TOPRAK ÖRNEKLERİNİN ALINMASI

Toprak örnekleri birçok sektörde kullanılmak için alına bilir. Bu sektörler; tarım, inşaat, maden, jeoteknik, kozmetik, cam, seramik, çömlek v. s. kullanılır.

Toprak Analizi Nedir? Niçin Yapılır?

Toprak analizi, belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bir metottur. Belirli bir tarlayı temsil eden toprak örneği, laboratuvarlarda analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarları bulunur. Böylece ekilen bitkinin iyi mahsul vermesi için hangi gübrelerin verileceği ortaya konur. Toprağımızı analiz ettirmeden önce gübreleme yaparsak büyük hataya düşeriz. Tarımsal açıdan toprak örneklerinin alınması;

-Tarımsal verimlilik için,

-Erezyon çalışmaları için,

-Drenaj amaçları,

-Profil tanımlası,

-Taban suyu,

-Kirlilik,

-Tuzluluk,

-Islah çalışmaları açısından önemlidir.

Resim kaynak : Tarım ve Orman Bakanlığı

  1. Toprak örneği ne zaman alınmalıdır?

Toprak örneği alınırken mevsimsel farklılık önemlidir bu amaçla aralık-ocak aylarında alınır. İlave gübreleme yapılmaz ise mart-nisan ayında örnek tekrardan yapılır. Toprak kumlu ise yazın ortasında temmuz-ağustos da toprak örneği alınmaz. (Bunun sebebi sıcaklıktır. Suyun buharlaşmasıyla birlikte çözünebilir tuzlarda, pH’da da değişiklikler meydana gelir.) Eğer toprak ağır killi ise kışın sonlarına doğru örnekleme yapılmaz.

Resim kaynak : Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık fakültesi

  1. Toprak örneği nasıl alınmalıdır?

Toprak örneği aldığımız noktada da bitki örtüsü var ise temizleyip almaya başlarız. Dört farklı yöntemden örnek alınır. Bu yöntemler;

  1. Rasgele Toprak Örneği Alma Yöntemi: Bilimsel temel ve sistematikten uzaktır. Toprak örneği arazinin her hangi bir noktasından kişiye özgü olarak alınmaktadır.
  2. Zik Zak Yöntemi: Arazinin homojen bir şekilde örneklene bilmesi için uygun yöntemlerden birisidir. Kişi zik zak yaparak örnekleme yapabilir. Bilimsel çalışmalarda kullanılabilir sistematiktir.
  3. Gridleme Yöntemi: Araziye gitmeden önce büro çalışmaları ile belirli alanlar oluşturularak bilimsel çalışmalarda oldukça kullanılan yöntemdir. (Arazi kendi içinde farklı uzaklıklara ayrılır) Her bir nokta csb yardımı ile bulunur ve o alanlarda örnekleme alınır.
  4. Profil Tanımlaması Yöntemi: Toprağın içerisindeki bitkinin kök uzunluğunun belirlenmesi geçirimsiz katmanların belirlenmesi, suyun iletimi strüktürel durum taşlılık, kireç gibi durumların belirlenmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde profil boyunca en alttan başlamak suretiyle yukarıya doğru alınır. (Örneklerde bulaşma olmaması için)
  5. Toprak örneği hangi derinlikten alınır?

Toprak örnekleri 0-30 cm derinlikten 45 derece açıyla (solum katmanı ya da pulluk katmanlarından) alınır. Yetiştirilecek bitkinin kök uzunluğuna göre bu derinlikler 30-60 cm 60-90 cm 90-120 cm’lere kadar inebilir. Her bir derinlik kendi içerisinde homojen olacak şekilde karıştırılır.

Resim kaynak : Perşembe Ziraat Odası 

  1. Toprak örneği alırken nelere dikkat edilmeli? Örnek alınmayacak yerler nerelerdir?

İşletmenin civarından, hayvan barınaklarının çevrelerinden, yol kenarlarında, akarsu kenarlarından, gübre atılan alanlardan, yanmış arazilerden, ağaç diplerinden, suyun biriktiği yerlerden ve aşırı tümsek alanlardan toprak örnekleri alınmaz. Bu özellikler dışında topak örneği usulüne uygun bir şekilde alınmalıdır.

Alındıktan sonra bir poşet içerisine yerleştirilir ve etiketleme işlemi yapılır bu etiket üzerinde şu bilgiler verilmelidir.

Kişinin ismi, parsel numarası, koordinatlar, rakım, yetiştirilen bitki türü, yetiştirilmek istenen bitki türü ve toprak derinliği bu etikete bulunması zorunlu bilgilerdir.

YAZAR : NURSENA FİDANEL

NOT : Yazı sorumluluğu yazara aittir.Yazı ile ilgili soru ve görüşlerinizi yazarın instagram sayfasına iletin

YAZAR İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …