ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ AHMET TOK İLE YOUTUBE ÜZERİNE RÖPORTAJIMIZ

Youtube yayınları her alanda olduğu gibi tarım alanında da ilgi görüyor.Bu kapsamda birçok yeni yayınlar ortaya çıktı ve birçoğu güzel bilgiler içermektedir.İnsanlar bu yayınlar sayesinde yedikleri ürün hakkında daha fazla bilgi ediniyorlar ve ne zorluklarla ortaya çıktığını görüyorlar.Bu yayınlardan biri olan BUĞDAY TV Ahmet TOK ile Youtube yayınları üzerine hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

1. Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Merhaba,Ben Ahmet TOK.Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi(Bitki Koruma) öğrencisiyim.Küçüklüğümden beri tarıma ve köy yaşantısına sempati duyuyorum.

2. Youtube yayınlarınızı severek izliyoruz.Youtube’a ne zaman ve hangi düşünceyle başladınız ?

4 Şubat 2020 yılında Buğday TV adında bi kanal açtım.

Bu konu üzerinde yaklaşık 1 yıl kadar düşündüm.YouTube, Türkiye’de 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılara ulaşma konusunda tüm kablo ağlarından daha başarılı. Dünyada en çok etki sağlayan kitlenin öğrenmek, eğlenmek ve ilham almak için her gün başvurduğu platformdur.

Tüm internet kullanıcılarının neredeyse üçte biri etkin birer YouTube kullanıcısıdır. Bu, her ay siteyi ziyaret eden 1,5 milyar kullanıcının hikayenizi izleyip amacınıza destek olabileceği anlamına gelir. YouTube yerel sürümleri 90’dan fazla ülkede, toplam 76 farklı dilde kullanıma sundu.

Kısaca şöyle söyleyebilirim YouTube demek dünya demek.

Buğday TV ilk Youtube videosu

3. Youtube’a başlayacaklar için hangi ekipmanları önerirsiniz ? Ve siz elinizde olan hangi ekipmanlarla çalışmalarınızı yürütüyorsunuz ?

Öncelikle şöyle söyleyebilirim.Ekipmanın hiç bir önemi yok.Önemli olan sizin içeriğiniz.Kaliteli bir ekipman sizin iyi duyulmanızı iyi görülmenizi sağlar.İlk aşamada çok fazla para haramınızı tavsiye etmiyorum.Bu sektörde yeni olduğum için ekipmana bende çok fazla para harcamadım.Şuan elimde profosyenel bir kamera mikrofon ve tripodum var.İlerleyen zamanlarda aksiyon kamerası ve drone’yi ekipmanlarım arasına katacağım.

4. Tarımda youtube yayınlarının çoğalmasını faydalı buluyor musunuz yoksa gittikçe faydasız hale mi geliyor ? Tarımsal üretime etkileri neler olur ?

Dediğim gibi YouTube şuan her konuda çoğu dijital ağlardan daha başarılı.YouTubede tarım konusunda çok büyük bir eksiklik var.Tarım Ülkesi olmamıza rağmen ülkemizde tarım

grafikleri istediğimiz rakamları vermiyor.Günümüzde fertler yemek yerken çay içerken televizyon izlemek yerine Youtube başvuruyor.O yüzden youtubede tarım yayınlarını destekliyor ve olumlu bakıyorum.

Örnek veriyorum bir ev hanımı orkide bitkisine merakı var ve bunu evinde beslemek ve büyütmek istiyor.Orkidenin nasıl büyüdüğünü nasıl daha fazla çiçek vereceğini internet üzerinde aratmak istiyor.Karşısında ilk önce çıkan video sitesi YouTube oluyor.Tarımsal üretimde ise çiftçilerimizin bilinçli tarım yaptığını düşünmüyorum.Genclerimiz ise bu durumdan korkar durumda.En iyi teşviği YouTubenin verdiğini düşünüyorum.Haliyle üretime etkisi olacağını düşünüyorum.

 

5. Ne tür yayınların daha çok izlendiğini düşünüyorsunuz ?

Şuan tarım makineleri videolarının daha çok izlendiğini düşünüyorum.Maalesef ki eğitici ve geliştirici videolar çok fazla izlenmiyor.Şuan köyde yaşam videoları ve tarım aletlerinin çalışma tarzında ki içerikler daha çok beğeni alıyor.

6. Tarımsal Youtube yayınlarını ve diğer sosyal medya sayfalarını başarılı buluyor musunuz ?

Her işte olduğu gibi YouTubede de gerçekten emek verenlerin başarılı olduğunu düşünüyorum.Şuan gerçekten çok fazla içerik üreticisi ve instagram sayfaları var.Bazıları çok iyi ve çok fazla emek vermelerine rağmen bazı sayfaların ise çok fazla emek verdiğini düşünmüyorum.Ve çoğu gelişmiş sayfalar yeni açılan sayfaları tepeden ve küçük görmesinden rahatsız olduğumu belirtmek isterim.

BUĞDAY TV YOUTUBE KANALI İÇİN TIKLAYIN

BUĞDAY TV İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

CEVRİMİCİCİFTCİ.COM İNSTAGRAM SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

 

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …