@zooteknist_ziraat SAYFASIYLA BİLİNEN GELECEĞİN MÜHENDİSİ ZOOTEKNİ 4.SINIF ÖĞRENCİSİ DELAL TOPRAK İLE RÖPORTAJIMIZ

Sosyal Medya üzerinden severek takip ettiğimiz sayfaların arkasındaki insanları ister istemez merak ediyoruz.Tanımadan yorumlaştığımız, ve bazen de yardım istediğimiz bu insanların hedefleri, hayalleri neler ? O sayfalardan biri olan @zooteknist_ziraat sayfasının arkasındaki geleceğin mühendisiyle tanışın…

Bu röportajı cevrimiciciftci.com ailesi adına Veysi Topkaç yapmıştır.

1) Sayfanızın arkasındaki kişiyi birçok insan merak ediyordur. Bize kendinizden genel olarak bahseder misiniz ?

Öncelikle bu röportajı okuyan herkese merhaba demek istiyorum.Ben Zooteknist Ziraat Mühendisi adayı 4. Sınıf öğrencisi DELAL TOPRAK.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünde okuyorum.Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi (AÖF) Labaront ve Veteriner Sağlık son sınıf öğrencisiyim.Çiftçikızıyım.Diyarbakırlıyım.Öncelikle zootekni bölümünü okuyanlar , okuyacak olanlar veya okumak isteyenler için ön bilgilendirme yapmak istiyorum.Bubölümün amacı hayvanların üretimi,ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır. Hayvan yetiştirme, Yemler ve Hayvan Besleme ile Biyometri ve Genetik Anabilim dallarına sahiptir.Bu alanda yetişen Ziraat Mühendisleri ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin araştırılması yönünde araştırmalar yapar,ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

2) Gelecek hedefleriniz nelerdir ? Bunları gerçekleştirmek için şuanda hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz ?

Modern hayvancılık yöntemleri hakkında çiftçilere danışmanlık sağlayarak, hayvansal tesis kurulumu için girişimcilere bilgi vererek,hayvan ıslahı için yeni yöntemler geliştirerek, mevcut hayvan ırklarını et, süt, yumurta veya yün cinsinden niteliklerini iyileştirerek yemlerin kimyasal bileşimi ve besleyici değeri üzerine araştırmalar yaparak ülke tarımına katkıda bulunarak mesleğimi layıkıyla yerine getirmek gelecekteki en büyük hedefimdir.Bunun için eğitim aldığım süre zarfında olabildiğince hocalarımdan aldığım teorik bilgileri uygulamaya geçirmeye çalışıyorum.Mesleğim ile ilgili kaynaklardan faydalanarak mesleki anlamda bilgilerimi zenginleştiriyorum.

3) Hangi tür çiftlik hayvanı konusunda uzmanlaşmak istiyorsunuz ?

Tüm çiftlik hayvanlarını çok seviyorum.Ama tarımı yapılan hayvanlar arasında (küçükbaş, büyükbaş,kanatlı, arı..) bir seçim yapacaksam kesinlikle  et, süt, deri endüstrisinin olmazsa olmaz girdilerinin en büyük kaynağı olan büyükbaş hayvancılığı konusunda uzmanlaşmak isterim. Büyükbaş besiciliğine  ayrı ilgim olduğunu da belirtmek isterim.

4) Lisans tez konusunu belirlediniz mi ? Bu konu sizin için neden önemli ?

Lisans tez konumu belirledim.Büyükbaşa ayrı bir ilgim olduğu için ve hayvan refahının süt  verimi üzerine etkisi olduğunu düşündüğüm için ” SÜT SIĞIRLARINDA HAYVAN REFAHI UYGULAMALARINI ” araştırmak istedim. Bana göre hayvancılıkta başarılı olabilmek için hayvanın refahını optimal düzeyde tutmalıyız.Bir hayvan sağlıklıysa ,güven içindeyse,rahatsa,iyi besleniyorsa türüne özgü davranış biçimlerini sergiliyebiliyorsa korkmuyorsa ve stres altında değilse hayvan refah içindedir.Bir hayvanın refahını korumak onun fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını sağlamak demektir.Bu konuda okuduğum ROSAMUND YOUNG’un yazdığı ” İNEKLERİN GİZLİ HAYATI ” kitabını okumanızı öneririm.

  5) Stajınızı yaptınız diye biliyoruz.Staj yapacaklara neler tavsiye edersiniz ?

