Burak Şahin ile YouTube Tarım Üstüne

Youtube yayınları her alanda olduğu gibi tarım alanında da ilgi görüyor.Bu kapsamda birçok yeni yayınlar ortaya çıktı ve birçoğu güzel bilgiler içermektedir.İnsanlar bu yayınlar sayesinde yedikleri ürün hakkında daha fazla bilgi ediniyorlar ve ne zorluklarla ortaya çıktığını görüyorlar.Bu yayınlardan biri olan Burak Şahin-Çim tv ile Youtube yayınları üzerine hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

1. Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Herkese merhaba. Ben Burak Şahin, 2012 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği – Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünden mezun oldum. 2005 yılından itibaren rulo çim üretiminde yer alıyorum. 2012 yılından beri yöneticisi olduğum Ada Çim’de rulo çim üretimi yapıyorum.

2. Youtube’a başlama fikriniz nasıl gelişti ?

Youtube’a başlama fikri uzun süredir vardı. İşimle ilgili müşterilerimizin en çok sorduğu soruları videolarda cevaplamak ve bu sektörde doğru olduğu zannedilen  konuları aslında doğru olmadığını anlatmak istediğim için youtube’a bu yüzden başlamaya karar verdim diyebiliriz.

3. Ne tür yayınlar yapmayı düşünüyorsunuz ?

İlk etapta rulo çim ile ilgili merak edilen konularla ilgili yayın yapmaya karar vermiştim. Daha sonra içeriği biraz daha geniş tutmalıyım diye düşündüm. Yayınlarda rulo çim ile ilgili videoların yanında, gittiğim tarım ile ilgili fuarların videoları, yaptığımız tarımsal çalışmaların videolarına da yer vermeye karar verdim.Yayınlarda sadece kendi çektiğim videolar olacak.

4. Gelecekte tarımsal üretim sayısının düşüp sadece sosyal medya üzerinden para kazanma tehlikesinin oluşabileceğini düşünüyor musunuz ?

Sadece sosyal medyada tarımsal içerik çekip bir hayatı veya birkaç hayatı idame edecek kadar para kazanılır mı bunu tam olarak bilmiyorum. Tarımsal üretimi bırakıp da sadece sosyal medyaya geçmeyiz (geçmemeliyiz) diye düşünüyorum. Tarımsal üretim sadece üretim yapan kişiyi ilgilendiren bir durum değil tüm ülkeyi tüm insanlığı ilgilendiren bir durum bu yüzden sayısı azalmamalı.

5. Başarılı Youtube tarım kanalları var.Beğendiğiniz veya devamlı izlediğiniz bir kanal var mı ?

Şimdi tek tek isim vermeyim ama video yüklemeye başladıktan sonra takip etmeye başladığım kanallar var. Sayı olarak çok fazla tarımsal yayın yapan kanallar olduğunu da gördüm.

6. Genel olarak tarım sayfalarını ve Youtube tarım kanallarını başarılı buluyor musunuz ?

Tarım sayfaları olarak çok başarılı işler yapan sayfalar var, elimden geldiğince  takip etmeye çalışıyorum. Youtube tarım kanallarına gelecek olursak; Youtube’da genel olarak tarımsal mekanizasyonla ilgili içerikler daha fazla yer alıyor. Şimdiye kadar ben öyle gördüm. Tarım sayfalarında teknik bilgi olarak daha fazla içerik olduğunu söyleyebilirim. Ben tarım sayfaları ve tarım kanallarını birbirini tamamlayan bir bütün olarak görüyorum ve genel olarak başarılı buluyorum.

ZİRAAT MÜHENDİSİ BURAK ŞAHİN

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UC_J1nXu3Lpj-Or_U_JhOAzA

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/cimtvburak/

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.