” TARIM OLMADAN YAŞAM OLMAZ ” YAŞAM VE TARIM TOPLULUĞU ( YAŞAT ) İLE RÖPORTAJIMIZ

Yaşam ve Tarım Topluluğu ( YAŞAT )  adına Erol ERGÜN ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajda, hem topluluğu tanımaya çalışacağız, hem de toplulukların tarım için önemini daha fazla anlayacağız.Bu harika röportaj için Yaşam ve Tarım Topluluğu yönetimine ve Erol ERGÜN’e teşekkür ederiz.

1. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım.Erol EROL kimdir biraz bahseder misiniz ?

Adım soyadım Erol ERGÜN. İlk öğretimimi Mutki Atatürk ilkokulunda tamamladıktan sonra lise eğitimimi Batman Gercüş Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladım. İnönü Üniversitesi gıda mühendisliğini okurken bir arkadaşımın sayesinde ziraate merak saldım. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve merakım neticesinde gıda mühendisliğini bırakıp Siirt üniversitesinde ziraat fakültesi bitki koruma bölümüne başladım.

Ailem de çiftçi olmadığı için tarım ile ilgili pek fazla bir donanımım yoktu. Fakat zamanla bölüm hocalarımın ve arkadaşlarımın sayesinde daha donanımlı bir birey oldum ve sürekli tarıma bir merak salıyorum. İstediğimize daha rahat ulaşmak ve kendimizi daha fazla geliştirmek için topluluk kurma düşüncesine girdik.

2. Bu kısımda şunu sormak istiyorum.Topluluğunuzun kuruluşundan genel olarak bahsederek topluluğun kuruluşunda sizin rolünüz ne oldu ?

2017 yılında arkadaşım Veysi KAYA ile bir topluluk kurma düşüncesine girdik. Daha sonra tavsiyeler ile topluluk danışmanız Doç. Dr. Fatih ÇıĞ hocamızın büyük destekleri ile 2017 yılı kasım ayında Yaşam ve Tarım Topluluğunu kurduk.  Topluluğumuzu kurarken öncelikle kemik kadromuzu oluşturduk. Ve tamamen gönüllü olan arkadaşlarımız ile bu yola girdik.iki yıl başkanlığını yürüttüğüm topluluğun başkan yardımcılığını yürütüyorum şu an. Şuan ki topluluk başkanımız Berfin ÇOBAN’dır. Kendisinin bayrağı benden daha iyi bir yere taşıyacağını inanıyorum.

 

3. Topluluğunuzun amaçlarından bahsetme şansınız var mı ? 

YAŞAT ailesi olarak amacımız daha iyi bir tarım ve yaşanılabilir bir çevreyi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Siirt bölgesinin çorak olmasının yanında kör nokta ve gelişmeyen bir il olduğundan dolayı sosyal açıdan pek çok eksikliği bulunmaktadır. Bizlere düşen görev ise sosyal farkındalıklar yaratmak, daha bilinçli ve alanında uzman ziraat mühendisleri yetiştirmek, üye arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri için uygun laboratuvar ortamı ve çalışma ortamını hazırlamak ve bunların yanında insanlık yararına olacak şekilde faaliyetlerde bulunmaktır.

4. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinde bu yıl düzenlenecek olan ” Yılın en başarılı toplulukları ödülü ” ne  başvurunuzu yaptınız mı ? ya da yapacak mısınız ?

Topluluk olarak aday başvurumuzu yaptık tabi ki. Bu tatlı rekabette yer almayı  şahsen ve ekip arkadaşlarımın adına söylüyeyim çok istiyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz projelerimiz oldu tabiki. Seçtiğimiz bir köy okulunda ‘’her elden bir kitap’’ adlı projemiz ile kütüphane oluşturduk. Başka okullarda çiçek dikme şenlikleri yaptık bunun yanında bakteri kodlama eğitimleri verildi. En önemlisi fakültemiz öğrencilerine çiftçiler için finansal okur-yazarlık eğitimi düzenledik ve eğitim sonunda arkadaşlarımıza Paramı Yönetebiliyorum adlı sertfika verildi.

Gerçekleştirdiğimiz projelerin bazılarından resimler;

5. Sizce tarımda topluluklar neden önemlidir ?

Tarım toplulukları bir ZMO kadar önemli. Çünkü topluluklar ile öğrenciler eksiklerini gideriyor. Okul dışında faaliyetlerde bulunabiliyor. Ve en önemlisi sosyalleşiyor öğrenciler. Bu toplulukları tarım konusunda değerlendirdiğimiz zaman:

bilinçli ve alanında uzman ziraat mühendisleri yetiştirmeye çalışıyoruz, üye arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri için uygun laboratuvar ortamı ve çalışma ortamını hazırlıyoruz.

Bizler topluluk ile tüzel kişilik kazanıyoruz. Bu tüzel kişilik ile projeler, eğitimler, tarım uygulamaları vb. gibi faaliyetleri yapabiliriz. Ve bunları yaparken gerekli olan maddi kaynağı sponsorlar ile karşılayabiliyoruz.

Son söz:

Başta hakkını ödemek istesem ödeyemeyeceğim danışman hocamız Doç. Dr. Fatih ÇIĞ ve eşi Doç. Dr. Arzu ÇIĞ başta olmak üzere kurucu başkanımız Veysi KAYA’ a topluluk başkanlığını yürüten Berfin ÇOBAN olmak üzere emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma ve benden desteklerini esirgemeyen aileme en önemlisi de bu ropörtajı bana yaptıran cevrimiciciftci.com ailesine başta Veysi TOPKAÇ olmak üzere tüm ekip arkadaşlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Yaşam ve Tarım Topluluğu Başkan yardımcısı Erol ERGÜN

 ergune75@gmail.com

YAŞAM VE TARIM TOPLULUĞUNUN İNSTAGRAM ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

” ÖĞRENCİNİN SESİ ” VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GAMZENUR GÜNAYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Bugünün öğrencileri yarının geleceğini belirleyecektir.Bu yüzden öğrencilerin hedefini ve hayalini dinlemek, hem bize hem de …