Transgenik Hayvan Teknolojisi

YAZAR : GÜLAN ATA ( Akdeniz Üniversitesi, Tarımsal Biyoteknoloji )

EDİTÖR : VEYSİ TOPKAÇ ( Çanakkale OnSekiz Mart Üniversitesi, Zootekni )

Transgenik bir diğer anlamıyla “genetiği değiştirilmiş” anlamına gelmektedir. Bitki ve hayvanlar üzerinde çeşitli nedenlerle uygulanmaktadır. Bugün üzerinde duracağımız konu ise transgenik hayvan teknolojisi ve örnekleri.

  • Transgenik hayvanlar;  genomlarında kendilerine ait olmayan yabancı bir  geni bulunduran hayvanlardır.

Birçok yöntem uygulanmaktadır bunlardan bazılarını:

  • Retrovirüs-esaslı transgenikler
  • Pronüklear mikroenjeksiyon yöntemi
  • Embriyonik kök hücre yöntemi olarak sıralayabiliriz.

 

Eklenilen yeni gen hayvanlar üzerinde yeni bilgilerin kazanılmasını sağlamaktadır.Yeni hayvansal ürünler elde etmek, var olan hayvanın et,süt,yumurta,yapağı üretim miktarı ve kalitesinin artması  gibi  özelliklerin oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca transgenik hayvan teknolojisi sayesinde üretilen yeni özellikli hayvanlar  birçok  hastalıklara karşı dirençlerinin  artması  ve üreme gücü yüksek olması sağlanmaktadır. İstenilen özelliklerin var olması  ve istenmeyen özelliklerin yok olması hem tüketici hem de üretici için olumlu bir durumdur. Bu uygulamalar sonucunda;  çiftlik hayvanlarının üretiminin artışının yanı sıra tüketiciye daha sağlıklı ürün sunulmaktadır, üretilen biyoteknolojik ürünlerin pazar payı artmaktadır. Fakat bu üretimin sağlanması için ülkelerde biyoteknolojik yöntemlerin gelişmiş olması gerekmektedir. Modern biyoteknoloji yöntemleri ile elde edilen ürünlerin yaklaşık %74 ABD, %15 Arjantin, %10 Kanada’da üretilmektedir.

Risk olarak baktığımızda ise örneğin; hastalıklara karşı direnci artan transgenik bir balığın, taşıyıcısı olduğu patojenleri yabani populasyonlara bulaştırma ve doğal stok yapısını bozma riski bulunmaktadır.Bu riski engellemek için balıkların kısır üretilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda etik olup  olmaması, çevreye verilen zarar miktarı  ayrı bir tartışma konusudur.

Çeşitli transgenik hayvan örnekleri:

  • Avustralya’daki Bresatec domuzları :hayvanın yemden yararlanma yeteneği ve sütü   arttırılmıştır;
  • ABD’deki AquAdvantage somon balıkları: eklenen genler sayesinde daha büyüktür;
  • Tüysüz ve kuş gribine dayanıklı tavuklar;
  • Bilim adamları, kedilerde alerjenleri üretmekten sorumlu proteini izole ettiler ve onu “gen susturma” adı verilen bir yöntemle imha ettiler. Hipoalerjenik evcil hayvanlar(kedi-köpek) alerjisi olan insanlar için düşünülmüştür;
  • GloFish ismiyle dikkat çeken ve akvaryumcuların büyük ilgi gösterdiği balıklar;

NOT : YAZI SORUMLULUĞU YAZARA AİTTİR.

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.