TARIMDA İLETİŞİMİN ÖNEMİNİ ANLATAN TOPLULUK; KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ TARIM VE İLETİŞİM TOPLULUĞU İLE RÖPORTAJIMIZ

Topluluklar tarım için çok önemli.Bu toplulukların yaptığı projeler, birçok öğrenciye mesleki deneyim ve bilgi katıyor.Ve bu toplulukları tanımak her zaman bizi mutlu ediyor.Tarım ve İletişim Topluluğunu da tanımak bizim için çok önemliydi.Bu harika topluluğa röportaj için teşekkür ediyoruz.

Bu röportajı cevrimiciciftci.com adına Veysi Topkaç gerçekleştirmiştir.

1) Topluluğunuzun kuruluşundan genel olarak bahseder misiniz?

2011 yılında kurulan Tarım ve İletişim Topluluğu olarak üyelerimiz olan geleceğin Ziraat Mühendislerine mesleki açıdan katkı sağlayabilecek faaliyetler yapmaya gayret ediyoruz. Aynı zamanda birlikte hareket etmenin bilincindeyiz ve bu açıdan mesleki olarak hareketliliğe oldukça önem veriyoruz.

2) Genel olarak topluluklar sadece Tarım ismini kullanır. Siz de Tarım ve İletişim isminin birlikte kullanılmasının topluluğunuz için özel bir sebebi var mı?

Bilindiği üzere iletişim kişilerin birbirini anlaması, insanların birbiriyle duygu ve fikir alışverişinde bulunmasıdır. Her meslek alanında olduğu gibi iletişim tarımda da önem kazanmaktadır. Eğer üretilen düşünce ya da bilgi, uygun şekilde diğer insanlara aktarılmazsa; yapılacak iş, o düşünceyi üretenin iş gücü ile sınırlı kalır. Ancak sağlıklı iletişim toplumlara güç kazandırır. Bizlerde topluluk olarak üyeler arası iletişime oldukça önem vermekteyiz. Ve tarımda iletişim konusuna da dikkat çekmek amacıyla topluluğumuzun adında da yer vermek istedik.

3) KSÜ Tarım ve İletişim topluluğu olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?

Mesleğine önem veren, sektörümüzün öneminin bilincinde olan ve bu amaca yönelik hareket eden ve aynı zamanda topluluğumuzun isminden de anlaşılacağı üzere iletişim yönü kuvvetli bireyler için bu amaçlar doğrultusunda farkındalık yaratmak ilk temel hedefimizdir. Bizler ülkemiz için tarım sektörünün ne kadar stratejik bir alan olduğunun farkındayız. Ve bu biz Ziraat Mühendisi adaylarına ve meslektaşlarımıza daha fazla bir sorumluluk yüklemektedir. Bizler bu sorumluluğu severek üstleniyoruz. Bunun için üniversitemizin Ziraat Mühendisi adaylarına katkı sağlayabileceğini düşündüğümüz her etkinliğin peşindeyiz. Ve bu hedef bizim gelecekteki rotamızı çizmektedir.

4) Bugüne kadar hangi projelerin içinde yer aldınız? Proje ortaklığı yaptığınız topluluk veya işletmeler var mı ?

İki yıl önce gerçekleştirilen ve oldukça ses getiren Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin gerçekleştirdiği bir proje olan atık pil toplama kampanyası sonucunda bir üyemize eğitim bursu sağlama imkânına eriştik. Ancak topluluğumuz, kuruluşundan her ne kadar uzun bir zaman geçmiş olsa da son birkaç yıldır aktifleşmiştir. Yapılan projelerle ilgili henüz istediğimiz düzeye ulaşamadık. Ancak bundan sonrası için üyelerimize her yönden katkı sağlayacak projelerin içinde yer alacağız.

5) Tarımsal üreticilerimizle görüşmeler gerçekleştiriyor musunuz?

Tarımsal üreticilerimizin yüksek düzeydeki tecrübelerinden yararlanmak adına zaman zaman üyelerimizi üreticilerimizle buluşturuyoruz. Ve bu buluşmaların sektörümüz adına mesleki donanım açısından öneminin farkındayız. Elimizden geldiğince onların mesleki deneyimlerinden faydalanmaya çalışıyoruz.

6) Topluluğunuza kayıt nasıl olmaktadır? Stant dışında internet üzeri başvuru ve kayıt alıyor musunuz ?

Maalesef internet üzerinden başvuru ve kayıt işlemini alamıyoruz. Ancak stant dışında da üye olmak isteyen arkadaşlarımızın yönetim kurulundaki arkadaşlara bu taleplerini iletmeleri doğrultusunda üye kaydını gerçekleştiriyoruz.

7) Tarımda toplulukların öneminden bahseder misiniz ?

Tarım sektöründe tecrübenin oldukça önemli olduğu gözler önündedir ve bu öğrenci toplulukları öğrencilik süresi boyunca bizleri mesleğe hazırlar, tecrübe kazandırır. Bu amaçlarla hazırlanan proje ve etkinlikler sayesinde çalışacağımız alanı tanıma fırsatı elde ederiz. Meslek hayatımız boyunca olduğu gibi öğrencilik dönemimizde de mesleki açıdan örgütlenme oldukça önem taşımaktadır.  Tarım bir ülkenin kalkınmasında en önemli sektörlerden bir tanesidir ve bu amaca ulaşma yolunda atılacak en büyük adım ise mesleki açıdan birliğin sağlanmasıdır.

KAHRAMANMARAŞ ÜNİVERSİTESİ TARIM VE İLETİŞİM TOPLULUĞU ADINA;

Merve Mürüvvet Dağ

Yönetim Kurulu Başkanı

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.