Fakültemizin Haymana Eğitim Araştırma ve Uygulama çiftliği,Anadolu Tarım İşletmesi(TİGEM) ve özel veteriner klinik olmak üzere 3 yerde staj yaptım.İmkanım olsaydı gönüllü olarak daha fazla staj yapardım. Tavsiyelerime geçmeden önce stajın kelime anlamını açıklamak istiyorum.Staj; herhangi bir konuda meslek edinecek kimsenin meslek bilgisini artırmak için bir kurumun bir veya birçok bölümünde çalışarak geçirdiği dönemdir.İlk tavsiyem; yapabildiğiniz kadar zorunlu stajlar dışında gönüllü olarak çok yerde staj yapın.Çünkü teorik bilgiyi uygulamaya geçirmek daha kalıcıdır.Bu size sadece tecrübe kazandırmaz aynı zamanda nerede nasıl ve hangi işi yapmak istediğinizi göstecek.İyi birer stajyer olun.Her zaman öğrenmeye açık olun.Bunlardan en önemlisi istekli ve azimli olun.Staj yaptığınız yerde yapabildiğiniz kadar araştırma yapın,sorun, sorgulayın, meraklı olun.Kısacası mesleğinizi seviyorsanız ve bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız ne olursanız olun ALANINIZDA EN İYİSİ OLUN.

6) Yayınladığınız makale var mı ? Varsa kısaca çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

Yayınladığım makale henüz yok.Bu hiç olmayacak anlamına gelmez.Mesleğimle ilgili makaleler okuyorum.İlerleyen zamanlarda hayvan refahı üzerine makale kaleme almayı düşünüyorum.

7) İnstagram sayfanızı kurma süreciniz nasıl gerçekleşti ? Sayfanız üzerinden gerçekleştirdiğiniz proje var mı ?

Ben tüccar(çiftçi) kızı olduğum için küçülüğümden beri hayvanlarla iç içeyim.Hiçbir hayvanı hiçbir şekilde ayırt etmeden seviyorum ve ilgi gösteriyorum.Kendi şahsi hesabımdan sürekli olarak hayvan fotoğrafları paylaşıyordum.Bilgipaylaşmayı,hayvan sevgisini aşılamayı sevdiğim için düşündüm ki hayvanlarla ilgili bir bilgi paylaşım platformu adına sayfa açıp sadece yakın arkadaşlarıma değilde daha fazla bir kitleye neden ulaştımayayım ki? Böylelikle mesleğimi daha iyi tanıtırım diye düşümdüm. Hayvanlarla ilgili doğru bilgiyi en iyi şekilde hem yazılı hem görsel olarak insanlarla paylaşabilirim.İsteyen herkes sayfamı takip edip bilgi sahibi olsun istedim.Çok geçmeden Zooteknist_ziraat sayfasını açtım.Paylaştığım bilgiler sonucunda çok güzel mesajlar alıyorum.Bu durum beni çok mutlu ediyor.Takipçilerim daha çok aktif olmamı istiyor.Belki bu yıl çok aktif olamayabilirim ama mezun olduktan sonra onlara daha ço faydalı olacağımdan emin olabilirler.Sayfa üzerinden gerçekleştirmek istediğim birkaç proje fikrim var.Projemi kararlaştırdığımda ve başladığımda sizinle paylaşacağım.

8) Genel olarak tarım sayfalarını başarılı buluyor musunuz ?

Genel olarak başarılı buluyorum.Ama içinde yanlış, gereksiz ve yetersiz sayfalarda oluyor.Eğer bu sayfaların amacı takipçilerine doğru bilgiyi en iyi şekilde ulaştırmaksa daha dikkatli olabilirler.Daha çok özen göstererek takipçilerini sıkmadan paylaşım yapmalarını öneririm.

SON OLARAK MESLEKİ ANLAMDA BENİMLE YAPTIĞINIZ BU GÜZEL RÖPORTAJ İÇİN ÇEVRİMİÇİ ÇİFTÇİ AİLESİNE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM.

DELAL TOPRAK ( @zooteknist_ziraat )

Check Also

ZİRAAT MÜHENDİSİ MERVE GÜLİSTAN AYDIN İLE RÖPORTAJIMIZ

Seminerlerden çiftliğe,toplantı odasına kadar kadın ziraat mühendisleri,daha iyi bir üretim hazırlamak için çalışıyorlar.Bu görevlerinde onları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.