dolayısıyla yaşayacağımız çok fazla şey var. Ama ilk önce okul yıllarımızın tadını çıkarmalı ve mümkün olduğunca bu işi sahada keyifle yapmalıyız.,

Okuyan, mezun olan, çalışan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ederim.

Büşra Başol İnstagram Hesabı

Ankara Üniversitesi Zootekni 4.Sınıf öğrencisi Delal Toprak’ın Staj Tecrübesi;

2.Sınıf stajımı üniversitemizin kendi çiftliği olan Haymana Eğitim Araştırma ve Uygulama çiftliğinde yaptım. Ondan sonra özel bir klinikte veteriner teknikerliği stajımı yaptım.3 sınıf stajımı ise Anadolu Tarım İşletmesinde ( TİGEM ) yaptım. Bir zooteknist ziraat mühendisinin çalışacağı birçok alan var . Staj yapmadan önce hangi konuda uzmanlaşmak istediğime karar verdim.Tabi ki bir zooteknist olarak ürünlerinden faydalandığımız tüm çiftlik hayvanları hakkında yeterli teori bilgiye ve tecrübeye sahip olmamız gerekiyor.Ama ne yazık ki bir çiftlikte aynı zamanda hem büyükbaş hem küçükbaş hem kanatlı olmayabiliyor. Öyle bir çiftlik mevcutsa ve çalışma imkanı varsa tabi ki önceliğimiz o çiftlik olmalı.

Genelde bende başta  olmak üzere tüm öğrenci arkadaşlarımız ilgi alanımız olan ilerde uzmanlaşmak istediğimiz  hayvanlarla çalışmak istedik. Okulumuzun kendi çiftliğinde tarımı yapılan çiftlik hayvanlarından küçükbaş(merinos,akkeçi,tiftik) büyükbaş (holstein)  bal arısı , kanatlı (yumurta tavuğu) olmak üzere birçok tür mevcut.Kendi ailemin çiftliğinde gönüllü olarak çalıştığım için arı hariç diğer hayvanlar hakkında tecrübeliydim o yüzden çok yabancılık çekmedim.

Tecrübeli olmak tüm uygulamaları doğru yapıyor anlamına gelmiyor orda çalışırken yanlışlarımı farkettim ancak merak ettim sordum,sorguladım. Çalışırken büyükbaşa daha fazla ilgim olduğunu farkettim.Veteriner klinik seçerken de yoğun olarak  büyükbaş üzerine çalışan klinik olmasına dikkat ettim. Mesleğini severek yapan hocamla sürekli sahaya çıktım, birçok hastalık vakasıyla karşılaştım.Yeri geldi aşı yaptım ,suni tohumlama yaptım,tedavi uyguladım yeri geldi ameliyatlara katıldım.Sürekli aktif olarak calıştım ve şunu anladım ki; İyi veya kötü meslek yoktur sadece sevdiğin meslek vardır.

Bir stajyer olarak her zaman öğrenmeye açık olmak gerekir.Son olarak çalıştığım çiftlik Anadolu Tarım İşletmesi( TİGEM ) oldu.Staj yeri seçerken devlet ya da özel sektör olması kişiden kişiye değişir.Ama benim tavsiyem uygulamaların bol olduğu çiftlikleri seçmek.Çünkü teorik bilgiyi uygulamaya geçirmek daha kalıcı oluyor ve asıl tecrübe budur. Anadolu tarım işletmesinde hem bitkisel üretim faaliyetleri hem hayvansal üretim faaliyetleri yapılmakta. Ben bir zooteknist olarak sığırcılık faaliyeti ,ülkemiz gen kaynaklarının korunması ve yaşatılması amacıyla tiftik keçisi yetiştiricilği ,safkan arap atı yetiştiriciliği yapılan hayvancılık faaliyetlerinn oldugu kısımda stajımı yaptım.

İşletmede et ve süt yönüyle kombine verimli esmer ırkı ile damızlık sığırcılık yapılmakta. Ayrıca sığır yetiştiriciliği sonucu elde edilen çiftlik gübresinin çevre kirliliğine neden olmadan bitkisel üretim alanlarında kullanılması ve enerji elde edilmesi amacıyla sığırcılık tesislerine 225 kw gücünde biyogaz tesisi bulunmakta. Öncelikle bu çiftlik beklentimi karşıladı mı? EVET.Ben bu çiftlkte gerçek anlamıyla bir zooteknistin günlük rutinlerini ve asıl görevinin ne olduğunu ne yapması gerektiğini nelere dikat etmesi gerektiğini pekiştirdim. Birçok tecrübe edindim, ve gerçek anlamıyla Zootekni mesleğini anladım. Sevgilerimle herkese

