TARIMDA KADIN OLMAK; BİR KADIN ZİRAAT MÜHENDİSİNİN DİLE GETİRDİKLERİ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları yalnız bırakmamak,teşvik etmek ve dünyanın büyüyen gıda, yakıt ve lif ihtiyaçlarını karşılamadaki zorlukları üstlenmeleri için,yetkilendirilmelerini sağlamak hepimizin sorumluluğu

Bir kadın ziraat mühendisi olarak duygularımı,tecrübelerimi ve yaşadıklarımdan çıkardığım dersleri sizinle paylaşmak istiyorum.Biliyorsunuz ki,günümüzde biz kadınlar,hayatın her alanında yer almaktayız.Hatta halk arasında,başarılı işler için;”Kadın eli değmiş” tabiri bile kullanılır.Kadınlar olarak bu hayatın vazgeçilmez parçasıyız.

Tabi iş hayatının zorlukları ve olumlu yanları,biz kadınlar içinde geçerli.İş hayatında yıllarca çalışmış bir kadın olarak bunları dile getirmek istiyorum.Ben bir ziraat mühendisi olarak kendimden yola çıkarak sizlere anlatacağım.

Öncelikle iş hayatının olumsuz yönlerinden anlatmaya başlamak istiyorum.Çünkü sorarsanız;iş hayatının eksileri, artılarından fazla.

Maalesef ki kadın olsun erkek olsun fark etmiyor,mühendis olmanın üretkenliği ve zekası yerini bazen çuval taşımaya,traktör sürmeye ve hatta çiftlik için gerekli malzemeleri taşımaya bırakıyor.Birde ön yargılı patronlarla karşılaşmanız an meselesi.Hatta yaptığım iş görüşmelerinde sıkça duyduğum cümleleri size aktarmak istiyorum.”Buraya erkekler geliyor bir bayan olarak bu seni rahatsız eder mi?”,”Ben seni sabah beşte araziye nasıl yollayacağım?”,”Arazi işleri ağırdır,yapabilir misin bilmiyorum?”,”Ağır malzeme kaldırabilir misin?” gibi gibi birçok cümle.Ancak bu olumsuzluklar sizi yıldırmasın

Bu olumsuz yönleri olumlu yönlere çevirmekte biz yine kadınlara düşüyor.Asla korkmayın! Çünkü kadın elinin değdiği her iş başarı ile biter.Bu olumsuz yönlerin yanında birde olumlu yönlerden bahsetmek istiyorum.

Mesela fidanlıklarda kadın ziraat mühendisi çalıştırılır.Çünkü kadınların daha iyi ve verimli olduğu söylenir.Aynı şekilde laboratuvarlarda da yine genellikle kadın ziraat mühendislerine yer verilir.Seralarda da kadınlara daha aktif rol verilir.Anlayacağınız,titizlik gerektiren işlerde biz kadınlara daha çok görev veriliyor.

Birazda mezuniyet sonrasından bahsetmek istiyorum.Ben mezun olduktan iki ay sonra işe başladım.İlk iş görüşmesine gittiğimde şunu söylemiştim.”Yeni mezun oldum.Bana buraya dair her şeyi öğretecekseniz işe alın.Ama eğer öğretmeyecekseniz,lütfen almayın” Sonuç olarak işe alındım ve altı ay içinde meyveye dair her şeyi öğrendim.Yeri geldi beş işe aynı anda koştum:ama inandım ve başardım.

Bir iş görüşmesine gittiğinizde kesinlikle korkmayın.İçinizde ben bu işi nasıl yapacağım,ya zarar verirsem kaygısı olsa da bu kaygınızı yenin.Ve öğrenmek istediklerinizi karşınızdakine bildirin.Öğrenmeye ve istemeye açık olun.Zamanla tecrübe kazandıkça daha verimli bir çalışan olacaksınız.

Birde evet,siz yeni mezun olabilirsiniz ama,diplomanız da ziraat mühendisi yazar ve bu unvanla mezun olursunuz.İmza yetkileriniz,belli bir mühendis düşünceleriniz bulunan birisinizdir.Gülünç maaşları ve şartları ise kabul etmemenizi tavsiye ederim.

Söyleyeceklerim burada biterken,sizde tecrübelerinizi en iyi şekilde karşınızdaki kadınlara aktarın.Mutlu kalın,güle güle

ZİRAAT MÜHENDİSİ BELGÜZAR KİLLİ

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.