Zooteknist Ziraat İnstagram Hesabı

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Zootekni 3.Sınıf Öğrencisi Veysi Topkaç’ın Staj Tecrübesi;

Stajımı Tekirdağ Muratlı AKSA Tarım işletmesinde yaptım.Çok verimli bir staj sürecinde şunu anladım, staj iş hayatımız öncesinde en önemli basamaklardan biri. Özellikle yapılan staj sonrasında, stajınızı yaptığınız kurumda işe başlayabiliyor ve hiç vakit kaybetmeden iş hayatına girebiliyorsunuz. Ayrıca yabancılık çekmediğiniz için iş hayatınızda ekstra verim alıyorsunuz. Stajıma geri dönecek olursak; staj yaptığım işletmenin büyüklüğü, imkanları ve mevcut hayvan sayısı stajımın çok verimli geçmesini sağladı.Bu yönden ilk tavsiyem, kesinlikle aldığınız eğitime uygun bir büyüklükte işletmede staj yapmanız.Böylece teorikte gördüğünüz her şeyi pratikte de görme şansına sahip olabilirsiniz.Dezavantajı ise, sistemi oturmuş bir çiftlikte, sistemin içerisinde kendinizi bulmanız ve biraz her şeyin otomatikleştiğini hissetmeniz. Belki bu nokta da; Daha az sistemi oturmuş işletmelerde sistemin oluşmasında kendi tecrübelerinizi katabilirsiniz.

İkinci olarak; Bir zoteknist olarak stajı ikiye bölmek faydalı olacaktır.Bir bölümünü işletmede yaparken diğer bölümünü bir yem fabrikasında yapmak gibi ikili tecrübe kazanabilirsiniz.Bunu diğer bölümler olarak da düşünebilirsiniz.Okuduğunuz bölüm farketmeksizin, stajını ikiye bölebilir ve mesleğiniz için önemli iki farklı alanda tecrübe kazanabilirsiniz.Tabi burada şu kısım önemli, stajda 1 ay hiçbir zaman yetmemektedir. Bu yüzden staja erken katılabilir ve geç ayrılarak staj sürenizi uzatabilirsiniz.Sevgilerle

 

Sizlerden Gelenler

Instagram üstünden yaptığımız ankete gelen değerlendirmeleri de sizlerle isim belirtilmeksizin paylaştık.

Stajdaki Tecrübe ve Düşüncelerimiz

Devlet Kurumu – “Ben devlette yaptım gayet güzeldi.Mezun olduktan sonra özelde çalıştım, stajyerlere ayak işlerini yaptırdılar.Tabi her yerde böyle mi bilemem”

Özel Sektör – “Daha fazla işi önemseme olduğunu düşünüyorum.Daha öğretici oluyor”

Özel Sektör – “Devlette staj yapan birinin çok bir kazanım elde edeceğini düşünmüyorum” 

Özel Sektör – “Benim mesleğimde ( Peyzaj Mimarlığı ) özeli öneririm.Çünkü özel sektörde işin incelikleri aktif bir şekilde öğrenilebilir” 

Özel Sektör – “Ben devletteyim ama hiç staj gördüğüme emin değilim 

Özel Sektör – “Stajı yaptığı yerde mezun olunca çalışma şansı var” 

Özel Sektör– “Öğrenmek ve faydalı olsun derseniz özel, staj olsun derseniz devlet”

Özel Sektör – “Bilgilerimi aktif olarak kullanmak istiyorum” 

Özel Sektör– “Atanma ihtimalinin düşük olmasından dolayı özelde kendimizi geliştirmek en iyisi” 

Özel Sektör – “Mezun olduktan sonra özel düşünüyorum.O yüzden özel diye düşünüyorum” 

Özel Sektör – “Devlette üstünüzde baskı olmaz, sabit kurallar.Özel de daha yararlı baskı olur, tecrübe olur” 

Özel Sektör – “Kariyer planlamasına göre değişen bir soru ama devlette staj değişkenlik gösterdiği için özel”

 

 

 Çevrimiçi Çiftçi İnstagram Hesabını takip etmeyi unutmayın.

 

Eğer çözmediyseniz buraya tıklayarak Bitki Koruma sınavını çözebilirsiniz.

 

Check Also

ÇALIŞTAY PROGRAMI

11 HAZİRAN 2020 AÇILIŞ ( 19.00 ) Konuşmacıların moderatör tarafından katılımcılara tanıtılması ve katılım için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.